top of page

Masaj Diz Ağrısına Yardımcı Olabilir mi?


Masaj Diz Ağrısına Yardımcı Olabilir mi?

Diz ağrısı çok çeşitli nedenlere yanıt olarak ortaya çıkabilir. Herhangi bir uyarı vermeden aniden veya zaman içinde kademeli olarak gelişebilir. Bazen diz ağrısı geldiği kadar çabuk kaybolur, ancak yavaş yavaş geliştiğinde, genellikle kronik bir durumun başlangıcıdır.


Düşme veya çarpma gibi küçük yaralanmalar dizinizin birkaç saat içinde iltihaplanmasına ve hafif ila orta şiddette ağrıya neden olabilir. Bu tür yaralanmalar genellikle birkaç gün içinde kendiliğinden düzelir ve genellikle endişe edilecek bir durum değildir. Soğuk veya sıcak paketler veya ağrı kesiciler bu tür ağrılar için anında rahatlama sağlayabilir.


Ancak kronik diz ağrısı ile yaşamak daha zordur. Haftadan haftaya gelip gidebilir ve bazen tamamen zayıflatıcı olabilir. Uzun süreli diz ağrısı ve sertliğinin en yaygın nedenlerinden biri artrittir. Veya daha spesifik olarak, diz osteoartriti. Uzun süreli ilaçların yan etkileri olmadan acıyı hafifletmeye yardımcı olabilecek bir çare bulmak, hastaların yaşam kalitesini önemli ölçüde iyileştirebilir.


Osteoartrit Nedir?


Vücudunuz yıkılmaz değil. Uzun yıllar boyunca tekrar tekrar kullanımdan ve ara sıra hırpalanmadan sonra, vücudunuzun çoğu kısmı şaşırtıcı olmayan bir şekilde bir dereceye kadar aşınma ve yıpranmaya maruz kalmıştır. Dizlerinize gelince, yaşlandıkça, gençliğinizde pürüzsüz ve ağrısız hareket etmenizi sağlayan kıkırdak yastıklar şekil değiştirmeye ve elastikiyetini kaybetmeye başlar. Yaşlanma ve kullanım yoluyla dejenerasyon dışında genellikle belirli bir neden yoktur.


Diz Ağrısı İçin En İyi Masaj Hangisidir?


Artrit, fazla ilaç kullanmaktan ve olası olumsuz yan etkilerden kaçınmak isteyenler için diz eklemindeki sertliği ve ağrıyı hafifletmenin iyi bir yolu olarak tamamlayıcı tedavileri önermektedir.


İsveç masajı gibi popüler yağ bazlı masaj terapileri, diz çevresindeki kas dokularındaki gerginliği gevşetir. Petrisaj ve efleuraj gibi masaj teknikleri genellikle eklem çevresindeki yumuşak dokulara orta basınçta uygulanır. Bu, diz çevresindeki kan akışını arttırır ve kasları ısıtır. Isındıktan sonra, terapistiniz sıkı noktaları serbest bırakmak için çevredeki kas liflerini nazikçe manipüle edecek ve gerecektir. Zamanla, bu teknikler dizde gelişmiş hareket ve esnekliğe katkıda bulunabilir. İyileştirilmiş kan akışının bir başka yararı da, yaralanma veya zorlanma nedeniyle dizdeki herhangi bir şişmenin azaltılabilmesidir.


Evde Masaj

Osteoartrit hastaları genellikle sadece fiziksel acıdan değil, aynı zamanda kronik durumun bir sonucu olarak hissettikleri zihinsel stresten de şikayet ederler. Terapötik masaj, empati ile yapıldığında fiziksel olduğu kadar duygusal faydalar da sağlayabilir. İhtiyaçlarınızı dinleyen ve size yardım eli uzatan nazik bir terapist, önemsendiğinizi hissettirir. Bu şekilde hissettiğinizde, daha önce kan dolaşımınızda birikmiş olabilecek kortizol gibi strese neden olan hormonlar azalır ve endorfin gibi iyi hissettiren hormonlar yükselir. Bu, ruh halinizi iyileştirir ve sizi daha mutlu hissettirir, genel olarak herhangi bir acıyı daha katlanılabilir hale getirir.


İsveç masajına ek olarak, Shiatsu masajı gibi akupresür terapileri de hareketsizlikten zamanla oluşan düğümleri hedef almak ve gevşetmek için miyofasyal tetik nokta terapisi uygulayarak diz ağrısını hafifletmek için sıklıkla kullanılır. Diz ağrısından muzdarip olmak, bacağınızın diğer kısımlarında gerginlik hissetmeye başladığınız anlamına da gelebilir. Genellikle bu, diz çevresindeki zayıflığı telafi eden ve özellikle spordan hoşlanan insanları etkileyebilen yakındaki kasların aşırı kullanımının bir sonucudur. Bu durum bazen "koşucu diz" olarak adlandırılır ve dizlerin yanı sıra kalça, kalça ve baldır kaslarını da etkileyebilir.


Masaj terapisi genellikle insanların büyük çoğunluğu için tamamen güvenli olsa da, eklemlerde ciddi bir bozulma yaşıyorsanız, herhangi bir tedavi için rezervasyon yaptırmadan önce masaj terapisini doktorunuzla görüşmeniz önerilir.

Comments


bottom of page