top of page

Masaj Bir Lüks Mü Yoksa Gerçekten İhtiyacınız Var Mı?


Masaj Bir Lüks Mü Yoksa Gerçekten İhtiyacınız Var Mı?

Genellikle insanlar masaj yaptırmayı düşündüklerinde, neredeyse anında lüks ve şımartma kelimeleri akıllarına gelir. Bir ziyafet veya ödül olarak görülür ve insanların kendilerine yılda belki bir veya iki kez almalarına izin verebilecekleri bir şeydir. Masajın sadece zevk için olduğu fikri doğru değildir. Masajın neden genellikle bir lüks olarak tanımlandığını anlamak kolaydır, çünkü masaj yaptırmanın bir sonucu olarak kendinizi harika hissedersiniz.


Masajın Faydaları


Birkaç faydasını saymak gerekirse, masaj duygusal sorunlar, kaygı, dolaşım sorunları, eklem ve kas ağrıları, uykusuzluk ve çok daha fazlasına yardımcı olabilir. Masajın faydalarını insanlarla paylaşmak ve onlara arada sırada masajın bir tedaviden çok daha fazlası olması gerektiğini bilmek önemlidir. Düzenli masajlar, iyi sağlık ve zindelik oluşturmaya ve sürdürmeye yardımcı olur.


Hepimizin sevdiği bu iyi hissetme duygusu, adrenalin, kortizol ve norepinefrin gibi strese neden olan hormonlar azalırken, iyi olma hissi üreten endorfinlerin salınmasından kaynaklanır. Kortizol bir stres hormonudur ve endişeli hissettiğinizde vücudunuz bunu daha da fazla dışarı pompalar, bu da stres seviyenizi besler ve yükselmesine neden olur.


Depresyondan muzdarip insanlar için masaj çok faydalı olabilir. Masaj terapisi, kas gerginliğini gidererek vücudun rahatlamasına yardımcı olur ve bu nedenle zihin rahatlayabilir. Masaj, depresyon veya anksiyete için uzun süreli veya tek bir tedavi olmasa da, bazı semptomlardan kurtulmaya yardımcı olabilir ve hastaların daha mutlu, enerjik ve endorfin dolu hissetmelerini sağlayabilir.


Birçok insan masajın duygusal düzeyde nasıl yardımcı olabileceğinin farkında olmasa da, çoğu insan bir masajın vücudunuz için ne kadar iyi olabileceğinin farkındadır. Genellikle insanlar kas ve eklemlerde ağrıları olduğu için masaj yaptırırlar.


Evde Masaj

Masaj Ne İşe Yarar?


Basit bir masaj boyun, omuz, sırt ağrısını hafifletebilir ve kan akışını iyileştirebilir. Dolaşım ve lenfatik sistemlerin akışını iyileştirmek, vücudun oksijen ve besinleri vücudun diğer bölgelerine iletmesine ve toksinleri daha verimli bir şekilde atmasına izin vererek vücudumuzun temizlenmiş hissetmesini sağlar.


İyi bir gece uykusu almak söz konusu olduğunda, vücudunuzun rahatlamış ve stresten arınmış hissetmesi de çok önemlidir. Ayrıca, düzgün çalışmak söz konusu olduğunda, dinlenme ve kaliteli uyku, kişinin refahı için hayati önem taşır. Yetersiz uyku, diyabet, kardiyovasküler hastalık, obezite ve depresyon gibi bir dizi kronik hastalık ve durumla ilişkilidir.


Masaj, melatonin üretimi için gerekli olan serotonin üretimine yardımcı olur. Melatonin, beyindeki epifiz bezi tarafından üretilen bir hormondur. Vücut saatimizi kontrol etmemize yardımcı olur, böylece gün boyunca düzgün çalışabilir ve geceleri düzgün uyuyabiliriz. Çoğu insanın melatonin seviyesi, uyumadan yaklaşık iki saat önce yükselmeye başlar. Gördüğünüz gibi, masaj yapmak için yılda bir kez kendiniz için bir tedavi olmaktan çok daha fazlası vardır. Masaj bir zorunluluktur, bir lüks değil, ona para harcadığınız için kendinizi suçlu hissetmemelisiniz.

Comments


bottom of page