top of page

Masaj Kalça ve Diz Ağrısı Problemlerine Yardımcı Olabilir


Masaj Kalça ve Diz Ağrısı Problemlerine Yardımcı Olabilir

Kaslı kalça ağrısı yaşadığımızda, genellikle gluteus medius ve minimus kaslarındaki düğümlerin yansıyan etkilerini hissederiz. Bu kaslarda ve ayrıca gluteus maksimus, piriformis ve lomber paraspinal kaslarda tutulan gerginlik, bel, kalça ve hatta bacaklarda ağrıya neden olabilir.


Masaj Kalça Ağrısına Yardımcı Olabilir Mi?


Kalçanızda akut ağrı yaşıyorsanız, siyatik (siyatik sinir iltihabı) veya artriti ekarte etmek için doktorunuzu görmeniz önemlidir. Size bu durumlardan biri teşhisi konmuş olsa bile, masaj yine de biraz rahatlama sağlayabilir.


Ağrıyan kalçalarınızın nedeninin kaslı olup olmadığını test etmenin iyi bir yolu, parmak uçlarınızı kullanarak kalçalarınıza ve yan taraflarına baskı uygulamaktır. Herhangi bir tetikleyici noktaya rastlarsanız bileceksiniz, çünkü bu noktalar özellikle hassas hissedecektir. Oldukça derin olabilirler, bu yüzden eklemlerinizi dahil etmeye hazırlanın.


Düğümler ile ilgili bir probleminiz varsa, masaj basit ve etkili bir tedavidir. Lifler arasına ve kaslarınızın katmanlarına girebilen profesyonel bir masaj terapisti ile derin doku masajı rezervasyonu yapmayı deneyin. Masaj, kaslara oksijen ve besin getirerek ve laktik asidi ortadan kaldırarak çalışır. Terapistiniz bölgeyi ısıtmak için ellerini, önkollarını ve hatta dirseklerini kullanacak ve rahatlama sağlamak için baskı uygulayacaktır.


Kalça Masajı Nasıl Yapılır?


Kalçalarınız sizi rahatsız ediyorsa ve anında rahatlamak istiyorsanız veya masaj randevuları arasında bir çözüme ihtiyacınız varsa, bir tenis topu veya masaj silindiri kullanmayı deneyebilirsiniz. Kalçalar için en çok hedeflenen masaj silindiri hareketleri şunlardır:


Silindirin üzerinde dört ayak üzerinde başlayarak, kalçayı silindire dayamak için bir bacağınızı arkanızdan uzatın, diğer dizin yana doğru bükülmesine izin verin. Kalçanızı silindirin üzerinde hareket ettirmek için kollarınızı ve bükülmüş bacağınızı kullanın, mümkün olduğunca rahatlamak için derin nefes alın.


Yine dört ayak üzerinde başlayarak, bir bacağınızı arkanıza uzatın. Bu sefer diğer dizinizi dik tutun ve vücudunuzu ona doğru döndürün, böylece dış kalçanız silindirin üzerinde dursun. Silindire dayanabileceğiniz kadar ağırlık vererek bu bant boyunca hareket edin. Her iki hareket de yaklaşık 30 saniye veya kasların gevşemeye başladığını hissedene kadar yapılmalıdır.


Diz Ağrısı İçin En İyi Masaj Türü Hangisidir?


Diziniz bir yaralanma nedeniyle ağrıyorsa, masaj iyileşme süresini hızlandırmaya yardımcı olabilir. Ek fizyoterapi deneyimi olan bir terapist tarafından uygulanabilecek bir spor masajı deneyin. Ağrılı bir diz üzerinde herhangi bir masaj terapisine başlamadan önce daima tıbbi yardım alın.


Masöz

Diz Eklemine Nasıl Masaj Yapılır?

Diz ağrısı en sık osteoartritten kaynaklanır. Ağrının giderilmesine yardımcı olmak için kullanabileceğiniz çeşitli kendi kendine masaj teknikleri vardır:

  • Uyluğu ısıtın: Düz veya kavisli eller kullanarak, bacağın hem önünü hem de arkasını ovaladığınızdan emin olarak, uylukta, dizin üstünde geniş, kaba daireler çizin.

  • Diz kapağı çevresinde sürtünme: Her iki elin parmakları ve başparmaklarıyla, iyi hissettirdiği kadar sert bastırarak diz çevresinde küçük dokunuşlar ve daireler çizin.

  • Baldır sıkma: Ellerinizi baldırın arkasından, ayak bileğinize mümkün olduğunca yakın tutarak, olabildiğince sıkı sıkın. Bacağınızı yavaşça yukarı doğru hareket ettirin, birkaç kez sıkmak için durun.

Comments


bottom of page