top of page

Masaj Ortamı Nasıl Olmalı?


Masaj-Ortamı-Nasıl-Olmalı-?

Masaj Ortamı Nasıl Olmalı?


Masaj alanı sıcaklık, ses, temizlik, hijyen ve ışık açısından yeterli şartlara sahip olmalıdır. Masaj alanında bulunması gerekli olan ekipmanlar işlevsel, ergonomik, pratik ve estetik özelliklere sahip olmalıdır. Masaj alanında, masaj masası ya da sedye, yağ sehpası, paravan, elbise askısı, tartı aleti, havlu, lavabo ve çarşaf dolabı gibi olması gerekenler tercih edilir. Masaj yaptıracak olan kişinin değerli takılarının ve cüzdanının teslim alınarak korunabileceği bir dolap, çekmece ya da kasa bulunabilir. Masaj alanı son derece hijyenik, huzurlu ve güven sağlayıcı bir ortam niteliklerinde olmalıdır.


Masaj Yapılacak Ortamın Sıcaklığı


Masaj yapılacak ortamın sıcaklığı, masaj yaptıracak olan kişinin üşümeyeceği ya da masör, masözün bunalmayacağı derecededir. 23 ila 26 derece sıcaklık ideal sıcaklıktır. Masaj yapılacak ortamın serin ya da aşırı sıcak olması masaj uygulamasının amacına ulaşmasını engeller. Soğuk bir odada masaj yaptıracak olan kişi üşür. Aşırı sıcaklık ise masörün, masözün çalışma şartlarını zorlaştırabilir. Öte yandan sıcak sebebi ile terleyecek olan kişi masajdan gereğince yararlanıp, faydalanamaz.


Masaj Yapılacak Ortamın Işıklandırması


Masaj yapılacak olan ortamının ışıklandırmasında, kuvvetli bir ışık kaynağı tercih edilmez. Gözlere doğrudan hitap etmeyen, gelmeyen, yumuşak, loş bir ışıklandırma gevşeyip, rahatlamaya ve dinlenmeye yardımcı olur.


Masaj Yapılacak Ortamda Ses


Masaj uygulanacak olan ortamın aşırı gürültülü olması doğru değildir. Yüksek volümlü müzik, bağırarak konuşma veya çevreden kaynaklı olan gürültüler rahatsız edici olacaktır. Masaj yaptıracak kişide gerginliğe yol açar. Masaj uygulanacak ortamda huzur ve güven verilmelidir. Eğer müzik yayını düşünülüyor ise, sözsüz hafif, dinlendirici müzikler uygun olacaktır. Bu ortamda telefon olmamalıdır. Masaj yaptıracak kişinin ve masöz, masörün cep telefonu kapalı olmalı, uygulanacak olan masaja odaklanılmalıdır.

Masaj Yapılacak Olan Ortamın Hijyeni


Kirli, lekeli bir çarşaf bireylerde hoşnutsuzluk yaratır. Masaj yapılacak ortamdaki çarşaflar, yerler ve bütün alan temiz olmalıdır. Masaj uygulanacak alan sık sık havalandırılmalı, ferah olmalıdır. Bu alanda kesinlikle sigara içilmemelidir. Hoş kokulu bir tütsü alanın tüm atmosferini, ambiyansını değiştirebilir. Kişi üzerinde ruhen olumlu etkilerinde yaratılmasında yardımcı olabilmektedir.

1件のコメント


ゲスト
2021年9月27日

güzel içerik

いいね!
bottom of page