top of page

Masaj Stres ve Kaygıya İyi Gelir Mi?


Masaj Stres ve Kaygıya İyi Gelir Mi?

Kendinizi zıt yönlerde ve zihinsel baskı altında bulmak, özellikle yoğun şehirlerde yaşayan veya çalışan kişiler için olağandışı değildir. Çoğumuz telaşlı yaşam tarzlarının veya belirli olayların bir sonucu olarak bir tür stres yaşamışızdır. Masaj terapisini düşünmeden önce, masaj yaptırmayı güvensiz hale getirebilecek herhangi bir rahatsızlığınız olup olmadığını kontrol etmek iyi bir fikirdir.


Strese Ne Sebep Olur?


Sınav sonuçlarını beklemek, taşınmak veya bir ilişkiyi bitirmek, çoğumuzun bir aşamada acı çektiği hayatın zorlu yönleridir. Bunun gibi tek seferlik yaşam olayları sırasında endişeli hissetmek oldukça normaldir. Bununla birlikte, art arda gelen zorlu olaylardan kaynaklanan uzun süreli zihinsel baskı oluşturma veya sadece dinlenmek ve iyileşmek için uygun zaman ayırmadan yaşam ortamına karşı sürekli telaşlı bir iş yaşamak, daha ciddi koşullara yol açabilir. Genel olarak yaşam hakkında endişe duymaya başladıysanız ve rahatsızlığınızın belirli bir nedenini daha az tanımlayamıyorsanız, kronik stres ve kaygı probleminin erken evrelerinde olabilirsiniz.


Zamanla kronik stres, sadece ruh halinizi değil, vücudunuzun tüm kısımlarını etkileyebilir. Depresyon, yüksek tansiyon, irritabl barsak sendromu ve sinirsel titreme gibi tıbbi durumların tümü, normal stres seviyelerinden daha uzun süreler boyunca devam etmelerinden kaynaklanabilir. Stresin ayrıca koroner hastalık ve felç gibi daha ciddi ve yaşamı tehdit eden durumlara da katkıda bulunduğu bilinmektedir.


Stres ve Kaygı Nasıl Yönetilir?


Mümkün olan en kısa sürede harekete geçmek çok önemlidir. İyi haber şu ki, bir stres durumunu iyileştirmek neredeyse her zaman mümkündür. Bazı durumlarda, kronik stresin boyutuna bağlı olarak, bir tıp uzmanından profesyonel tavsiyeye ve iyileşmeye yardımcı olacak bir ilaç tedavisine ihtiyacınız olabilir. Bununla birlikte, herhangi bir tıbbi müdahaleye gerek kalmadan, basit ve etkili yaşam tarzı değişiklikleri ile düzeltmek çoğu zaman mümkündür.


Stres yönetimi iyileşmenin anahtarıdır ve reçeteli ilaçlardan masaj gibi bütünsel terapilere kadar çok çeşitli teknikleri içerebilir. Çevrenizdeki tüm teknolojiyi haftada sadece bir gün kapatmak gibi basit günlük yaşam tarzı değişiklikleri de harikalar yaratabilir.


Strese Ne Tür Bir Masaj İyi Gelir?


Çeşitli çalışmalar depresyon, anksiyete ve kronik stres tedavisinde masajın etkinliğini araştırdı. 2011 yılında bir klinik deney, ısı terapisi veya özel olarak seçilmiş bir odada dinlenmek gibi diğer yöntemlere karşı kaygı çeken hastalarda terapötik masajın etkinliğini test etti. Çalışma, terapötik masajın diğer yöntemler kadar etkili olduğu sonucuna varmıştır. Tetik nokta terapisi ve derin doku masajı gibi yoğun terapötik masaj uygulamaları ayrıca kan dolaşımını arttırdığı ve sıkı düğümlerdeki fiziksel gerilimi pasif metodolojilerden daha hızlı serbest bıraktığı da gösterilmiştir.


Fiziksel gerginlikler ne kadar erken serbest bırakılırsa, duygusal stresler o kadar hızlı gerilemeye başlayabilir. Son olarak, yalnızlığın depresyonun başlamasında kilit bir faktör olduğu gösterilmiştir. Duygusal olarak dengeli bir masaj terapisti ile düzenli olarak sadece bir veya iki saat geçirmek bile kişinin ruh halini iyileştirmeye ve hafifletmeye yardımcı olabilir.


Evde Masaj

Bununla birlikte, stresi azaltmak için masajın faydalı etkileri, araştırma çalışmalarından elde edilen kanıtlara başvurmaya gerek kalmadan kolayca anlaşılabilir. İyi hissetmek sadece daha az stresli hissetmenizi sağlar. Endorfin, dopamin ve serotonin gibi doğal hormonların salgılanmasının sizi nasıl daha mutlu hissettirebileceği üzerine çok şey yazıldı, bu yüzden genellikle mutlu hormonlar olarak anılırlar. Serotonin, kendini iyi hissettiren bir hormon olarak bilinir, çünkü salınımı tatmin duygusuna yol açar ve daha iyi bir uyku döngüsünü düzenlemeye yardımcı olabilir. Endorfinler, esenlik ve mutluluk hissini teşvik eder. Dopamin, etrafımızdaki her şeye dahil olmaya yönelik karşı konulmaz bir arzu duygusuyla bağlantılıdır.


Vücudunuzun olumsuz duygularıyla savaşmanın en etkili yollarından biri, doğanın kendi iyileştirici hormonlarını kullanmaktır. Kortizol gibi stresle ilgili hormonların seviyelerine kıyasla vücudunuzdaki bu iyi hissettiren hormonların seviyelerini doğal olarak nasıl artırabileceğinizi anlamak çok önemlidir.


Başka bir insan tarafından basitçe dokunulmak, özellikle de doğal olarak sevgi ve empati ile dokunma konusunda usta olan biri, belki de iyi hissetme hormonlarının salınmasına en büyük doğal katkılardan biridir. Gerçek masajla stresi gidermek, kendinizi daha iyi hissettirmekle ilgilidir. Bu nedenle, kendinizi hangi masaja yatkın hissediyorsanız, hangi masaj terapisti profili ihtiyaçlarınıza uyuyorsa ve hangi vücut bölümlerinin tedaviden en çok fayda sağlayacağını düşünüyorsanız, onu seçmenizi öneriyoruz.

Comentarios


bottom of page