top of page

Masaj Ne Sıklıkla Yaptırılmalı?

Güncelleme tarihi: 24 Ağu 2021


Masaj-Ne-Siklikla-Yaptirilmali-?

Masaj Ne Sıklıkla Yaptırılmalı?


Masaj, insanların büyük çoğunluğu tarafından bir zevk ve tatil aktivitesi olarak görülmektedir. Ancak masajın kaslara, dokulara, uyku düzenine ve sağlığa olumlu etkileri düşünüldüğünde bunun bir yaşam tarzı, hayat biçimi olması gerektiğini söyleyebiliriz. Masaj, tedavi özelliği olmak ile birlikte günlük yaşamda gevşeme, rahatlama amacı ile kullanılan bir tekniktir. Masaj uygulaması genellikle eller, parmaklar, dirsekler, veya bir cihaz vb. ile uygulanır.


Masaj genellikle vücut stresi, beden yorgunluğuveya ağrılarının tedavisine yöneliktir.Masaj uygulamalarının sıklığı kişiye, rahatsızlığa, yapılan işe veya devamlı aktivitelerine göre değişiklik gösterebilir. Masa başı iş yapıyor, yoğun iş temposuna sahipseniz, sporla uğraşıyor veya kronik ağrılar çekiyor olabilirsiniz. Masaj uygulamalarının sıklığı da, farklı yaşam tarzlarına ve durumlarına göre değişkenlik gösterebilir.


Hamilelik


Hamilelikte iki haftada bir masajın yapılması önerilir. Kişi hamilelik sürecinde kilo almaya çok yatkın bir dönemdedir. Kilo alımı, büyük eklemlerde -kalçalarda ve dizlerde- fazla baskı oluşturur. Masaj bu baskıyı azaltarak, anne adaylarının çok daha iyi uyumalarını ve daha rahat hareket etmelerini sağlar. Masajın başlaması için yapılması gereken tek şey ilk üç aylık döneme kadar beklemek ve bir masaj terapistinden randevu almaktır.


Doğumdan sonraki dönemde ise masajı devam ettirmek oldukça önemlidir. Doğumdan sonraki süreçte kilo vermek isteyen anne adaylarında, masaj ve diyetin beraber uygulanması oldukça etkilidir. Ayrıca doğum sonrasında, bebeğin devamlı kucakta taşınması da sırt ve bel ağrılarına sebep olacak beraberinde ağrı, rahatsızlıklar getirecektir.


Uyku Problemi


Uyku problemi çeken kişilerde, masajın haftada bir yapılması önerilir. Masaj, sinir sistemini aktif hale getireceği için, uyku sorunu çeken kişiler için harika bir tedavi yöntemi olur. Eğer geceleri uykuya dalmakta, uykusuzluk çekmekte ve rahat uyuma konusunda zorluk çekiliyorsa haftalık masaj seansları ile bu sorunun üstesinden gelinebilir.


Kronik Ağrılar


Kronik ağrı çeken kişilerde masajın, haftada bir veya iki haftada bir uygulanması önerilir. Yaşanılan ağrının sıklığı ve devamlılığı kişiyi yorarak farklı sorunlara da kapı açabilir. Eğer devamlı bir sağlık sorunlarından rahatsızlık duyuluyorsa ve ağrı hissediliyorsa masaj terapisti ile görüşerek kişiye uygun olan masaj türü belirlenebilir. Belirlenen masaj türüne ve sıklığına göre program uygulanabilir.


Stres


Stresli bir yaşantıya sahip olan kişilerde masajın, haftada bir uygulanması önerilir. Stres, uykuyu, sağlığı ve beraberinde getirebilecek birçok yaşamsal faaliyeti etkileyebilir. Kişi, stresin önüne geçmek ve çok daha sağlıklı bir hayat sürmek için haftalık masaj programlarını tercih edebilir.


Spor


Spor ile uğraşan, ağır egzersizler yapan kişilerde masajın, haftada bir yapılması önerilir. Düzenli olarak ağır egzersiz yapan kişiler için kasların, dokuların ve eklemlerin toparlanmasını sağlayacak bir masaj türü olan spor masajı ve derin doku masajı uygulanabilir. Bu masaj türleri gerilmiş kasları rahatlatarak, kişiyi sonraki egzersize hazırlamış olur. Haftalık olarak uygulanacak masaj terapileri ile belirli kas gruplarına odaklanılabilir. Örneğin, egzersizlerde kollarınıza ağırlık veriyorsanız, masaj terapistiniz bu bölgeye yoğunlaşabilir ve bu kas grubunda iyileşmeyi de hızlandırabilir.

Comments


bottom of page