top of page

Masaj Kilo Kaybına Yardımcı Olabilir mi?


Masaj Kilo Kaybına Yardımcı Olabilir mi?

Kilo vermek zordur. Çünkü etkili bir şekilde kilo vermek için yapmamız gerekenlerin çoğu genellikle keyifli değildir. Daha az lezzetli yiyecekler yiyin. Daha ciddi egzersiz yapın. Genel kural, kilo vermek için daha az eğlenmemiz gerektiği gibi görünüyor. Bununla birlikte masaj, bir kilo verme programına yardımcı olmanın birkaç keyifli yolundan biridir.


Masaj Kilo Vermeye Nasıl Yardımcı Olur?


Hemen hemen her tür terapötik masaj, vücudunuzdaki kan dolaşımını artıracak, stresi azaltacak ve hayatınızda biraz daha sağlıklı bir şey yapıyormuş gibi hissetmenizi sağlayacaktır. Bütün bunlar sizi daha şişman değil, daha zinde yapmaya katkıda bulunur.

 • Daha Hızlı Metabolizma

Masaj yoluyla vücudunuzdaki kan dolaşımını hızlandırmak, atık toksinlerin vücudunuzdan daha hızlı ve etkili bir şekilde atılması anlamına gelir. Daha hızlı bir metabolizma, daha az fazla yağın depolanması anlamına gelir, bu da daha zayıf olmanız anlamına gelir.

 • Azaltılmış Stres

Birçoğumuz çok çalıştığımızda veya endişeli ve endişeli olduğumuzda fazla kilo alırız. Masajın stres seviyelerini düşürmeye ve vücudumuzdaki mutluluk hormonlarının dengesini artırmaya yardımcı olduğu iyi bilinmektedir. Genel olarak hayatınız hakkında daha rahat hissetmeye başlarsanız, ruh halinizi iyileştirmek için yemek yeme ihtiyacını hissetme olasılığınız çok daha düşüktür.

 • Sağlıklı Yaşam İçin Motivasyon

Masaj, cildinizin görünümünü iyileştirmenin ve özellikle aşırı selülit etkilerini azaltmanın yanı sıra, kasları güçlendirmeye yardımcı olur. En önemlisi, düzenli terapötik masajlar almak zihinsel olarak daha sağlıklı hissetmenizi sağlayabilir. Ve daha sağlıklı bir yaşam tarzı sürdüğünüzü hissetmeye başladığınızda, daha iyi yemek yemeye ve daha fazla egzersiz yapmaya motive olmanız daha olasıdır. Tek bir masaj, daha az yağ fark etmeniz için yeterli kalori yakmasa da, genel olarak yağ kaybına hem zihinsel hem de fiziksel olarak yardımcı olacaktır.


Kilo Kaybı İçin En İyi Masaj Türleri


Genel terapötik masajın getirebileceği faydalara ek olarak, kilo vermeyi hedeflemek için tasarlanmış, özel olarak hedeflenen bazı masaj teknikleri vardır.

 • Zayıflama Masajı / Lenfatik drenaj

Zayıflama masajı ve lenf drenaj tekniklerinin ardındaki sır, vücudun lenfatik sisteminin daha iyi ve daha sıkı çalışmasını sağlamaktır. Hedeflenen masaj teknikleriyle lenf düğümlerinin uyarılması, tüm vücutta kan akışını artırır ve toksinlerin ve diğer fazlalıkların giderilmesini hızlandırır. Vücudunuzun aşırı yağ dokularını depolayan ve selülit yamaları oluşturmak üzere bir araya gelen bölgelerinin görünümünü iyileştirmek için sıkıştırma ve germe hareketleri de uygulanabilir.


Bu tür masaj terapisi, bazen aşırı kilolu veya obez kişilerde görülen ödem semptomlarını hafifletmeye de yardımcı olabilir. Ödem, uzun süreli hareketsizlik, kötü beslenme alışkanlıkları ve verimsiz bir lenfatik drenaj sisteminden kaynaklanabilir. Selülit önleyici bir masaj bazen oldukça acı verici olabilir, ancak her zaman katlanılabilir olmalıdır.

 • Mide Masajı

Herhangi bir tam vücut masajı, mide masajını içerebilir. Yetenekli bir masöz, sindirim sisteminizin yiyecekleri vücudunuzda doğal olarak ilerlettiği yönü izleyerek hafif dairesel hareketler uygulayacaktır. Bu, sindirimin verimliliğine yardımcı olabilir ve depolanan fazla yağ miktarını daha da azaltabilir. Ayrıca daha az şişkin hissetmenize yardımcı olabilir. Mide vücudun özellikle hassas bir bölgesidir ve sert masaj yapılmamalıdır. Mide masajınız asla acıtmamalı ve ağrıyorsa hemen masaj terapistinize haber vermelisiniz.

 • Uçucu Yağlar

Bazı temel aromaterapi yağlarının, vücudumuzdaki sindirime ve diğer doğal yağ azaltma süreçlerine yardımcı olabilecek doğal niteliklere sahip olduğuna inanılmaktadır. Ağırlık ve yağ ile ilişkili faktörleri etkileyebilecek en popüler üç uçucu yağ, greyfurt (metabolizmayı artırır), zencefil (sindirim sağlığı ve mide masajı için harikadır) ve nanedir (sindirime yardımcı olur ve açlık ağrılarını keser).


Masöz

Evde Kendi Kendine Masaj


Bazı masaj türlerini, profesyonel tedaviler arasında evde kendiniz uygulamak çok kolaydır. Bu, düzenliliği korumanıza ve masaj yoluyla genel uzun vadeli kilo kaybı faydalarını artırmanıza olanak tanır. Yukarıda bahsedilen uçucu yağlardan birkaç damlasını badem veya avokado baz yağı ile karıştırmanızı öneririz. Avokado baz yağı, genel olarak cilt görünümünü iyileştirmek için mükemmeldir. Akşam yemeğinden sonra yaklaşık 60 dakika bekleyin ve ardından sindirime yardımcı olmak ve metabolizmayı iyileştirmek için aşağıdaki kendi kendine masaj tekniğini uygulayın.

 • Yatağınıza yüzü yukarı bakacak şekilde uzanın,

 • Yağ karışımını karnınıza nazikçe uygulayın, ellerinizi geniş bir dairesel hareketle hareket ettirin, kalın bağırsağınızın üzerindeki alanı takip edin,

 • Parmaklarınız göğüs kafenizin hemen altından kalçanızın hemen üstüne kadar uzanmalıdır,

 • Bu büyük dairesel hareketi, yaklaşık 3 dakika boyunca yavaşça hafif bir baskı uygulayarak tekrarlayın,

 • Ardından ellerinizi ince bağırsağınızın kapladığı alana doğru yumuşak ve hafifçe içeri doğru hareket ettirin,

 • Hareketi bu sefer daha küçük dairelerle 3 dakika daha tekrarlayın,

 • Basıncı rahat hissedeceğiniz bir seviyeye yükseltin, ancak bunu derin doku masajı olarak düşünmeyin,

 • En iyi sonuçlar için günlük olarak tekrarlayın.

Comments


bottom of page