top of page

Masaj Kasları Geliştirmeye Yardımcı Olabilir mi?


Masaj Kasları Geliştirmeye Yardımcı Olabilir mi?

Düzenli masaj yaptırmak, daha hızlı daha büyük ve daha güçlü kaslara sahip olmanıza yardımcı olabilir. Masajın daha güçlü ve daha büyük kaslar oluşturmaya nasıl yardımcı olabileceğini daha iyi anlamak için önce kas gelişiminin nasıl sağlandığını bilmek önemlidir.


Kaslar Nasıl Gelişir?


Vücudumuz, değişen dış ortamlarla daha iyi başa çıkmak için kendilerini onarmak ve uyarlamak için doğuştan tasarlanmıştır. İnsanlığın evrimi, bunun büyük ölçekli bir örneğidir, ancak aslında benzer bir süreç, hayatımız boyunca her birimizde daha küçük ölçekte gerçekleşir. Daha güçlü kaslar inşa etmek iyi bir örnektir.


Spor salonunda ağır ağırlıkları kaldırdığınızda, kaslarınızı normalde olduğundan daha fazla çalışmaya zorlarsınız. Bu gerginliğe neden olabilir ve bu kas liflerinden bazıları hafifçe yırtılabilir. Antrenmanınızın sonunda vücudunuz bu yırtık kas liflerini onarmaya ve değiştirmeye çalışır. Kaslarınızın derinliklerinde kimyasal süreçler oluşmaya başlar ve miyofibriller olarak bilinen yeni kas zincirleri oluşmaya başlar. Bu miyofibriller, mevcut kas liflerinizde diğerlerinin yanında yer alır, böylece kaslarınızın genel kalınlığını arttırır. Vücudunuz gelecekte daha ağır ağırlıklarla daha iyi başa çıkmak için doğal olarak kendini geliştirir.


Egzersiz rutinlerinizi ne kadar istikrarlı bir şekilde hızlandırırsanız ve kaslarınız üzerindeki talepleri ne kadar artırırsanız, bu talepleri karşılamak için kendilerini geliştirmekle o kadar iyi başa çıkabilirler. Yeni kas büyümesini oluşturan kimyasal süreçlerin etkili ve verimli bir şekilde gerçekleşmesi için kaslarınızın gevşemesi ve uygun şekilde beslenmesi gerekir. Daha büyük ve daha güçlü kaslar oluşturmak iki aşamalı bir süreçtir:

  1. Antrenman Dönemi: Kaslarınızı tekrar tekrar ve güvenle hareket ettiren düzenli egzersiz;

  2. Onarım ve İnşa Dönemi: Kas liflerinin iyileştiği ve yeni, daha kalın liflerin oluşturulduğu eşleşen dinlenme dönemleri. Masaj, kas geliştirme sürecinin bu ikinci bölümünde yardımcı olabilir.

Egzersizden Sonra Kaslara Ne Olur?


Egzersiz yaptığınızda, vücudunuz enerji oluşturmak için karbonhidratları yakan kimyasal bir süreçten geçer. Bu kimyasal işlemin bir yan etkisi, karbon, hidrojen ve oksijenden oluşan organik bir molekül olan laktat üretimidir. Uzun süreli yorucu egzersizler kanınızda aşırı laktat birikmesine neden olabilir ve bu da kas ağrısına ve ağrılarına neden olabilir.


Birçoğumuz aktif egzersizden bir veya iki gün sonra, özellikle de uzun bir süre sonra ilk kez yapıldığında bu semptomları yaşarız. Egzersiz sonrası başka bir etki, bağışıklık sisteminizin, kaslarınızın sağlığını etkileyebilecek sitokinler olarak bilinen protein bileşiklerini salgılamaya başlamasıdır. Bu genellikle normal onarım sürecinin bir parçasıdır ancak iltihaplanma ve ağrıya da neden olabilir.


Masaj Kas İnşa Etmeye Nasıl Yardımcı Olur?


İç organlarınız, hasarlı kas hücrelerine iyi besinleri almaya çalışırken pompalanır. Lenfatik sisteminiz, kas geliştirme çabalarınızdan kanınızda biriken fazla laktat gibi atık ürünleri temizlemeye çalışmakla meşguldür. Mevcut kas ipliklerini onarmaya çalışan hücrelerinizin içinde kimyasal reaksiyonlar meydana gelir ve gelecek için genel gücünüzü ve ağırlık kaldırma yeteneklerinizi geliştirmek için yeni kas hücreleri oluşturulur.


Masaj

Egzersiz sonrası düzenli bir masaj yaptırmak, kas geliştirme egzersiz planınıza çeşitli şekillerde yardımcı olur ve bunların tümü kas geliştirme sürecinin onarım ve inşa kısmına yardımcı olur:

  • Masaj, vücudunuzdaki kan ve diğer lenfatik sıvıların dolaşımını uyarır, kasları daha hızlı iyileştirir.

  • Masaj, kan dolaşımındaki fazla birikmiş laktat birikintilerini temizler, böylece gecikmiş başlangıçlı kas ağrısını azaltır ve kas liflerinin onarılma hızını hızlandırır.

  • Masaj, vücudunuz tarafından üretilen sitokin düzeylerini düşürmeye yardımcı olarak iltihabı azaltmaya yardımcı olabilir.

  • Masaj, Thai masajında​ ​bulunanlar gibi destekli gerdirme rutinleri yoluyla eklem gerginliğini azaltabilir ve esnekliği artırabilir.

  • Masaj, yediklerinizi hücrelerinizin kendilerini onarması ve inşa etmesi için ihtiyaç duyduğunuz enerjiye dönüştüren, hücrelerinizin enerji santrali unsuru olan mitokondriyi uyarabilir.

Masaj tek başına kaslarınızı büyütmez, kaslarınızın dinlenmesine, iyileşmesine ve daha verimli bir şekilde yeniden yapılanmasına yardımcı olmak için önemli bir katkı sağlayabilir. Uygun gevşeme ve kan akışının etkin şekilde uyarılması, vücudunuzun onarım sistemlerinin daha hızlı ve daha iyi çalışmasını teşvik eder.


Egzersiz yaptıktan ne kadar süre sonra masaj yaptırmanız gerektiğini merak ediyorsanız, yakın tarihli bir bilimsel çalışma, masajın yoğun egzersizden yaklaşık iki ila altı saat sonra gecikmiş kas ağrılarını azaltma olasılığının yüksek olduğunu göstermiştir.


Son olarak masajın psikolojik açıdan da büyük faydaları olduğunu belirtmekte fayda vardır. Herhangi bir kas kazanımı veya kilo kaybı egzersiz rejiminin bir parçası, sonuçları görmeye başlayana kadar devam etmenin zihinsel savaşıdır. Hissettikleriniz için gerçek empati gösterebilen profesyonel bir masaj terapistinden rahatlatıcı bir gerçek masaj almak, gelecek haftanın yorucu spor salonu seansına geçmek için tam da ihtiyacınız olan şey olabilir.

Comments


bottom of page