top of page

Masaj Hareketliliğe ve Dengeye Nasıl Yardımcı Olur?


Masaj Hareketliliğe ve Dengeye Nasıl Yardımcı Olur?

Bilinen bir gerçektir, ancak yaşla birlikte bedenlerimizi nasıl olduğu gibi kabul ettiğimizi anlarız. Ağır eşyaları kaldırmak gibi basit görevler her yıl geçtikçe elimizden kaçmaya başlar. Ve sadece daha korkutucu olur.


Düşmeler, 65 yaşın üzerindeki tüm yetişkinlerin üçte birinde meydana gelir - hem hareketliliğin azalmasına hem de buna bağlı sağlık bakım maliyetlerinin artmasına neden olur ve buna yol açar. Yaşlandıkça düşme riskinin artmasının birçok nedeni vardır. Genel olarak, yaşlandıkça daha hareketsiz hale geliriz, bu da bize kas ve dokulardaki güç ve elastikiyetin yanı sıra eklemlerimizdeki hareket açıklığına mal olur. Ek olarak, yaralanmalar ve ameliyatlar, telafi edici yan etkileri ve eksik iyileşme süreçleri ile birikir.


Aktif bir yaşam tarzını sürdürürken yaralanmayı önlemede daha fazla dikkatli olmak, yaşamın ilerleyen dönemlerinde çok büyük bir zorluk haline gelebilir. Neyse ki masaj, vücudun bakımında ve iyileşmesinde güçlü bir araç olabilir -yaralanmalar, ameliyatlar ve kronik kötü duruşun kalıcı bir bedel gibi görünmesinden yıllar sonra bile.


Denge ve Hareket Desteği İçin Masaj


Kaslara, bağ dokulara, tendonlara, bağlara ve eklemlere masaj yapmak kan akışını uyarır, gergin kasları gevşetir ve eklem hareket açıklığını iyileştirir; bu da alıcıyı daha esnek hale getirir, hareketliliği ve dengeyi iyileştirir ve dolayısıyla yaralanma potansiyelini azaltır.


Akut bir nedeni olmayan kas ağrısı tipik olarak vücudun yanlış hizalanmasından kaynaklanır. Kronik kas gerginliği, kas ağrısına, baş ağrısına ve migrene ve sindirim şikayetlerine neden olabilir. 20'li yaşlarındaki pek çok kişi, azalmış hareket ve zayıf duruş kalıplarının bir sonucu olarak zaten ağrı, sertlik ve sıkışmış sinirlerden muzdariptir.


Kötü duruş, vücudumuzun potansiyel hareket aralığını sınırlayabilir, kas-iskelet sistemi üzerinde stres yaratabilir ve daha ciddi sorunlar geliştirme riskini artırabilir. İşte masajın ve benzersiz modalitelerinin her yaşta hareketliliği ve dengeyi iyileştirme yollarından bazıları.


Terapötik Masaj


Terapötik bir masaj, vücudunuzun yumuşak dokusuna odaklanan çeşitli teknikleri kullanır. Spesifik tedavi, genellikle alıcının kendine özgü ilgi alanlarına veya hareketlilik hedeflerine bağlı olarak özel ihtiyaçlarına göre uyarlanır. Bu masaj türü, tipik bir gevşeme odaklı masajdan daha derin hissettirebilir ve terapist, derin doku masajı, tetik nokta çalışması, hareket terapileri veya pasif germe tekniklerini dahil edebilir. Bunun gibi odaklanmış bir masaj tekniği, esnekliği ve hareketliliği artırmaya, dengeyi iyileştirmeye ve akut veya kronik ağrıyı azaltmaya yardımcı olan gergin kasları hedefleyerek kısıtlamayı azaltır, böylece hareket etmeyi ve daha normal bir şekilde çalışmayı kolaylaştırır.


Masaj

Derin Doku Masajı


Derin doku masajı, vücudun yüzeysel katmanlarının aksine, basınçta değişiklik gösterir ve kasın daha derin katmanlarını ve çevresindeki dokuları hedefler. Terapist, vücudunuza yavaş vuruşlarla masaj yapmadan önce hafif basınç uygulayarak ve eller, yumruk, parmak eklemleri, kollar veya dirseklerle derin basınç uygulayarak kasları ısıtmakla başlayabilir. Bu teknik, kaslardaki düğümleri çözerek ve kas dokusunun esnekliğini artıran, hareketliliği ve hareket aralığını artıran ve dengeyi geliştiren kan dolaşımını iyileştirerek kasılmış kasları serbest bırakmaya çalışır. Birçok kişi bu tür masajı ağrıyı, krampları, gerginliği veya sertliği gidermek için veya sadece daha yüksek basınçlı bir masajdan hoşlandıkları için kullanır.


Spor Masajı

Bir spor masajı, karşılıklı inhibisyon veya proprioseptif nöromüsküler kolaylaştırma gibi spesifik germe teknikleriyle birlikte İsveç masajı ve derin doku masajı uygulamalarının bir kombinasyonunu içerir. Genellikle vücudun rehabilitasyona veya rahatlamaya ihtiyacı olan belirli bölgelerini hedeflemek için kullanılan daha yoğun bir masaj tarzı olabilir.


Spor masajı ayrıca, kısıtlamayı azaltmak ve esnekliği artırmak amacıyla hızlı tempolu manipülasyonlar ve çapraz lif sürtünmesi gibi bir dizi teknik kullanarak kas sıcaklığını artırabilir. Bu tekniklerin kas gerginliğini ve iltihabı azalttığı, hücresel atıkların uzaklaştırılmasını teşvik ettiği ve dolaşımı iyileştirdiği gösterilmiştir. Spor masajı, uzuvlara giden kan dolaşımını iyileştirir ve hem kasların hem de eklemlerin hareket açıklığını ve esnekliğini artırır; bunların tümü, denge hissini iyileştirmeye ve düşme riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

Comments


bottom of page