top of page

Masaj ile Tenisçi Dirseği Tedavi Edilebilir mi?


Masaj ile Tenisçi Dirseği Tedavi Edilebilir mi?

Tenisçi dirseği (tıbbi olarak lateral epikondilit olarak bilinir), dirsek ve önkolda şiddetli ve sürekli ağrıya neden olan yaygın bir kas-iskelet sistemi rahatsızlığıdır. Tenisçi dirseği için masajın, doğal ağrı kesici sağlayarak ve sizi yakın zamanda yaşadığınız bir tenis yaralanmasından iyileşmenizi hızlandırmaya nasıl yardımcı olabileceğini öğrenin.


Neden Tenisçi Dirseği Denir?


Tenisçi dirseği, dirsek ve önkolda meydana gelen tekrarlayan bir zorlanma yaralanması şeklidir. Genellikle bu kaslara tekrar tekrar çok fazla basınç uygulandığında ortaya çıkar. Tenis oyunları sırasında, özellikle tekniğiniz kusursuz değilse, tekrar tekrar topa vurmak, bu tür koşulların gelişmesinin yaygın bir nedenidir.

Bu durum, dirsek ve önkol kaslarının yoğun olarak kullanıldığı diğer çeşitli aktivitelerden de kaynaklanabilir. Örnekler arasında diğer raket sporları, boyama ve hatta yeterli ara vermeden uzun süreler boyunca her gün yazı yazmak sayılabilir.


Tenisçi Dirseği Golfçü Dirseğinden Nasıl Farklıdır?


Ağrının dirseğin dış tarafında olması tenisçi dirseği olarak adlandırılır. Ağrı dirseğin iç tarafındaysa golfçü dirseği olarak bilinir. Her iki yaralanma da aynı temel tıbbi koşullara sahiptir. Fark, dirsek kaslarının hangi bölgesinin hasar gördüğünden kaynaklanmaktadır. Tenis, dirseğin dış kısmına daha fazla baskı uygulama eğilimindeyken, golf iç dirsek kaslarına odaklanır.


Tenisçi Dirseği Nasıl Tedavi Edilebilir?


Tenisçi dirseği kendi kendine iyileşen bir durumdur ve ağrı zamanla azalır ve kaybolur. Ağrının tamamen ortadan kalkması birkaç haftadan iki yıla kadar sürebilir, çoğu insanın tamamen iyileştiğini hissetmesi yaklaşık bir yıl alır. Bununla birlikte, belirli tedaviler ve masaj terapisi kullanarak acıyı daha erken azaltmak ve doğal iyileşme sürecini hızlandırmak mümkündür.


Tenisçi Dirseğinin Masaj Terapisi ile Tedavisi

Tendonlar ve bağların iyileşmesi çok yavaştır. Vücudumuzun bazı kısımları hasar gördüğünde, iyileşmek için aktif kan akışı yoluyla kendilerine getirilen düzenli bir iyi besin kaynağına ihtiyaç duyarlar. Tendonları ve bağları ne kadar sağlıklı akarsa, o kadar çabuk iyileşirler.


Masaj terapisi almanın temel faydalarından biri, vücuttaki kan dolaşım hızının artmasıdır. Bunun kasları kurtarmak için iki kat olumlu etkisi vardır. Öncelikle yaralı bölgelere besleyici kimyasallar hızlı ve düzenli bir şekilde getirilir. İkinci olarak, genellikle aşırı kas kullanımından kaynaklanan aşırı laktat gibi atık ürünler daha sık ve etkili bir şekilde dışarı atılır.


Tenisçi dirseğinden kaynaklanan ağrının yanı sıra, birçok kişi dirsek eklemi çevresinde hareket eksikliği yaşar. Tenisçi dirseği yaralanmaları için masaj terapisi, kasların ve çevre dokuların nazikçe manipüle edilmesini içerir. Bu, bölgeye esneklik kazandırmaya ve hareketi iyileştirmeye yardımcı olabilir. Tetik nokta terapisi ve Shiatsu gibi akupresür tarzı masajlar, genellikle zorlanma ve burkulmalardan sonra biriken dar noktalardaki basıncı belirlemeye ve serbest bırakmaya yardımcı olur.


Durumunuz çok şiddetliyse, bir doktor ayrıca uzman fizyoterapi tedavisi önerebilir. İster genel masaj ister fizyoterapi alıyor olun, terapistiniz ağrıyı gidermeye yardımcı olmak için herhangi bir fizyoterapi masaj terapisi uygulamadan önce kas yaralanmasının durumunu dikkatle değerlendirecektir. Fizyoterapistler ayrıca gelecekte bu tür yaralanma riskini azaltmak için kasları güçlendiren uygun egzersiz rutinleri de gösterirler.


Masaj

Tenisçi Dirseği Tedavisi İçin Kendi Kendine Yardım İpuçları

Nitelikli bir masaj terapistinden yardım almanın yanı sıra, ağrıyı azaltmak ve iyileşme sürenizi iyileştirmek için aşağıdaki teknikleri evde deneyebilirsiniz.

  • Dinlenme

İlk etapta yaralanmaya neden olan herhangi bir aktiviteye ara vermek çok önemlidir. Aktiviteyi tamamen durduramıyorsanız, dirsek ve önkol üzerinde daha az baskı uygulayacak şekilde tekniğinizi nasıl ayarlayabileceğinizi düşünün. Örneğin, tenis vuruşunuzu geliştirmek için profesyonel bir koçtan ders almak isteyebilirsiniz, böylece daha yumuşak olur ve dirseğinizi daha az zorlar.

  • Soğuk Paketler

Yaygın olarak bulunan soğuk paketler, dirsek çevresindeki şişliği azaltabilir ve yerinde tutulurken ağrıdan neredeyse anında doğal bir rahatlama sağlayabilir.

  • Ağrı kesiciler

Ağrınız sadece hafifse, parasetamol gibi reçetesiz satılan ilaçları veya ibuprofen gibi steroid olmayan antienflamatuar ilaçları deneyebilirsiniz. Doğal olmasalar da, ihtiyaç duyulduğu anda ve hızla etkili bir ağrı kesici sağlarlar ve gününüze devam etmenizi sağlarlar. İlaç, tıbbi onay olmadan asla uzun bir süre boyunca tutarlı bir şekilde kullanılmamalıdır. Düzenli masaj terapisi gibi doğal iyileştirici teknikler, uzun vadede sağlığınız için daha güvenli ve daha iyi bir seçenektir.

댓글


bottom of page