top of page

Masaj İçin Hangi Yağ En İyisidir?


Masaj İçin Hangi Yağ En İyisidir?

Yağ, harika bir masaj yaptırmanın birçok yönü gibi, kişisel tercihlerden biridir. Bununla birlikte, müşteriler masajları için ne istediklerini düşündüklerinde genellikle unutulan bir alandır. Masaj yağı seçerken dikkate alınması gereken daha ince ama önemli birkaç faktör vardır.


Masaj Yağı Nasıl Çıkarılır?


Size tüm teknik bilgileri vermeden, genel olarak kabul edilen en iyi yöntem, soğuk presli ekstraksiyondur. Bu ekstraksiyon yöntemi altında, seçtiğiniz yağın doğal yağ asidi profili, diğer ekstraksiyon yöntemlerinde olabileceğinden doğal olmayan şekilde değiştirilmek yerine bozulmadan tutulur. Aynı derecede önemli, muhtemelen açık bir şekilde, yağın taze ürünlerden çıkarılmasının, çürük ürünlerden elde edilenden daha kaliteli bir masaj yağı ile sonuçlanmasıdır.


Masaj Tedavilerinde En Çok Hangi Yağlar Kullanılır?


Çoğu masaj bakım yağı iki veya daha fazla doğal yağdan oluşacaktır: şişedeki yağın çoğunluğunu oluşturan baz yağ, genel yağlama niteliklerini sağlar ve aynı zamanda bir veya daha fazla "esansiyel" yağ için bir "taşıyıcı" görevi görür. Ek doğal kokular veya terapötik faydalar sağlar. En popüler taşıyıcı yağlardan ikisi:

  • Badem Yağı

Masaj tedavilerinde açık ara en yaygın kullanılan baz yağ. Mükemmel yağlama özellikleri, ancak cilde nüfuz etmemesi nedeniyle uzun masaj uygulamaları için idealdir. Yumuşatıcı ve besleyici özellikleri özellikle kuru, hassas ve hatta hafif tahriş olmuş ciltler için uygundur.

  • Üzüm Çekirdeği Yağı

Badem yağından çok daha hafif bir yağdır ve genellikle kuruyemiş alerjisi olan kişiler için kullanılır. Üzüm çekirdeği yağı badem yağı kadar kayganlaştırıcı değildir ve kaybolma eğilimindedir, ancak aynı zamanda ciltte bazı kişilerin tercih ettiği yağlı bir his bırakmaz.


En popüler uçucu yağlardan beşi şunlardır:

  • Lavanta

Birçoğumuz lavantanın otsu tatlı kokusuna aşina olabiliriz, ancak bunun aynı zamanda güçlü genel terapötik, antiseptik ve sakinleştirici özelliklere sahip olarak kabul edildiğini bilmiyor olabilirsiniz. En yaygın kullanılan uçucu yağdır ve yüzyıllardır kullanılmaktadır.

  • Çay Ağacı

Taze bir koku, hijyenik ve yaygın olarak kabul edilen antiseptik temizleme özellikleri olan bu saf yağ, gergin bir cildiniz varsa masaj yağı karışımınıza eklemek için bir favoridir.

  • Okaliptüs

Hem taze hem de odunsu son derece sakinleştirici, büyük olasılıkla bu kokuyu üst düzey bir masaj salonunu ziyaret ettiğinizde deneyimlemiş olacaksınız. Oldukça güçlü bir koku, bu yüzden daha hafif kokuları sevenler için değil. İnanılmaz ferahlatıcı ve sakinleştirici.

  • Ylang Ylang

Tatlı ve derin, bu yoğun kokulu yağ, Çin acı portakal ağacının küçük sarı çiçeklerinden gelir. Masaj salonlarında çok popüler bir koku, anında dinginlik veren bir atmosfer yaratır ve geleneksel olarak hem afrodizyak hem de baş ağrısı tedavisi olarak kullanılmıştır.

  • Yasemin

Uçucu yağların kraliçesi, yasemin tırmanıcı bitkilerinin küçük beyaz çiçeklerinden gelir. Yasemin yağının pahallı olmasının sebebi, gerçek yüksek kaliteli %100 yasemin yağı üretmek için gereken karmaşık ve kapsamlı ekstraksiyon sürecidir. Cilt için harika olduğuna, esnekliği artırdığına ve yara veya çatlak izlerini azalttığına inanılıyor. Koku güzel ama güçlüdür, bu nedenle standart bir baz taşıyıcı yağ ile karıştırılarak ölçülü olarak kullanılmalıdır.


Masaj

Masaj Yağına Alternatifler


Masaj için yağ kullanmanın en popüler iki alternatifi krem ​​ve pudradır. Hem krem ​​hem de toz, dış sıcaklık sıcak olduğunda ve müşteri soğumak istediğinde masaj için iyi seçeneklerdir. Müşteri bir soğutma masajı istediğinde genellikle kremler yağa tercih edilir. Soğutma kremleri genellikle tümü doğal yatıştırıcı özelliklere sahip aloe vera, mentol veya lavanta özleri içerir.


Son olarak, gerçekten harika bir masaj deneyimi için, ortamı beş duyuya da fayda sağlayacak şekilde hazırladığınızdan emin olmak için biraz zaman ayırmaya değer olduğunu unutmayın. Koku ve dokunuş, doğru yağların kullanımıyla arttırılır. Masaj için en iyi müziği çalarak ses duyusunu geliştirin, mumları kullanarak görüşünüzü rahatlatın ve duyusal ve fiziksel rahatlamanız sırasında tat alma duyularınızı geliştirmek için yakınınızda soğuk bir bardak su bulundurun.

Comments


bottom of page