top of page

Masaj Siyatik Ağrısına İyi Gelir mi?


Masaj Siyatik Ağrısına İyi Gelir mi?

Siyatik sinirinin gergin kaslara ve tendonlara baskı yapmasıyla ilgili sorunların neden olduğu ağrı, siyatik için özel masaj kullanılarak hafifletilebilir. Ağrıya neyin neden olduğu ve durumunuz için hangi tedavinin en iyi olabileceği hakkında daha fazla bilgi edinin. Siyatik sinir, vücudunuzdaki en uzun tek sinirdir. Omurganızın altından, kalçalarınızdan, uyluklarınızdan ve baldırlarınızdan ayaklarınıza kadar uzanır.


Siyatik, siyatik sinir bölgelerimiz boyunca yaşayabileceğimiz ağrı ve rahatsızlığı tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Siyatik sinirinizin herhangi bir kısmı normal yerleşiminin ötesinde bastırılır veya sıkılırsa, bu, belinizden ayaklarınıza kadar yayılan keskin bir ağrıya neden olabilir. Ağrı çok rahatsız edici ve rahatsız edici olabilir ve neredeyse yarımızın hayatımızın bir döneminde acı çekeceği tahmin edilmektedir. Masaj, siyatik sorunlarına yardımcı olabilir.


Siyatik İçin Masaj Mı Yoksa Kayropraktör Mü Daha İyi?

Doktorlar da bu konuda kararsız, ancak bağımsız araştırmalar, basit tam vücut rahatlatıcı masajın daha iyi sonuçlar verdiğini öne sürmüştür. Masaj yoluyla elde edilen daha iyi geri bildirimin, aşağıda tartışıldığı gibi doğal ağrı giderici hormonların salınmasından kaynaklanabileceğine inanıyoruz.


Mutlu Hormonlar ve Masaj


Endorfin, oksitosin ve serotonin (genellikle mutluluk hormonlarınız olarak adlandırılır) salınımı, etkili doğal ağrı kesiciler olarak bilinir ve genellikle daha sakin hissetmenize yardımcı olur. Sadece arkadaşlarınızla vakit geçirmek, sorunlara daha sakin yaklaşmak ve hatta birine sarılmak gibi başkalarına dokunmak bile vücudunuza mutluluk hormonlarının salınmasına yardımcı olabilir. Bu nedenle, özellikle güvendiğiniz ve empati duyduğunuz bir masözden düzenli masaj yaptırmanın, doğal ağrı giderici endorfinlerin ve diğer mutlu hormonların salınımını teşvik etmenin mükemmel ve etkili bir yolu olması belki de şaşırtıcı değildir. Bu, araştırma çalışması katılımcılarının bel ağrılarında iyileşmeler bildirmesine yol açan en önemli yönlerden biri olabilir.


Masöz

Derin Doku Masaj Terapisi Siyatik İçin Etkili Midir?


Siyatikten kurtulmak için derin doku masajı kullanmanın arkasındaki fikir, Piriformis kaslarının kalçaların derinliklerine oturması ve gerginse siyatik sinirin sıkışmasına neden olabilmesidir. Piriformis kasına yapılan masaj, kasın gevşemesine ve dolayısıyla sinir üzerindeki baskının azalmasına yardımcı olabilir.


Masajın yanı sıra odaklanmış ve uygun egzersizin ve özellikle esnemenin harikalar yaratabileceği bulunmuştur. Masaj terapistlerinden bazıları, genel tam vücut masaj tedavisinin bir parçasını oluşturan nazik esnemelerinin bir parçası olarak çok benzer hareketler kullanır.


Masaj Siyatiği Kötüleştirebilir Mi?

Siyatik için uygun şekilde yapılan bir masajın sorunu daha da kötüleştirebileceğine dair bir kanıt yoktur. Aksine, yukarıda tartışıldığı gibi, masajın, özellikle hafif masajın siyatik ağrısı üzerinde faydalı bir etkiye sahip olabilmesinin birçok nedeni vardır.

Masaj, siyatik için birçok farklı şekilde yardımcı olabilir, çoğu için ağrıyı yönetmek ve iltihabı azaltmak için kullanılabilir. Masaj, kasların kalitesini artırmaya yardımcı olan sıkı kaslara taze kan getirmeye yardımcı olacak dolaşımı uyarır, böylece kasların işlerini düzgün yapmasına yardımcı olur. Masaj ayrıca lenfatik sistemi uyarır, bu da vücudun toksinleri dışarı atmasına ve iltihaplı bölgelerdeki fazla sıvıyı ve beyaz kan hücrelerini temizlemesine yardımcı olur.

Comments


bottom of page