top of page

Masaj Terapi Stilleri ve Sağlığa Faydaları


Masaj Terapi Stilleri ve Sağlığa Faydaları

Masaj binlerce yıldır uygulanmaktadır. Masaja ihtiyacınız varsa çeşitli baskılar, hareketler ve teknikler içeren 80 masaj terapi stili arasından seçim yapabilirsiniz. Masaj çeşitlerinin çoğunda, kasları ve diğer yumuşak dokuları el ile bastırmayı, ovmayı veya manipüle etmeyi içerir. Hangi masaj türlerinin sizin için en iyi sonucu vereceğine karar vermenize yardımcı olacak bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.


Hangi Masaj Stili En İyisidir?


Masaj terapisinde kullanılan stiller uzun, yumuşak kayma vuruşlarından kısa, vurmalı hareketlere kadar değişebilir. Bazı masaj terapistleri yağlar ve losyonlar kullanır. Hangi masaj stilinin sizin için en uygun olduğuna karar vermeden önce kendinize şu soruyu sormalısınız. Yalnızca rahatlama ve stresinizi azaltmak için mi masaj yaptırmak istiyorsunuz yoksa belirli bir sağlık durumuyla ilgili semptomların giderilmesine ve yardıma mı ihtiyacınız var?


Bir masaj rezervasyonu yaptırmadan terapiste ne istediğinizi bildirin ve terapistin hangi çeşitleri uyguladığını sorun. Birçoğu birden fazla stil kullanır. Veya terapist, yaşınıza, durumunuza veya sahip olduğunuz özel ihtiyaçlarınıza bağlı olarak masajınızı özelleştirebilir. Aşağıda, en popüler masaj terapi stillerini içeren bir listesi bulunmaktadır. İlk dördü özellikle popülerdir.


İsveç Masajı


En yaygın masaj türü İsveç masaj terapisidir. Yumuşak, uzun, yoğurma vuruşlarının yanı sıra, kasların en üst katmanlarında hafif, ritmik, vurma vuruşlarını içerir. İsveç terapisi kas gerginliğini azaltarak hem rahatlatıcı hem de enerji verici olabilir. İsveç masajının dört yaygın vuruşu şunlardır:

  1. Öfleraj: Yumuşak dokuları rahatlatmak için kullanılan pürüzsüz, kayma hareketi.

  2. Petrisaj: Efleurajı takip eden sıkma, yuvarlama veya yoğurma.

  3. Sürtünme: Doku katmanlarının birbirine sürtmesine neden olan dairesel hareketler, kan dolaşımını artırmaya ve yara dokusunu parçalamaya yardımcı olur.

  4. Tapotement: Eller, parmaklar veya elin kenarı ile yapılan kısa, dönüşümlü vuruş.

Nöromüsküler Terapi Masajı


Nöromüsküler terapi, kas ve sinir sistemlerini içeren kronik ağrının altında yatan nedenleri tedavi etmeyi amaçlayan bir yumuşak doku manipülasyonu şeklidir. Bu tıbbi odaklı masaj türü, tetik noktaları, dolaşım, sinir sıkışması, duruş sorunları ve tekrarlayan hareket yaralanmalarının neden olabileceği biyomekanik sorunları ele alır.


Derin Doku Masajı


Derin doku masajı, vücudunuzdaki belirli ağrılı, sert ve sorunlu noktalara dikkat çekmek için en iyisidir. Diğer masaj türlerinden daha az ritmik olmasına rağmen, derin doku masajı oldukça terapötik olabilir, kronik gerginliği azaltır ve kas yaralanmalarına yardımcı olur.


Spor Masajı


Kas sistemlerine yardımcı olmak için geliştirilen spor masajı, sporcuların spor müsabakalarından önce, sırasında veya sonrasında antrenmanlarına yardımcı olmak için çeşitli yaklaşımlar kullanır. Spor masajını esnekliği artırmak ve yaralanmaları önlemek için de kullanabilirsiniz.


Shiatsu Masajı


Shiatsu masajı için terapist, vücudun belirli kesin noktalarına çeşitli, ritmik basınç uygular. Bu noktalara akupresür noktaları denir ve vücudun chi olarak adlandırılan hayati enerjisinin akışı için önemli olduklarına inanılır.


Sıcak Taş Masajı


Bu tür bir masaj için terapist ısıtılmış taşları vücudun akupunktur noktaları gibi belirli bölgelerine yerleştirir. Diğer masaj teknikleriyle birlikte kullanılan sıcak taşlar, ısıyı vücudun derinliklerine ilettikleri için oldukça rahatlatıcı olabilir.


Refleksoloji


Refleksoloji, vücudun belirli bölgelerini uyarmak için el ve parmak basıncı tekniklerini kullanır. Baskı uygulanan noktaların vücudun farklı bölgelerine karşılık geldiğine inanılmaktadır.


Hamilelik Masajı


Hamilelik sırasında vücudunuzda değişiklikler meydana gelir. Hamilelik masajı, kol ve bacak şişmesini azaltır, kas ve eklem ağrılarını hafifletir. Masaj, ilaç ve diğer tıbbi seçeneklerin daha sınırlı olabileceği bir dönemde özellikle yardımcı olabilir. Masaj terapisti, özel olarak tasarlanmış masaj yastıklarını kullanarak bu masaj türü için sizi rahat bir pozisyona getirmenize yardımcı olacaktır.


Masaj

Masajın Sağlığa Faydaları Nelerdir?


Birçok masaj türü, basit rahatlamanın ötesinde faydalar sunar. İşte masajdan fayda görebilecek sağlık sorunlarından sadece birkaçı. Yine de herhangi bir sağlık durumu için masajı kullanmadan önce doktorunuza danışın.

  • Sırt Ağrısı

Birden fazla çalışma, sırt ağrısı için masaj tedavisinin etkinliğini göstermiştir. Aslında, 2003 yılında yapılan bir araştırmada, kalıcı bel ağrısı için akupunktur veya spinal modifikasyondan daha iyi çalıştığını gösterdi ve ağrı kesici ihtiyacını %36 oranında azalttı.

  • Baş Ağrısı

Başka bir ağrı türü olan baş ağrısı, birden fazla çalışmanın gösterdiği gibi, masaj tedavisine de yanıt verir. Masaj terapisi, bir kişinin yaşadığı migren ataklarının sayısını azaltabilir ve ayrıca uykuyu iyileştirebilir.

  • Osteoartrit

İsveç masajının diz osteoartriti için etkinliğini inceleyen ilk klinik çalışmada, haftada bir veya iki kez bir saatlik masaj alan katılımcılar ağrı, sertlik ve işlevde iyileşmeler gösterdi.

  • Kanser

Geleneksel Batı tıbbının tamamlayıcısı olarak kullanılan masaj, gevşemeyi teşvik edebilir kanser belirtilerini veya tedavinin yan etkilerini azaltabilir. Örneğin ağrıyı, şişmeyi, yorgunluğu, mide bulantısını azaltır veya bağışıklık sisteminizin işlevini artırır.


Comentários


bottom of page