top of page

Masaj Hangi Sıklıkla Uygulanmalıdır?


Masaj Hangi Sıklıkla Uygulanmalıdır?

Asla yeterli olamayacağınızı düşünüyor veya bir masajı çok fazla yaptırıp yaptırmadığınızı merak ediyor olsanız da, insanlar genellikle ne sıklıkta masaj yaptırmanız gerektiğini ve güvenli tedavi oranlarının ne olduğunu soruyorlar. Çoğu tedavi türü olmak üzere, ne sıklıkla masaj yaptırmanız gerektiğini çeşitli faktörler etkiler.


Günlük Derin Doku Masajı Güvenli mi?


Her farklı masaj tedavisi tarzının vücudunuz üzerinde belirgin bir etkisi vardır. Genel etkilerin farkında olmak ve masajlarınızı buna göre planlamak önemlidir. Dirsek itme ve güçlü petrisaj gibi popüler derin doku teknikleri, kasları daha derin bir kuvvetle manipüle eder. Bu yöntemler gerginliğin giderilmesine, toksinlerin hareketini uyarmaya ve laktatı dokulardan uzaklaştırmaya yardımcı olur. Kaslarınız etkin bir şekilde harekete geçirilir, tıpkı spor salonuna gitmek gibi. Derin doku masajından sonra yeterli bir dinlenme süresine izin vermek de benzer şekilde önemlidir. Bu süre zarfında kaslarınız yeni besinleri alır ve emer, yeni miyofibril iplikleri oluşturur ve genellikle onarır ve iyileşir.


Sırt ağrısı veya donmuş omuz gibi durumlar için masaj tedavileri, yaralı kısmın seanslar arasında dinlenmesine ve iyileşmesine izin verecek bir hızda planlanmalıdır. Her derin doku masajı seansı arasında en az 48 saat beklenmesi önerilir. Haftada en fazla üç derin doku tedavisi almalısınız. Spor masajı gibi diğer güçlü masaj stilleri de benzer şekilde tedavi edilmelidir.


Gevşeme Masajları


Nazik teknikler kullanan klasik İsveç ve Hint baş masajı gibi birçok masaj terapisi türü vardır. Yumuşak akan effleurage vuruşları ve parmak ucu dokunuşunun hafif dokunuşu, kas dokularına ve liflerine nüfuz etmek ve şiddetlendirmek yerine vücudu ve zihni sakinleştirmeye ve yatıştırmaya yardımcı olur. Bu rahatlama tarzı masajları günlük olarak almak güvenlidir. Rahatlatıcı masaj terapisi, kaygı, stres veya depresyon tedavisinde diğer terapilerle birlikte genellikle haftada birkaç kez kullanılır.


Bir Masaj Ne Kadar Sürmelidir?


Derin doku masajlarının yoğunluğu nedeniyle, genellikle 90 dakika veya daha kısa süreler için önerilirler. Öte yandan, rahatlatıcı bir tam vücut masajı gibi daha yumuşak rahatlama terapilerinin 90 dakika veya daha uzun süre rezerve edilmesi oldukça olağandır. Birçok insan, çalışırken her hafta düzenli olarak iki saatlik rahatlama masajı rezervasyonu yaptırarak ve tatildeyken bunu her gün bir tedaviye yükselterek daha mutlu ve sağlıklı hissettiklerini iddia eder.


Evde Masaj

Sağlık İçin Günde Bir Masaj

Her gün, hatta iki günde bir masaj yaptırmak, tedavi tarzı bu sıklık için güvenli ve etkili olduğu sürece harikalar yaratabilir. Herhangi bir masaj türü arasında yeterli dinlenme süreleri alınmalıdır. Daha yoğun tedavi şekillerinden sonra bu süreler daha uzun olmalıdır.


İster masaj yapın ister egzersiz yapın vücudunuzu dinleyin ve aşırıya kaçmayın. Bir masaja ihtiyacınız olduğunu hissediyorsanız, muhtemelen bir masaj yaptırmanızda fayda var. Bununla birlikte, yakın zamanda bir masaj yaptırdıysanız ve kaslarınız hala iyileşiyormuş gibi ağrılar yaşıyorsanız, vücudunuz kısa bir süre yalnız bırakılmayı muhtemelen takdir edecektir.

Comments


bottom of page