top of page

Masaj Sonrası Bakım İpuçları


Masaj Sonrası Bakım İpuçları

Profesyonel bir masaj yaptırmak, zihniniz, bedeniniz ve ruhunuz için ölçülemez faydaları olan harika bir deneyimdir. Hissettiğiniz rahatlama ve yenilenme bu dünyanın dışındadır ve mümkünse hayatınızın her gününde bu deneyimi yaşamak için her şeyi verebilirsiniz. Masajdan ayrıldıktan uzun süre sonra profesyonel masajınızın faydalarından yararlanmanızı sağlayacak bazı harika masaj sonrası bakım ipuçları:

  • Su İçin

Her sağlık pratisyeni, sağlık durumunuz ve hatta yaşınız ne olursa olsun, su içmenin ne kadar önemli olduğunu size söyleyecektir. Vücudunuzun temizlenmesine yardımcı olması için masajınızdan önce ve hatta sonra bol su almanız gerekir. Masaj sırasında, kaslarınızdan ve sisteminize birçok toksin salınır. Su içmek, bu toksinlerden kurtulmaya yardımcı olacak ve kan dolaşımına girmemelerini sağlayacaktır. Su içmezseniz, masajınızdan elde ettiğiniz kazanımlar uzun sürmez çünkü toksinler sağlığınızı olumsuz etkiler.

  • Kendinizi Çok Yormaktan Kaçının

Derin doku masajı veya hafif bir masaj için gittiyseniz, masajdan çıktıktan sonra dinlenmeniz önemlidir. Yapmanız gereken zorunlu veya acil bir durum olmadıkça kaslarınızın rahat durumunu korumanız gerekir. Masajdan hemen sonra spor salonuna gitmek vücudunuzu çok fazla yoracağı için doğru olmaz. Mümkünse dinlendikten sonra masajınızı yapın ve vücudunuzun masajınızın faydalarından yararlanmasına izin verin.

  • Vücudunuzu Asla İhmal Etmeyin

Masajınızı yaptıktan sonra vücudunuzun her gün nasıl hissettiğini düşünmek önemlidir. Bir ağrı hissediyorsanız veya kaslarınız ağrıyorsa, kendinizi daha iyi hissettirecek bazı hareketler yapın. Vücudunuzun her gün biraz esnemesi, masajınızın faydalarından daha uzun süre yararlanmanızı sağlamada uzun bir yol kat edecektir. Tüm çabalarınız herhangi bir rahatlama getirmiyorsa, başka bir masaj randevusu alın.

  • Duruşunuzu Arada Bir Değiştirin

Bir ofiste çalışıyorsanız veya uzun süre oturmanızı gerektiren bir iş yapıyorsanız, duruşunuzu değiştirmeniz büyük fayda sağlayacaktır. Örneğin, her gün en az 30 dakika dolaşmayı, yoga yapmayı, koşmayı, egzersiz yapmayı ve hatta meditasyon yapmayı seçebilirsiniz. Her gün daha iyi olmaya çalışmak için zaman ayırmak önemlidir.

  • Düzgün Beslenin

Profesyonel bir masaj yaptırdıktan sonra metabolizmanız, dolaşımınız ve diğer vücut fonksiyonlarınız çok iyi olacaktır. Sonuç olarak, vücut daha önce aldığınız şey üzerinde çalıştığı için masajdan sonra çok aç veya çok susamış hissedebilirsiniz. Masajınızdan sonra rahatlamak ve nemlendirmek için biraz zaman ayırın. Masajdan çıktıktan sonra yolunuza çıkan her şeyi yemek cazip gelse de dengeli beslenmek doğru olacaktır. Vücudunuza fayda sağlayacak yiyecekler yiyin ve sağlığınızı olumsuz etkileyecek her şeyden kaçının.

  • Bir Sonraki Masaj Randevunuzu Alın

Masaj terapisinin faydalarından yararlanmaya devam etmek için düzenli masaj yaptırın. Vücudunuzun masaja nasıl tepki verdiğine bağlı olarak haftalık, iki haftada bir veya hatta aylık olabilir. Masaj terapisti, masajınız için doğru programı yapmanıza ve bundan maksimum faydayı elde etmenize yardımcı olacaktır.


Evde Masaj

Derin doku masajı yaptırdıysanız, vücudunuz uyum sağlamadan önce kaslarınızın ağrıması normaldir. Hassasiyeti hafifletmek ve iyileşme sürecini hızlandırmak için buz paketleri uygulayabilirsiniz. Vücudunuzun tüm bölgelerine kan akışını artırmak için birkaç esneme hareketi de yapabilirsiniz.


Masaj, oksitosin, dopamin ve serotonin seviyesini arttırdığı için kortizol seviyelerini düşürmeye yardımcı olacaktır. Bu olduğunda, büyük olasılıkla, gülümsemenin arkasında sakladığınız ve sizi ağlatabilecek derin duyguları salıverme ihtiyacı hissedeceksiniz. Bu oldukça sağlıklıdır, çünkü daha sonra kendinizi çok daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.


Masaj randevunuzdan sonra herhangi bir endişeniz varsa, masaj terapistinizle iletişime geçin. Gerçekten ihtiyacınız olan çözümü sunacak ve masajınızdan maksimum faydayı sağlamanızı sağlayacaktır.

Comments


bottom of page