top of page

Masaj Terapilerinde Önerilen En İyi 6 Masaj Yağı


Masaj-Terapilerinde-Önerilen-En-İyi-6-Masaj-Yağı

Masaj yağı, ellerin cilt üzerinde sürtünmeden kaymasını sağlar. İster kendinize masaj uyguluyor olun, ister uzman bir terapist, bu yağların hissini hemen fark edeceksiniz. Bazı masaj yağları ciltte yağlanmanın meydana gelmesine sebep olur. Bazıları ise bir süre sonra cilt üstünde hoş olmayan bir koku bırakabilir. Bu olumsuz durumları yaşamamak adına masaj terapilerinde önerilen en iyi 6 masaj yağını sizler için derledik.


Damıtılmış Hindistan Cevizi Yağı


Hindistan cevizi yağının ağır ve katı bir yağ olduğunu düşünebilirsiniz, fakat damıtılmış Hindistan cevizi yağı sıvı, hafif, iyi bir masaj yağıdır. Damıtılmış yağ, yalnızca orta zincirli trigliseritler içerir. Yani, daha sıkıdır ve Hindistan cevizi yağından daha da az kayma yapar. Bu da onu, kas gerginliği olan bölgeleri hedef alan kısa masaj vuruşları adına çok daha uygun bir yağ haline getirir.


Damıtılmış Hindistan cevizi yağının uzun bir raf ömrü vardır. Diğer yağlara nazaran daha da uygun fiyatlıdır. Yıkadıktan sonra masa örtülerinin üstünde leke bırakmaz. Karakteristik Hindistan cevizi kokusuna sahip değildir. Bu yağ hindistancevizi alerjisi olan ve lateks alerjilerine sahip olan bireylerde kullanılmamalıdır.

Jojoba Yağı


Jojoba yağı aslında jojoba bitkisinin tohumlarından elde edilmiş olan bir balmumudur. Yağlı bir his bırakmaz ve örtüleri diğer yağlar gibi de lekelemez. Antibakteriyel özelliklere sahip olduğu İçin, sırt bölgesinde akne olan bireyler adına ideal bir seçenek, tercihtir.


Jojoba yağı uzun bir raf ömrüne sahip yağdır. Eğer sık sık masaj uygulamıyorsanız da bozulmasından endişe duymadan bu yağı kullanabilirsiniz. Aromaterapi masajının favori yağlarından birisi olan jojobanın rahatsız edici bir kokusu da yoktur ve cildi tahriş etmez.


Bir dezavantaj olarak Jojoba yağı cilt aracılığı İle çok hızlı bir şekilde emilir. Bu sebepten sık sık tekrar uygulamak ya da başka yağlar ile birleştirmek gerekebilir. Bunun yanı sıra diğer masaj yağı türlerinden biraz daha pahalıdır.Ayçiçeği Yağı


Ayçiçeği yağı, cilt üzerinde yağlı bir his bırakmayan hafif bir yağdır. Ayçiçeği tohumlarından elde edilmiş olan bu yağ, sağlıklı bir cildin bileşenleri olan linoleik asit (yani esansiyel yağ asidi), stearik asit ve palmitik asit açısından da zengindir.


Ayçiçek yağı çabuk bozulabilir, bu sebeple küçük miktarlarda alınmalı, serin ve karanlık olan bir alanda muhafaza edilmelidir. Bir iki kapsül e vitamini yağının şişeye sıkılması, raf ömrünün uzamasına katkı da bulunabilir. Ayçiçeği bitkisi ailesine alerjisi olan bireyler ayçiçeği yağı kullanmaktan da kaçınmalıdır.

Badem Yağı


Tatlı badem yağı, masaj masaj terapileri arasında en popüler olan masaj yağlarından birisidir. Bademlerden elde edilen bu yağ, soluk sarı bir renge sahiptir. Badem yağı ellerin cilt üstünde kolay bir şekilde kaymasını sağlar. Cilt bu yağı hızlıca emer, fakat çok da hızlı olmadığı İçin yağı devamlı yeniden uygulamaya gerek kalmaz.


Diğer yağlar ile karşılaştırılma yapıldığı zaman badem yağı uygun fiyatlıdır. Fındık çeşitlerine alerjisi olan bireylerin kullanmaması gerekir. Masaj örtülerini de lekeleyebilir.


Avokado Yağı


Avokado meyvesinden elde edilen bu yağ, koyu yeşil bir renge sahiptir. Çoğunlukla da badem yağı gibi yağlar ile karıştırılarak kullanılır. Maliyeti ise oldukça yüksektir. Lateks duyarlılığı olan bireyler avokado yağına karşı hassas da olabilirler.


Kakao Yağı


Farklı bir aromaya sahip olan zengin kakao yağı, oda sıcaklığında katılaşan ağır bir dokuya da sahiptir. Bu sebeple yalnızca küçük bölgeler için kullanılır veya diğer yağlar ile beraber karıştırılır.

コメント


bottom of page