top of page

Masaj Diyabete Nasıl Yardımcı Olabilir?


Masaj Diyabete Nasıl Yardımcı Olabilir?

Masaj, diyabet hastaları için hiperglisemiyi azaltmaya yardımcı olabilir. Anksiyete ve zayıf dolaşım, hem Tip 1 hem de Tip 2 diyabet hastalarının maruz kaldığı iki yaygın semptomdur. Birçok kişi masaj terapisinin stresi azaltmaya ve kan dolaşımını iyileştirmeye yardımcı olabileceğini zaten bilmektedir. Bununla birlikte, bilimsel çalışmalar, insülin enjeksiyonlarının etkinliğini arttırmada ve diyabetik nöropati semptomlarını azaltmada belirli masaj tekniklerinin faydalı olabileceğini de ileri sürmüştür.


Stres Giderme


Diyabetli insanlar, ciddi sağlık sorunlarına yol açabilecek tutarsız kan şekeri seviyelerinden muzdariptir. İnsülin, genellikle pankreas tarafından üretilen bir hormondur, ancak genellikle diyabet hastaları için kan şekerini doğru seviyelerde tutan enjeksiyonlarla desteklenir.


Endişeli hissettiğimizde vücudumuz kortizol gibi stresle ilgili hormonlar üretir. Bunlar, doğal veya enjekte edilen insülinin faydalarını engelleyebilir. İnsülinin en verimli şekilde çalışması için kendinizi mutlu ve rahat hissetmeniz önemlidir.


Terapötik masajın stres ve kaygıyı azaltmada olumlu bir etkisi olduğu yaygın olarak kabul edilmektedir. Derin doku yoğurma teknikleri, kas dokularındaki gerilimi gevşetir ve serbest bırakırken, masaj terapisi için tipik olarak kullanılan dikkatle kontrol edilen ortam, zihinsel durumu iyileştirmeye yardımcı olur. Bu faktörler uyum içinde birlikte çalışmaya başladığında, giderek daha rahat hissetmeye başlarsınız. Kalp atış hızı ve kan basıncı azalır ve stres hissi dağılmaya başlar.


Masajın somut faydalarına ek olarak, gerçek empati ile başka bir insan tarafından bakılma eylemi doğal olarak nasıl hissettiğinizi artırabilir. Bu, stresi daha da azaltan ve insülinin kan şekerini daha etkili bir şekilde kontrol etme işini yapmasını sağlayan endorfin ve serotonin gibi iyi hissettiren hormonların üretimini teşvik eder.


Geliştirilmiş Kan Dolaşımı


Uzun süre boyunca ortalamanın üzerinde kan şekeri seviyeniz varsa, damarlarınız ve atardamarlarınız tıkanabilir. Birçok uzun süreli diyabet hastası bu nedenle zayıf kan dolaşımından muzdariptir. Sonuç olarak, ayaktaki bir yara gibi basit yaralanmalar daha kolay ciddi komplikasyonlar geliştirebilir. İyi kan dolaşımını sağlamak, diyabet risklerini kontrol etmede ve sağlığı korumada önemli bir faktördür.


İsveç masajında ​​ve diğer birçok masaj terapisinde yaygın olarak kullanılan efleurage gibi akan masaj vuruşlarının, kan ve lenf sıvılarının akışını iyileştirdiği bilinmektedir. Masaj işlemi, vücudunuzun tüm bölgelerine taze, oksijen açısından zengin kanın taşınma hızını artırır. Lenf sıvılarındaki beyaz kan hücreleri eller ve ayaklar gibi ekstremitelere daha etkili bir şekilde pompalandığından, yaralanmalardan kaynaklanan enfeksiyon riski de azalır.


Masöz

Artan İnsülin Emilimi


Doğru kan şekeri seviyelerini yönetmek, diyabeti kontrol etmenin ve ciddi sağlık sorunlarından kaçınmanın bir başka önemli yönüdür. Masaj, yüksek kan şekeri seviyelerinin düşme hızına yardımcı olabilirken, diyabet hastalarının, uygulanan herhangi bir tedavinin veya ilacın, hipoglisemi olarak bilinen bir durum olan glikoz seviyelerinin çok fazla düşmesine neden olmadığını anlamaları ve sağlamaları da aynı derecede önemlidir. Kan şekeri açısından kontrol ve dengeyi ideal seviyelerde tutmak çok önemlidir.


Diyabetik Nöropati


Diyabet, diyabetik nöropati olarak bilinen sinir hasarına neden olabilir. Tapping, hacking ve cupping terapisi gibi tapotement masaj teknikleri, sinirleri ve duyusal algıyı uyarmada etkilidir. Bu alanda daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulsa da, en az bir klinik çalışma, diyabetik nöropatinin bazı semptomlarının tedavisinde masajın faydalı olabileceğini öne sürdü.


Diyabet hastasıysanız ve evde masaj yaptırıyorsanız, tedavinizden önce ve sonra kan şekeri seviyenizi kontrol etmeniz ve terapistinize, şeker seviyenizi kontrol etmek için kullandığınız insülin enjeksiyonları ve glikoz tabletleri gibi maddelerin nerede olduğunu bildirmeniz önerilir. Masaj genellikle şeker hastaları için kontrendike değildir, ancak kişisel durumunuzdan emin değilseniz, herhangi bir tedavi almadan önce doktorunuza danışmanız her zaman en iyisidir. Şeker hastaları söz konusu olduğunda, stresi azaltmak gerçekten kan şekerinizi doğru seviyelere getirmeye ve sağlıklı kalmanıza yardımcı olabilir.

Comments


bottom of page