top of page

Masaj Terapisi Fibromiyalji Ağrısını Nasıl Hafifletir?


Masaj terapisi Fibromiyalji Ağrısını Nasıl Hafifletir?

Masaj terapisi, vücudun kendini iyileştirme yeteneğine sahip olduğu ilkesine göre çalışır. Masaj terapistleri, vücudun bu doğal iyileşme yeteneğini arttırırken aynı zamanda ağrıyı önemli ölçüde azaltmak için omurga ayarlama tekniklerini kullanır.


Fibromiyaljide yaşam kalitesini ciddi şekilde bozabilecek bir ağrı durumudur. Masaj terapisi fibromiyalji ağrısına yardımcı olabilir mi? Gerçekten de olabilir. Masaj terapisinin, ağrıyı büyük ölçüde en aza indirerek fibromiyalji ile baş etmenin oldukça etkili bir yolu olduğu kanıtlanmıştır.


Fibromiyalji Nedir?


Fibromiyalji, insanların yaşadığı en yaygın kronik ağrı durumları arasındadır. Fibromiyalji ile ilgili en zor kısım, onu teşhis etmenin oldukça zor olmasıdır. Ve daha da zor olanı, kronik bir durum olduğu için onu tedavi etmektir. Doktorlar genellikle semptomları yönetmek için ağrı kesici ilaçlara güvenirler. Bununla birlikte, masaj terapisi, bu ağrıyı hafifletmede çok daha fazla umut vaat etmiştir.


Fibromiyaljinin nedenleri hakkında çok az şey biliniyor. Patofizyolojisi hakkında fazla bilgi yoktur. Ancak araştırmacılara göre, bu durum beynin ağrıyı işleme yeteneğini değiştiriyor. Sonuç olarak, tüm vücutta şiddetli yaygın ağrı yaşanır. Fibromiyalji kadınlarda erkeklere göre daha sık görülür. Bu durumun belirtileri şunları içerir:

 • Ağrı,

 • Aşırı uyku,

 • Tükenmişlik,

 • Ruh hali,

 • Hafıza kaybı,

 • Depresyon,

 • Sinirlilik.

Fibromiyalji, şiddetli psikolojik stres veya travma nedeniyle ani başlayabilir. Bazen durum enfeksiyona veya ameliyata bağlanabilir. Bununla birlikte, çoğu zaman, hiçbir tetikleyicinin tanımlanamadığı kademeli bir başlangıcı vardır. Fibromiyaljisi olan kişiler genellikle gerilim tipi baş ağrıları, anksiyete, irritabl bağırsak sendromu ve depresyon gibi diğer durumlardan da muzdariptir.


Fibromiyaljisi olan kişilerde sıklıkla üst servikal spinal stenoz da bulunur. Bu, üst omurgayı kaplayan zarların sıkışması durumudur. Sonuç olarak, ağrı tüm vücutta yaşanır. Masaj terapistleri, baş ve boynu, omurga artık sıkıştırılmayacak şekilde ayarlayarak bununla başa çıkmaya yardımcı olabilir.


Masaj Terapisi Fibromiyalji Ağrısına Nasıl Yardımcı Olur?


Masaj terapisinin fibromiyalji ile ilişkili ağrının yönetiminde etkinliğini kanıtlamıştır. Bu amaçla yapılan çalışmaların sonuçları bu tedavi yönteminin gerçekten işe yaradığını ortaya koymuştur. Masaj terapistleri bu durumla başa çıkmaya nasıl yardımcı olur? Genellikle bütüncül bir yaklaşımı benimserler ve hastanın gereksinimlerine göre bir tedavi planı geliştirirler. Masaj terapisinin odak noktası tüm vücut sağlığıdır. Bu nedenle, ağrıyı hafifletmek ve yaşam kalitesini iyileştirmek için öncelikle dört yol kullanırlar.

 • Masaj Terapisi

Masaj terapistleri tarafından vücudunuzu yeniden hizalamak için kullanılan tekniktir. Ayarlamalar ayrıca vücudun sinirleri ile sinir sistemi arasındaki bağlantının yeniden kurulmasına yardımcı olur. Masaj terapisi ile beynin ağrıyı doğru bir şekilde işleme yeteneği yeniden kazanılır.


Fibromiyaljinin birincil nedeninin merkezi sinir sistemi tarafından alınan yanlış ağrı sinyalleri olduğuna yaygın olarak inanıldığından, masaj terapisinin oldukça yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. Teknik, vücutta yaşanan ağrıların kısa sürede azalmasını sağlar.

 • Fizik Tedavi

Fibromiyaljide kas ağrısının şiddeti oldukça şiddetlidir. Gerçekten de ağrı, kişinin ağrıyı şiddetlendirme korkusu nedeniyle hareket etmesini veya egzersiz yapmasını engelleyecek şekilde sakatlayıcı olabilir. Masaj terapistleri bu sorunla başa çıkmak için fizik tedavi önermektedir.


Mesele şu ki, hasta hareket etmeyi bıraktığında kas kaybı kaybolur. Bu, ağrıyı daha da kötüleştirir ve durumu kötüleştirir. Fizik tedavi, ağrıyı en aza indirirken aynı zamanda vücudunuzu hareket ettirmenizi sağlar.

 • Yaşam Tarzı Düzenlemeleri

Bahsettiğimiz gibi, masaj terapistleri fibromiyalji semptomlarını en aza indirmek için bütünsel bir yaklaşım izliyorlar. Bu nedenle, durumla savaşmanıza yardımcı olabilecek belirli yaşam tarzı değişiklikleri de önereceklerdir.


Düzenli olarak egzersiz yapmanız ve ilaçlara güvenmek zorunda kalmadan ağrınızı kontrol altına almanın yollarını aramanız tavsiye edilecektir. Ağrı kesicilerin kronik kullanımının bağımlılığa ve diğer yan etkilere yol açabileceğini hepimiz zaten biliyoruz.

 • Beslenme

Masaj terapisi aynı zamanda beslenmenizi de kapsar. Sonuçta, beslenme vücudunuzun ve sağlığınızın her yönünü etkiler. Bu nedenle, koşulları iyileştirmede ve ağrı semptomlarını hafifletmede de yardımcı olabilmesi gerçekten şaşırtıcı değildir. Masaj terapistleri, beslenme eksikliklerinize bağlı olarak diyet değişiklikleri ve ayrıca takviyeler önerecektir. Diyet önerileri, durumun hem fizyolojik hem de psikolojik yönlerini ele almak içindir.


Masoz

Masaj terapisinin tüm vücut sağlığına odaklandığı oldukça açıktır. Tedavi, fibromiyalji hastalarında ağrıyı hafifletmede ve yaşam kalitesini iyileştirmede oldukça etkilidir. Fibromiyalji ile mücadelede masaj terapisi alan birçok kişi, sadece tek bir seanstan sonra ağrılarında ciddi bir azalma yaşadıklarını belirtmiştir. Masaj terapisi, herhangi bir ilaç kullanmadan anında rahatlama sağlar. Bu nedenle, durumu tedavi etmenin en güvenilir yöntemlerinden biri olarak kabul edilir.


Bu tedavi yönteminin lehinde çalışan en önemli faktör, ağrı ve diğer sorunları ilaçlara dayanmadan ele almasıdır. Her ilacın kendine has riskleri ve yan etkileri vardır. İlaçların uzun süreli kullanımı birçok sorunun önünü açabilir. Masaj terapisi ile bu endişelenmeniz gereken bir şey değil. Tedavi yöntemi güvenlidir ve vücudunuza ek bir yük oluşturmaz.

Commentaires


bottom of page