top of page

Masaj Sonrası Su İçmenin Etkileri


Masaj Sonrası Su İçmenin Etkileri

İster evde ister spada masaj keyfi yapmış olun, birçok masöz tedavinin sonunda bir bardak su önerecektir. Masaj sonrası su içmek gerçekten gerekli mi ve varsa ne gibi faydaları var?


Profesyonel bir tam vücut masajı yaptırmanın oldukça iyi hissettirdiğini hepimiz biliyoruz. Ayrıca kan dolaşımını artırmak, iyi hissettiren hormonların üretimini artırmak ve stresi azaltmak gibi bir dizi sağlık yararı da vardır. Ancak masaj, toksinlerin giderilmesine yardımcı olur mu? Bazen, seansınızın sonunda kendinize şöyle söylendiğini duyabilirsiniz: “Şimdi bol su iç, toksinlerin atılmasına yardımcı olacak!”

Toksinler, vücudunuza birçok yoldan girebilen zehirli organik maddelerdir. Kirli havayı solumak, kötü yiyecekler yemek veya kontamine ürünlerle temas etmek, kan dolaşımınıza toksinler bulaştırabilir. Kendi hücrelerimizden bile tehlikeli toksinler üretilebilir.


Vücudumuz doğal olarak sürekli olarak toksinleri uzaklaştırmak için çalışır. Bu, çeşitli organlarımızı birbirine bağlayan karmaşık bir biyolojik yöntemler ağı aracılığıyla yapılır. Lenfatik sisteminiz, akciğerleriniz, karaciğeriniz ve böbrekleriniz, temizleme sürecinde kilit rol oynar. Toksinler, terlediğinizde, tuvaletinizi yaptığınızda tanımlanır, filtrelenir ve sonunda vücudunuzdan tamamen çıkarılır.


Bu nedenle toksinlerin vücuttan uzaklaştırılması karmaşık bir biyolojik süreçtir. Masaj terapisinin toksinleri atmaya yardımcı olduğunu veya masajdan sonra bir bardak su içmenin bu toksinleri atacağını gösteren hiçbir bilimsel kanıt yoktur.


Laktik asit, normal metabolik aktivitenin bir yan ürünüdür ve bir toksin değildir. Derin doku masajları toksinleri serbest bırakmazken, zamanla ve yorucu aktivitelerden sonra kaslarımızda biriken fazla laktik asidin temizlenmesine yardımcı olabilir. Bu tür yöntemlerle kas ağrısının da azaltılabileceğini gösteren kanıtlar vardır.


Masaj

Masajdan Sonra Su Neden İyidir?


Masajınızdan sonra su içmek için birçok iyi neden var. Muhtemelen masaj sırasında veya sonrasında nasıl sık sık idrara çıkmanız gerektiğini fark etmişsinizdir. Derin doku veya spor masajı terapisi sırasında kaslarınız oldukça yoğun çalışır. Sonuç olarak vücudunuzdaki çeşitli organlar daha hızlı çalışmaya başlar ve su, bu organların sürekli etkin çalışması için temel bir unsurdur. Kan vücudunuzda daha hızlı pompalandıkça ve fazla laktik asit gibi sıvılar kaslardan böbreklere taşınırken idrara çıkma ihtiyacı hissedebilirsiniz. Birçok insan, idrar yapmanın yanı sıra masaj sırasında ısındığını ve terlediğini de fark eder. Masaja verilen bu tepkiler sonucunda vücudunuz su kaybeder ve yeniden su alması gerekir.


Herhangi bir dehidrasyonu önlemek için bir masajdan sonra su içmenin tıbbi faydalarına ek olarak, yoğun bir terapi seansının sonunda taze bir bardak su ile serinlemek harika hissettirir. Masaj başlamadan önce bir sürahiyi su, buz ve dilimlenmiş meyve (limon, portakal veya salatalık popüler seçeneklerdir) ile doldurmak güzel bir fikirdir. Meyve dilimlerinin demlenmesi için yatağınızın yanına bırakın. Bir saat kadar sonra, hafif kokulu, serin ve sağlıklı bir içeceğin tadını çıkaracaksınız ve masajdan sonra su içmenin sizi daha iyi hissettirebileceğini fark edeceksiniz.댓글


bottom of page