top of page

Masaj İle İlgili İlginç Bilgiler


Masaj-İle-İlgili-İlginç-Bilgiler

Masaj, rahatlama ihtiyacı duyan ve yorgunluğunu atmak isteyen her bireyin aklına gelen ilk alternatif, hem de vücut için birkaç dakikalık mutluluk demektir. Ağrıyan sırt, boyun ve sıkışık olan kaslar için muhtemelen masajdan daha da güzel bir hediye olamaz. Masaj bir süreliğine de olsa bireyi dünyadaki bütün stres ve gerginlikten uzaklaştıran fiziksel, zihinsel ve ruhsal arınma, konfor fasilesidir. Masaj 45-70 dakika kadar uygulanmalıdır. Hem tedavi amacı ile, hem de bedeni rahatlatmak adına uygulanır. Sıvazlamak, yoğurmak, ovmak, titretme gibi rahatlatıcı teknikler ile uygulanan masaj tedavi amacı ile değil, kasların gevşeyip rahatlaması, zihinsel ve ruhsal açıdan dinlenme, stresten kurtulmak ve yalnızca keyif açamlı uygulanmaktadır.


Masaj ile bir takım hastalıklardan, rahatsızlıklardan kurtulmak ya da en azından önleyici tedbir görülebilir. Bu yöntemden bir dizi hastalıklarda, rahatsızlıklarda kullanılır. Yetişkinler ile birlikte çocuklar da masaj çok güzel bir etki bırakır. Bu, daha çok kasların çalışma prensibini etkiliyor. Organizmada 400 den fazla kas bulunur, onların her birinin damar ve sinir donanımı mevcuttur. Bu sebeple, kasların kısalması, ifliclar esnasında masaj mutlaktır. Masaj ile ilgili yapılan çalışmalarda ortaya çıktı ki, boyun nahiyesinin masajı esnasında elde edilen etki, uygun ilaçların vermiş olduğu etkiye eşittir. Masaj çeşitleri içinde en etkili akva-masajın olduğunu dikkate alıcak olursak, kesin olarak diyebiliriz ki, masaj pek çok hastalığın ilacıdır.


Masajın Bütün Organlara Doğrudan ve Dolaylı Etkileri Var


Organların içerisinde enerji akımlarının geçtiği meridyenler mevcuttur. İnsan vücudun bütün organlarında dokuları ve hücreleri birleştiren kanallar meridyenler adlı ağ.


Örneğin; mide boylamı gözün dış köşesinden başlıyor boyun, yüz, göğüs ve ayak boyu ayağın ikinci parmağına kadar uzanmaktadır. Kendiniz parmak uçlarıyla bu noktalara basarak masaj uyguladığınızda mide merkezine ihtar olunur. Bu masaj tekniği beynin daha iyi çalışmasını sağlar ve denge gücünü de arttırır. Dokunun derinliklerine yüksek sıcaklık ya da titreşim yayarak yağların parçalanması sağlanır. Bu masaj ile parçalanan yağlar idrar yoluyla atılır.


Masaj bilinçli şekilde ve profesyoneller aracılığı ile uygulanmalıdır, aksi takdirde ciddi sorunlar oluşabilmektedir. Masaj düzgün uygulama durumunda, organizmanın kendini savunma yeteneğini aktif hale getirir. Vücudu, bedeni dinlendiren, cildi güzelleştiren, vücudu forma sokan ve kendinizi muhteşem hissetmenizi sağlayan bir yöntemdir. Masajın etkisi vücutta dalga dalga yayılır. Önce kan dolaşımı hızlanır. Böylece hücreler daha iyi beslenebilir. Masaj cildin ve kasların rahatlamasını ve daha taze, sağlıklı görünmesini sağlar. Haftada 3 gün 30-45 dakikalık masaj uygulamak kollajen liflerin esnekliğini de arttırır. Cildin yaşlanma sürecini geciktirir.

Comments


bottom of page