top of page

Masaj İle Fibromiyalji Tedavisi


Masaj-İle-Fibromiyalji-Tedavisi

Fibromiyaljinin Sebebi Nedir?


Günümüzde fibromiyaljinnin beyinde ağrı işleme mekanizmalarındaki bozukluktan dolayı kaynaklandığı kabul edilmektedir. Santral duyarlılığın oluşmasında uyku bozuklukları, genetik, enfeksiyon, nörohormonal bozukluklar ve psikolojik faktörler suçlanmaktadır. Tam olarak sebebi anlaşılmamıştır.


Fibromiyaljinin Belirtileri Nedir?


Fibromiyalji kabaca üç tipte görülür. Yalnızca ağrı ile olan depresyon ve ağrı gibi psikolojik bozukluklar ve uyku bozukluğu ile beraber olan ve karma tiptir. Aslında bu üç bulgu yani, psikolojik bozukluklar, ağrı ve uyku bozuklukları az ya da çok bütün hastalarda bulunur. Bütün bunlara ek olarak hastalar gezici halsizlikten, ağrılardan, sabah yogun uyanmadan da yakınırlar. Yine ek olarak bacak ve kollarda şişlik hissi, uyuşma, karıncalanmalar da görülebilir. Kabızlık, idrar yapma da yanma ve baş ağrısı gibi şikayetler sıklık ile eşlik eder.


Fibromiyaljinin Tedavisi Nedir?


Fibromiyaljinin en zor bölümü ise tedavisidir. Hastaya öncelikle hastalığı hakkında bilgi verilir. Hasta yakınları çoğunlukla devamlı ağrılı bir hastayla yaşadıkları için bezgin ve sıkkındır. Hatta hastanın ağrılarına inanmama, psikolojik ya da ilgi çekme kaynaklı olduğunu düşünenler dahi olabilir. Bu sebeple hastanın yakınlarının da bilgilendirilmesi oldukça önemlidir. Hastalığın sakat bırakıcı ya da yaşam süresini kısıtlayıcı herhangi bir etkisi olmadığı, fakat yaşam kalitesini bozduğu konusunda açıklama yapılmalıdır.


İlaç Tedavisi: Fibromiyalji için ilaç tedavisinde ağrı, uyku bozukluğu, depresyon durumlarından hangisinin daha da baskın olduğuna göre karar verilir. İlaçlar çoğunlukla belirtileri kontrol altına alabilmek ile beraber ilacın bırakılması durumunda ağrıların yeniden başlama olasılığı maalesef vardır. Bunun yanı sıra özellikle uyku ve ağrı düzenlemesi yapan ilaçların en az 2 ay kullanılması da gerekmektedir.Tamamlayıcı Tıp Yöntemleri


Akupunktur: Vücuttaki enerji sistemlerini düzenleyerek etki eden akupunktur yöntemi hem ağrının kontrolünde hem uykunun kontrolünde hem de psikolojik durumun düzenlenmesinde yararlanılabilen bir yöntemdir. Fibromiyaljiye eşlik eden migren, irritabl kolon sendromu gibi hastalıklar, rahatsızlıklar da başarıyla tedavi edilebilir.


Nöral Terapi: Lokal anestezi kullanarak sinir sistemini düzenleyen ve bireyin kendi iyileşme mekanizmalarının harekete geçmesini sağlayan nöral terapi fibromiyalji hastalarında başarı ile kullanılmaktadır.

Ozon Terapisi: Fibromiyalji hastalardaki antioksidan mekanizmayı harekete geçirerek etki eden ozon tedavisiyle uyku düzeni, genel ağrılar ve yorgunluk kontrol altına almak mümkündür.


Fizik Tedavi: Özellikle bölgesel olarak yoğun ağrı hisseden bireylerde derin ve yüzeysel ısıtıcılar , alçak frekanslı elektrik akımlarıyla tedavi ağrı kontrolü sağlamaya katkıda bulunur.


Egzersiz: Çok kesin olan bir bilgi bulunmaktadır ki, fibromiyaljinin en önemli tedavi yöntemlerinden birisi de egzersizdir. Yukarıda bahsedilen tedaviler ile ağrısı kesilen, uyku düzeni sağlanan ve yorgunluğu giderilen bireyin en kısa sürede egzersize yönlendirilmesi gerekmektedir. Egzersiz eklem hareketlerini koruyarak, kısalmış kasları da uzatarak ve güçlendirerek ağrılı bölgelerin stabil olmasına olanak sağlar.


Yoga: Yoga kendine özgü duruşları, gevşeme metodları, nefes çalışması ile hem germe güçlendirme, hem de gevşeme sunan yoga fibromiyalji hastaları aracılığı ile çok sevilen ve çok yaralanılan yöntemlerden birisidir.


Pilates: Fibromiyalji hastaların geneli kadın hastalardan oluşmaktadır ve yoga gibi güçlendirme ve germe egzersizlerinden oluşan pilates kadın hastalar aracılığı ile çok sevilen ve yararlanılan bir egzersiz şeklidir.


Yüzme: Yüzme suyun gevşetici ve hareketlere direnç etkisi ile fibromiyalji hastalarında oldukça etkilidir.


Masaj: Dolaşımı düzenlemesi, kas gevşetmesi sebebiyle hastalar aracılığıyla da tercih edilen masaj yaptırırken ehli ellerde uygulanması konusunda dikkat edilmelidir.


Sonuç olarak fibromiyaljinin kronik bir tedavi olduğu, her tedaviye rağmen zaman zaman ataklar geçirilebileceğini de unutmamak gerekir.

bottom of page