top of page

Masaj Sınıflandırması ve Sertliği


Masaj-Sınıflandırması-ve-Sertliği

Masaj Sınıflandırması


Klasik masaj uygulaması, yumuşak olan dokuları sistematik manipülasyonlar ile, mekanik olarak uyarıp, organizmada fizyolojik ve psikolojik etkiler yaratır.

Masaj uygulamaları hedefe dönük olarak ve biçimsel olarak değişiklikler gösterirler. Bazı kaynaklara göre bugüne bilinen masaj tekniklerinin, yöntemlerinin sayısı seksenin üstündedir. Fakat en yaygın kullanıma sahip olan ise, klasik masaj uygulamasıdır.


Klasik Masaj

- Dinlendirme masajı

- Tedavi masajı

- Spor masajı

- Hazırlık masajı

- Devre arası ya da ara masaj

- Aktivite öncesi ve sonrası masaj


Özel Teknikli Masajlar

- Konnektif doku masaj uygulaması

- Derin friksiyon masaj uygulaması

- Segmental masaj

- Periost masaj uygulaması

- Çin massopunktur masaj uygulaması

- Tuina masaj uygulaması

- Tai masaj uygulaması vb. gibi


Aletli Masaj Uygulamaları

- Su içi masaj aletleri

- Osilatörler

- Vakumlar (negatif basınç, baskı uygulaması)


İç Organ Masajları

- Kalp ve kolon masajı


Masaj Manipülasyonlarının Sertliği


Her bireyin doku bulguları ve acıya dayanıklılık eşiği farklı olduğu için, bu konuda bir kuraldan söz etmek olanaksızdır. Fakat genel bir deyim ile, ‘’masaj, gereği kadar yumuşak ve yeteri kadar sert olmalıdır.’’ denebilir. Tedavi masaj uygulamasının gerekliği görüldüğü yumuşak dokular çoğunlukla sert, gergin ve ağrılıdır. Bu noktada ağrısız masaj uygulanamayacağı gibi, masaj uygulamak için kişiyi acı içinde kıvrandırmakta masaj değildir. Bu şekilde uygulanan masajlarda kişi, acının da etkisi ile kaslarını istem dışı gereceği için, beklenen sonuçta alınamaz. Uzman, deneyimli, işinin de ehli bir masöz ya da masör bu durumlarda masaja gayet hafif bir şekilde başlar, kişinin göstereceği reaksiyonu, tepkiyi ölçerek, kontrol ederek masaj uygulamasının dozunu ayarlar ve aralara serpiştireceği öfloraj tekniği ile kişiyi teskin eder.


Doku bulguları iyileşip, duyarlık azaldıkça, çoğunlukla 7 ila 8 seans sonra, yavaş yavaş masajı sertleştirir. Kişiye acı vermeyeceğim diyerek deriyi sıvazlamak ile geçiştirmek, kaslara dokunup geçmekte masaj değildir. Bu tip masaj uygulamasına, masör ya da masöz dilinde ‘’toz almak’’ denir. Daha sonrasında geniş olarak açıklanacağı gibi, masaj uygulamasının kısa ve etkili olabilmesi adına kasların kemiklere yapıştıkları bölgelerden gerilip esnetilmeleri sağlanmalıdır. İlk zamanlarda ortaya çıkabilecek yüzeysel ekimozlar, yani morartılar önemli değildir ve çoğunlukla masaj uygulamasının kesilmesini de gerektirmez. Dokuların direnç kazanması ve kan dolaşımının da düzene girmesi ile, bir kaç gün sonra kendiliğinden emilip, kaybolurlar. Kişiler ve etrafındakiler morartıları görünce korkuya kapılabilirler. Durumun kendilerine zamanında açıklanması ile, paniğe kapılmaları da önlenebilir. Masaj, uzun tecrübeler sonucunda öğrenilebilecek bir el becerisi, hüneridir. Tedavi edilen dokulardaki farklılıkları değerlendirebilmesi adına da, teorik bilgiler yanı sıra bolca pratiğe gerek vardır. Bu sebeple, manipülasyonların sertlik seviyesi kitaptan değil, pratik çalışmalar ile edinilen tecrübeler ile öğrenilebilir. Gerekli süre ise aylar ile değil, yıllar ile ölçülür.


2 Comments


Guest
Sep 27, 2021

açıklayıcı olmuş, teşekkürler

Like

Guest
Sep 21, 2021

Bilgilendirici bir yazı içeriği

Like
bottom of page