top of page

Masaj İnsanlar İçin Ne Anlam Taşır? Neden Gereklidir?


Masaj-İnsanlar-İçin-Ne-Anlam-Taşır-?-Neden-Gereklidir-?

Masaj kelimesi Arapça karşılığı mass ve Yunanca yoğurma anlamı taşıyan massein sözcüklerinin bir araya gelmesi ile türetilmiştir. Arapçada dokunma anlamını taşımaktadır.


Masaj her ne kadar önemsiz bir hizmet olarak gözükse de aslında insan hayatının gidişatını çok olumlu bir yönde etkiler. Kendinize ya da başkasının size uyguladığı amatörce masaj uygulamasının profesyonel tarafından da bakmak lazım.


Çünkü masaj vücudun, bedenin hassas bölgelerindeki sinir uçlarının uyarılmasını sağlayarak kişiye dinçlik, zindelik ve rahatlama hissi verir. Yorgunluk hissini önemli ölçüde unutturur. Gün boyunca kullanılan el ve ayak bölgelerindeki kan dolaşımı yavaşlar. Masaj yapılarak buralarda bulunan kan dolaşımı hızlanır ve vücudun, bedenin düzene girmesi sağlanır. Özellikle varisli kişilerde ayaktaki kan dolaşımını önemli bir ölçüde hızlandırır. Hayatın, yaşamın stresini ve gerginliğini bir süreliğine de olsa atmak isteyen kişiler işten sonra ya da hafta sonları masaj yaptırarak rahatlarlar. Aslında önemsiz gibi gözüken masaj uygulamasının terapistlerin profesyonel elleri ile ne kadar önemli olduğu anlaşılmaktadır.


Tabii evde uygulanan masaja ziyade uzman terapistler aracılığı ile yapılan masaj biraz da farklı ve detaylıdır. Çeşitli kremler, yağlar, ekipmanlar ve jeller kullanılarak uygulanabilir. Bunun yanı sıra buharın rahatlatıcı ve gevşetici olan etkisinden de yararlanılabilir. Bir kişiye aynı anda iki ya da üç kişi masaj yaparak performans arttırılır ve kişinin memnuniyet düzeyi de artar.


Bunun yanı sıra masaj uygulaması bir lüks değildir. Aslında belirli aralıklar ile alınması gereken tıbbi bir ihtiyaç gibi düşünülmelidir. Kas spazmı, tendon iltihabı vb gibi hastalıkları, rahatsızlıkları göz ile görülür bir ölçüde azaltır.


Ülkemizde Masaj Uygulaması, Faaliyetleri


Masaja duyulan ihtiyaç hissi ve ilgi sebebi ile masaj uygulanan masaj salonu, terapist, masör ve masözler ülkemizde gün geçtikçe artmakta. Bununla paralel olarak masörlük ve masözlük eğitim almak isteyen birey sayısı da eskiye oranla oldukça yüksek seviyelere çıkmış durumda.


Ülkemizde masaj eskiden yalnızca zenginlere, ekonomik düzeyi yüksek bireylere hitap eden bir hizmetken günümüzde toplumun her kesiminden kişi masaj salonlarını, terapistleri, masöz ve masörleri tercih ederek bu hizmeti alıyor. Bu durumun bu hale gelmesinde kolay ulaşılabilirlik, kabul edilebilir standartlarda sağlanan hizmet gibi faktörlerin de etkili olduğunu söylemek hiç yanlış olmaz. Dünya çapında yapılan uygulamalara benzer olarak yeni uygulamalar ve masaj uygulayan işletmeler ile ilgili yeni yaklaşımlar da masaj yapma işinin yaygınlığını arttıran bir diğer unsurlar olarak göze çarpıyor.


Masaj uygulayan terapistler, masaj yerleri ve bu alanda hizmet sunan kişi sayısı artmış olsa da, masaj ülkemizde hala büyük illerden itibaren diğer birkaç ile yayılan sınırlı bir alanı kapsayarak sunulan bir hizmet. Masaj uygulanılan yerlerin yoğunluğu bakımından İstanbul, Ankara ve İzmir yani üç büyük illerimiz diğerlerine nazaran bir şekilde daha önde. Fakat bu illerimizde dahi masaj seansı hizmeti çoğunlukla yalnızca il merkezine yakın yerlerde yapılmakta.

1 Comment


Guest
Sep 27, 2021

Masaj bedenimiz için çok önemlidir, bilgilendim.

Like
bottom of page