top of page

Masaj ile Bağışıklık Güçlendirme ve Stres Kontrolü


Masaj-ile-Bağışıklık-Güçlendirme-ve-Stres-Kontrolü

Koronavirüs salgınının henüz tam olarak kontrol altına alınamamış olması, gündemdeki belirsizliğin de devam etmesine sebep oluyor. Bu süreçte toplumsal ve bireysel olarak sağlığımızı koruyabilmek için sosyal izaolasyon uygulasak dahi zaman zaman kaygı, stres ve endişe hissedebiliyoruz.


Bu duyguları kontrol altına alabilmek ve aynı zamanda da bağışıklığı güçlendirmek isteyen herkesin kolayca uygulayabileceği, 6 noktadan oluşan bir akupresür masajı bulunmaktadır. İşte günlük rutinlerinize ekleyip rahatlık İle uygulayabileceğiniz, duygu durumunu kontrol altına almanıza katkı da bulunacak ve aynı zamanda bağışıklık sistemimizi güçlendirecek olan akupresür masajı akışı…

Akupresür Masajı Nasıl Çalışır?


Geleneksel Çin tıbbı’nın binlerce yıldır uyguladığı tekniklerden birisi olan ve bireysel olarak da yapılabilen akupresür masajı, sinir sistemimizi belli noktalardan uyararak vücuttaki enerjileri dengeliyor ve vücudun kendi kendisini iyileştirmesini sağlıyor. Meridyen sistemine göre belirlenmiş olan bu spresifik noktaları uyarmak için ise ritmik bir ovma yöntemi, tekniği kullanılıyor.


Stres Azaltmak ve Bağışıklığı Arttırmak İçin Evde Uygulanabilen Akupresür Masajı


Yin Tang, 3. Göz

İşlevi;

Stresi azaltır.

Ruhu sakinleştirir.

Vücudu rahatlatır.


Yeri: İşaret parmağı ile burun kemiği hizasından yukarı doğru çıkarken hissedilmekte olan, iki kaşın tam ortası ve hafifçe yukarısında kalan noktada, alanda yer alıyor.

Aktivasyonu: İşaret parmağı ile hızlı bir şekilde yaklaşık 60 saniye hafif bir şekilde vurarak aktive oluyor. 60 saniye bu işlemi yaptıktan sonra Yan Tang’ın aktive olup olmadığını aynı hissin bir süre daha devam etmesinden de anlayabilirsiniz.Shen Men, Cennet Kapısı

İşlevi;

Ağrıları azaltır.

Bedeni rahatlatır.

Zihni rahatlatır.


Yeri: Kulak kepçesinin tepesine yakın, kıkırdak bölgesinde, kısmında bulunuyor. Baş parmağı ile ve arka taraftan da işaret parmağının yardımı ile hafif üçgenleşen kısımdaki noktayı tutabilirsiniz.

Aktivasyonu: Önden baş parmak ve arka taraftan ise işaret parmağı yardımı ile tutulan Shen Men noktası yaklaşık 30 saniye kadar uygulanan dairesel masaj ile aktive oluyor. Bunu 2 ila 3 kere uygulamak ve iki kucağa da aynı anda uygulamak tavsiye ediliyor.

Hegu, LI 4

İşlevi;

Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Patojenleri serbest bırakır.

Dan dolaşımını destekler.


Yeri: İşaret ve baş parmaklar arasında bulunur. Kas dokudadır. Öteki elin baş parmağı ile yukarıdan ve işaret parmağı ile de avuç içinden bu noktayı tutabilirsiniz.

Aktivasyonu: Önden baş parmak ve arka taraftan ise işaret parmağı yardımı ile tutulan Hegu noktası yaklaşık 30 saniye kadar uygulanan dairesel masaj ile aktive oluyor. Bunu en az 3 ila 4 kere uygulamak tavsiye ediliyor.


Nei Guan, P6

İşlevi;

Bulantıyı geçirir.

Enerjiyi düzene sokar.

Stresi azaltır.


Yeri: Dirsek ve bilek arasında, kolun iç kısmında, 2 tendonun arasında bulunur. Bilekte oluşan buruşukluktan 3 parmak dirseğe doğru uzaklaşarak rahatlık ile bulunur. Kolun içerisinden baş parmak ve dış aracılığı ile de elin kalanıyla kavrayarak tutabilirsiniz.

Aktivasyonu: Baş parmağı hafif bir şekilde bastırıp, 3 ila 4 saniye bekleyip yavaşça bırakarak aktive oluyor. En az 4 ila 5 defa tekrar etmek öneriliyor.

Zu San Li, ST36

İşlevi;

Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Enerjiyi arttırır.

Köklenme sağlar.


Yeri: Diz kapağının 4 parmak altınca ve kaval kemiğinin hafif bir şekilde dışında bulunur.

Aktivasyonu: Sandalyenin ucuna oturup yere sağlam bir biçimde bastıktan sonra yavaşça bir davul çalıyor gibi yaklaşık 30 saniye kadar vurarak aktive oluyor. İki bacağa da aynı anda en az 3 ila 4 kere uygulanması tavsiye ediliyor.


Tai Chong, LR3

İşlevi;

Kan dolaşımını destekler.

Ruh halini dengeler.

Sinir sistemini rahatlatır.

Yeri: Ayağın üst kısmında, baş parmak ve 2. Parmak arasındaki bağ dokusunda bulunuyor. İşaret parmağını baş parmağın ayağa birleşim olan yerinin 2,5 cm içinde koyarak bulabilirsiniz.

Aktivasyonu: İşaret parmağı ile aşağı doğru yaklaşık 30 saniye masaj uygulayarak aktive oluyor. En az 3 ila 5 kere tekrarlanması öneriliyor.

留言


bottom of page