top of page

Masaj Beyninize Nasıl Fayda Sağlar?


Masaj Beyninize Nasıl Fayda Sağlar?

Profesyonel bir masaj yaptırdığınızda, bu süreçten çok büyük faydalar alacağınızı zaten biliyorsunuzdur. Diğer faydalarının yanı sıra daha iyi uyuyabilecek, ağrılardan kurtulabilecek ve depresyonun üstesinden gelebileceksiniz. Masaj terapisinin beyninize de birçok faydası olacağını biliyor muydunuz? Masaj terapisinin beyninize ne kadar faydalı olduğunu anlamanıza yardımcı olmak için ruh halinizi kontrol eden hormonlara bakacağız.

  • Serotonin

Bu, açlığı, ruh halini, uykuyu ve genel refahınızı düzenlemeye yardımcı olmak için beyninizde salgılanan bir nörotransmiterdir. Bir masaj yaptırdığınızda, ruh haliniz üzerinde olumlu bir etkisi olacak olan serotonin salınımının artmasına yol açacaktır. Masaj yaptırırken uykuya dalmanızı sağlayan hormondur.


Yakın zamanda doku travması geçirdiyseniz, serotonin hormonu iyileşme sürecini hızlandırmaya yardımcı olacaktır. Masaj sonucunda vücudunuzda artan serotonin seviyesi, masaj sonrası oluşan herhangi bir yaralanmadan daha hızlı kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Normalde yaralandığınızda iyileşmeniz çok uzun sürüyorsa, vücudunuzdaki bu iyileştirici hormonu artırabilmeniz için masaj terapinizi ayarlamanın zamanı gelmiştir.

  • Oksitosin

Sevdiğiniz kişiye karşı hislerinizin eskisi kadar güçlü olmadığını düşünüyor musunuz? Çok uzaklaştığınızı ve artık birbirinize eskisi kadar önem vermediğinizi mi düşünüyorsunuz? Nazik ve yatıştırıcı bir masaj yaptırmak yardımcı olacaktır! Aşk hormonu olarak da adlandırılan oksitosin, bu yakınlık ve sevgi hissini artırır.

  • Dopamin

Kendinizi iyi ve kontrollü hissetmeyi seviyor musunuz? Profesyonel bir masaj yaptırmak, sizi çok iyi hissettiren dopamin hormonunu salgılar. İyi hissetmek için vücudunuza zarar verebilecek ilaçlar kullanmanıza gerek yoktur, aynı hissi masajdan da alabilirsiniz. Bunun ne kadar gerçek olduğunu bilmek istiyorsanız, bugün kendinize profesyonel bir masaj yaptırın.

  • Epinefrin ve Norepinefrin

Sizin için pek yararlı olmayan stres veya şiddete neden olan hormonlar vardır. Vücudunuzdaki seviyelerini azaltmanın yollarından biri masaj yaptırmaktır. Masajınızdan yaşayacağınız rahatlama, kalp atış hızınızı düşürecek, kan basıncınızı dengeleyecek ve vücudunuzdaki glikoz metabolizmasını hızlandıracaktır. Bütün bunlar gerçekleştiğinde, artık şiddete başvurma, hatta strese girme dürtüsüne sahip olmayacaksınız. Masaj sizi daha sakinleştirecek ve bu, sorunlarla uğraşırken ayık kararlar vermenizi sağlayacaktır.

  • Kortizol

Bu, kan damarlarınızı daraltan başka bir strese neden olan hormondur ve bu hızlı bir şekilde düzenlenmezse, kan basıncınız anormal seviyelere yükselecektir. Vücudunuzdaki bu hormonun artması, viral enfeksiyonlara karşı savunma yeteneğinizi ve yaralardan iyileşme yeteneğinizi de azaltacaktır. Masaj yaptırdığınızda vücudunuzdaki kortizol seviyeleri düşecek ve bunun sonucunda artık stresli hissetmeyeceksiniz.


Bağışıklığınız da güçlenecek ve bunun sonucunda viral enfeksiyonların üstesinden gelebilecek ve yaralardan daha hızlı kurtulabileceksiniz. Daha da iyi hale getirmek için, bağışıklık sisteminiz, yolunuza çıkan herhangi bir enfeksiyondan acı çekmenizi önleyecek bir destek alacaktır.


Masaj

Beyninizi Güçlendirebilecek Masaj Türleri

  • Aromaterapi Masajı

Lavanta gibi, yeniden enerji verdiği ve vücudunuzdaki dengeyi geri getirdiği bilinen bazı esansiyel yağlar vardır. Masaj terapisti, ihtiyaçlarınıza göre kullanılacak en iyi uçucu yağları seçecektir. Yorgun, stresli hissedin, vücudunuzda ağrılar veya baş ağrınız olsun, diğer sorunların yanı sıra sizin için doğru esansiyel yağ vardır.

  • Sıcak Taş Masajı

Sıcak taş masajı, kaslarınızdaki gerginliği gidermeye yardımcı olacak masaj tekniklerinden biridir. Masaj terapisti, enerji seviyenizi artırmaya ve kaslarınızı tüm gerginlik ve baskıdan kurtarmaya yardımcı olmak için önceden ısıtılmış taşları vücudunuzun farklı bölgelerine yerleştirecektir. Eğer vücudunuzda çok fazla gerginlik hissediyorsanız ve hafif bir masaj istiyorsanız, sıcak taş masajı harika bir seçim olacaktır.

  • Thai Masajı

Thai masajı sırasında terapist vücudunuzun bazı bölgelerine hafif bir baskı uygulayacaktır. Aynı yogada olduğu gibi vücudunuzu farklı duruşlarda esnetecek ve hareket ettirecek, tek fark sizin hiçbir şey yapmanıza gerek kalmayacaktır. Bu masajın sonunda daha enerjik, daha esnek olacaksınız ve stres seviyeniz büyük ölçüde azalacak.

  • İsveç Masajı

Bu masaj en yaygın masaj türlerinden biridir. Masaj terapisti, yüzeysel kaslarınız üzerinde yumuşak vuruşlar, dairesel hareketler ve biraz yoğurma kullanacaktır. Masaj, vücudunuza karşı çok nazik olduğu için sizi daha da rahatlatacaktır. İlk kez profesyonel bir masaja gidiyorsanız, bir İsveç masajı başlamak için harika bir yol olacaktır.


Masajınızı eğitimli ve deneyimli bir masaj terapistinden alırsanız, beyninizin masajdan elde edeceği faydaların sınırı yoktur. Gerçekten neye ihtiyacınız olduğuna ve elde etmek istediğiniz sonuçlara göre sizin için en iyi sonucu verecek tekniği bilecektir. İyi bir masajdan istediğiniz rahatlamayı elde edebileceğiniz stresli bir durumdan her geçtiğinizde ilaç veya toksik madde almak zorunda değilsiniz. Masajınızı bugün ayırtın ve yukarıda bahsettiğimiz tüm faydaların ve daha fazlasının gerçekliğini yaşayın.

Yorumlar


bottom of page