top of page

Masaj Anksiyeteye Yardımcı Olabilir


Masaj Anksiyeteye Yardımcı Olabilir

Anormal miktarda kaygı mı yaşıyorsunuz? Endişeli düşüncelerinizi ve korkularınızı uzak tutmakta sorun mu yaşıyorsunuz? Belki de endişeniz vücudunuzda kendini gösteriyor ve gerilim tipi baş ağrılarına, stresli ve ağrılı kaslara ve yorgunluğa neden oluyor.


Anksiyete, zaman zaman tüm yaşamlarımızda normal olarak meydana gelen gerçek bir fiziksel ve duygusal olaydır. Bununla birlikte, bazı insanlar için kaygı, kendi başınıza üstesinden gelinmesi zor olan zayıflatıcı bir panik duygusuna dönüşür. Öngörülen bir endişe ve korku duygusu, nispeten normal durumlarda yaşamda gezinmeyi zorlaştırabilir. Aşağıdakiler de dahil olmak üzere farklı türde anksiyete bozuklukları vardır:

  • Yaygın anksiyete bozukluğu,

  • Sosyal anksiyete bozukluğu (sosyal fobi),

  • Özel fobiler,

  • Ayrılık kaygısı bozukluğu.

Yaşadığınız kaygı türü ne olursa olsun, zordur ve kendinizi yorgun ve bitkin hissetmenize neden olabilir. Son zamanlarda tanımlayabileceğiniz olaylar nedeniyle aşırı endişeli hissediyorsanız veya anksiyete bozukluğunuzu nazik, rahatlatıcı bir şekilde yönetmenin yollarını arıyorsanız, iyi haber şu ki masaj terapisi gerçekten yardımcı olabilir.


Belki zor bir dönemden geçen ve endişe ve korku yaşayan birini tanıyorsunuzdur. Nazikçe, bir masajın onların dinlenmesini, rahatlamasını ve sıkıntılarından kurtulmasını sağlayabileceğini, böylece yeniden şarj olabilmelerini ve fiziksel ve zihinsel olarak onlarla yüzleşmek için daha iyi bir yerde olabilmelerini önerebilirsiniz.


Masaj Anksiyeteye Nasıl Yardımcı Olabilir?


60 dakikalık bir masajın, stres hormonu olan kortizolü yalnızca bir seanstan sonra yüzde 30'a kadar düşürebileceğini bildiriyor. Stres, kaygının büyük bir parçasıdır ve stresi azaltmak, kaygıyı yönetmenin anahtarıdır. Birkaç farklı masaj türü stres ve kaygıyı gidermede etkilidir. Ancak, aşağıdakileri öneririz:

  • Gevşeme Masajı

Gevşeme masajı tam olarak kulağa nasıl geliyorsa öyledir. Amaç, nazik masaj tekniklerini kullanarak sakin bir rahatlama atmosferi yaratmaktır. Ayrıca, sakinliği teşvik etmek için düşük aydınlatma, yumuşak müzik ve lavanta gibi aromaterapi içerebilir. Gevşeme masajı, rahatsız edici olabilecek derin doku kas çalışmasını içermez ve daha çok ağrılı veya yaralı bölgelerde rehabilitasyon için kullanılır. Bir gevşeme masajı, müşteriyi dinlenmiş, sakin ve huzurlu hissetmesini sağlayacaktır. İyi uykuyu teşvik eder ve saatlerce veya günlerce kalıcı etkileri olabilir.

  • Refleksoloji

Refleksoloji, vücudun her bölümüyle bağlantılı olan eller, ayaklar ve kafadaki refleks noktalarının kullanılması uygulamasıdır. Refleksoloji gerginliği giderir, hastalıkları tedavi eder ve genel refahı artırır. Anksiyete yaşayan bazı hastalar için, tam vücut masajı tam olarak istedikleri şey olmayabilir, çünkü tedaviye tam olarak rahatlayamayabilirler. Bu durumlarda, refleksoloji aynı derecede yatıştırıcı olabilir. Masaj terapisti sadece elleri ve ayakları ve bazen de başı masaj yapmaya odaklanır. Hasta giyinik ve yatık oturma pozisyonunda kalabilir.


Refleksoloji, vücudun diğer bölümleriyle ilişkili olan eller ve ayaklardaki birçok noktaya odaklandığından, hasta genellikle tüm vücut masajı yaptırmış gibi hisseder ve aynı rahatlama faydalarından yararlanır.


Evde Masaj

Anksiyete için Masaja Nasıl Başlanır?


Gevşeme teknikleri konusunda bilgili, akut anksiyete ve anksiyete bozuklukları konusunda bilinçli ve duyarlı bir masaj terapisti bulmak önemlidir. Masaj stüdyosu atmosferinin davetkar, sakin ve rahat olması da önemlidir. Deneyimle ilgili hiçbir şey daha fazla endişeyi tetiklememelidir.


Masaj terapistine masajla ilgili hedeflerinizi anlatarak ve onu endişeleriniz hakkında bilgilendirerek yardımcı olabilirsiniz. Masaja ek olarak, terapist, germe hareketleri, gevşeme teknikleri, nefes egzersizleri ve kaygıyı azaltmanın yollarına ilişkin diğer yararlı ipuçları hakkında ek tavsiyeler sunabilir.

Comments


bottom of page