top of page

Masaj Çeşitleri Nelerdir?

Güncelleme tarihi: 24 Ağu 2021


masaj-cesitleri-nelerdir-?

Masaj Çeşitleri

Masaj çeşitleri, kendi içinde farklı dallara ayrılarak farklı çeşitlerle uygulanabilir. Dünya genelinde yaygın olarak 22 tür masaj çeşidi vardır. Popülaritesi yüksek olarak en çok tercih edilip kullanılan 8 masaj türünü ve uygulanışını kısaca sizler için derledik;


Thai Masajı (Tayland Masajı); Vücudumuzda ki kasları gevşetmek, esnekliğimizi arttırmak, gerilme ve burkulma gibi yaralanmalarda iyileştirmeyi hızlandırmak ve vücudun enerji sistemlerini dengelemek amacıyla uygulandığı masaj türüdür. Thai masajında esnetme germe yöntemleri kullanılır. Sinirlere uygulanan baskıyla da kişinin stresini atmasına ve rahatlamasına yardımcı olunur.


Shiatsu masajı; Enerji masajı olarak bilinen Shiatsu Masajı, bedende bulunan enerjinin bölgesel olarak azalması yaşam enerjisini artırır. Parmaklarla belirli noktalara basınç uygulanarak gerçekleştirilir. Eklemleri çalıştırmadan, stresi azaltmaya, vücudu esnetmeye kadar birçok tekniği içerir.


Refleksoloji masajı; Destekleyici tedavi yöntemi olarak kullanılır. Halk arasında ayak masajı olarak bilinse de vücudun çeşitli yerlerine de uygulanmaktadır. Belli noktalara basınç uygulayıp, sinirleri uyararak kişilerin rahatlamasını sağlamaktadır. Bu yöntem kan akışını arttırarak, sinir sistemini güçlendirmesiyle günümüzde pek çok hastalığın tedavisinde uygulanır.


Tui Na Masajı; Temelinde 8 tekniği bulunmaktadır. Çin tıbbına göre her canlının bedeninde bulunan "qi” enerjisinin kendine has kanallar içinde, dengeli ve düzenli bir şekilde aktığına inanılır. Tui na masajı genellikle akupunktur teknikleri ile birlikte kullanılır. Kişinin ihtiyaçlarına bağlı olarak, çeşitli teknikler uygulanır.


Aromaterapi Masajı; İsveç masajının, çeşitli yağların kullanımıyla uygulanan çok eski bir masaj türüdür. Bu yağlar %100 organik ve doğal yağlardır. 3000’den fazla çeşidi bulunduğu bilinen aromatik yağların, farklı iyileştirici özelliği olduğu bilinir. Solunum veya cilt üzerinde emilme yoluyla alınır. Cildi iyileştirip yatıştıran bu yağlar, acının, istem dışı kasılan kasların , depresyonun, uykusuzluğun ve astım gibi çok sayıda hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır.


Reiki Masajı; Alternatif tıp yöntemleri ile tedavi yapanlar tarafından destekleyici olarak uygulanmaktadır. Masaj terapisinin ardından yapılan, reiki masajı ile şifa enerjisinin arttığını ve iyileştirici gücünü hissettiren eşsiz bir terapi olduğu bilinir.


İsveç Masajı; Klasik masaj dediğimizde akla ilk gelen İsveç masajıdır. Bu masajın amacı uygulanan yöntemler ile tüm bedeni rahatlatmaktır. Kaslara yoğun baskı uygulanan bu masaja aromaterapik ve uçucu yağlar eşlik eder.


Spor Masajı; Sporcuların kaslarını rahatlatmak ve sakatlıklarını azaltmak adına yapmış olduğu masaj türüdür. İsminden de anlaşıldığı gibi bu masajı genel olarak profesyonel sporcular veya spor yapan kişiler tercih etmektedir. Spor masajının süresi, yapılan spora ve bölgeye göre değişiklik gösterebilir.

Comments


bottom of page