top of page

Masaj Terapisi Hakkında Neler Biliyorsunuz? Yaygın Masaj Çeşitleri


Masaj Terapisi Hakkında-Neler-Biliyorsunuz-?-Yaygın-Masaj-Çeşitleri

Yaşamın zorunlu olarak getirdiği koşuşturma ve tempolardan dolayı insan vücudu, bedeni yorulur. Bu sebeple herkesin mutlaka kendi şikayetlerine uygun olarak bir masaj terapisi yaptırması gerekir. Çünkü, masaj size hem bedenen hem ruhen hem de psikolojik bakımdan rahatlatma sağlar. Masaj, vücut üzerinde kaydırıcı ürünler yardımı ile kişinin gevşemesi, rahatlaması, kasların güçlenmesi ve psikolojik rahatlamalar adına uygulanan bir işlemdir.


Masaj terapisi amaçları ise vücutta oluşan bazı ağrıları dindirmek, bölgesel şişkinlikleri azaltmak, yaralanmalardan kaynaklı olan gerilme ve burkulmaların iyileşme sürecini hızlandırmak ve kasları gevşetmektir. Masaj, kas lifleri ve kalp yönünde yapılmalıdır. Masaj sırasında hiçbir şekilde ellerin vücut ile olan teması kesilmemelidir. Masaj terapisinin etkisi daha çok olsun istiyorsanız, masaj öncesinde 20 ya da 30 dakika kadar sıcaklık uygulaması yapmalısınız. Masaj uygulamasının pek çok çeşidi bulunur. Ama biz sizler için günümüzde en çok uygulanan masajları araştırdık ve kısaca derledik.


İsveç Masajı


İsveç masajı genel olarak kişinin vücudunun güne daha dinç daha sağlıklı başlaması ya da hayatın getirmiş olduğu yorgunluk ve sıkıntılardan kurtulmak adına uygulanan dinlenme ve gevşeme işlemidir. Çoğunlukla yağ ile uygulanan bu masaj seansının uygulama süresi yaklaşık 60 dakika kadardır.Klasik Masaj


Fizyolojik ve anatomik kavramlara dayalı olan geleneksel batı masajı klasik masaj, fizyoterapistlerin en çok, en sık kullandığı masaj çeşididir. Dolaşımı arttırmak, gevşeme sunmak ve kas spazmlarını da azaltmak gibi amaçlar için kullanılır. Klasik masaj terapisinin dört temel tekniği vardır, bunlar;

  • Öflöraj - Stroking (Sıvazlama)

  • Petrisaj - Kneading (Yoğurma)

  • Friksiyon (Basınç Uygulama)

  • Tapotmen (Darbeleme)

Thai Masajı


Thai Masajı, çoğunlukla sen denilen vücuda ritmik basınç ve germe hareketleri ile yapılır. Altmış çeşit çekme, germe, basınç ve esnetme hareketlerinden oluşan thai masaj terapisi bir buçuk saat ile dört saat arasında değişkenlik gösterir. Uygulama sırasında rahatsızlık görülse de uygulama sonrasında ciddi boyutta bir rahatlık sunar.


Taş Masajı


Taş masajı, ısıtılmış ya da soğutulmuş olan taşların vücut üzerine hareket ettirilmesi ile uygulanan bir masajdır. Taşlar uygulamaya başlamadan önce çoğunlukla 24 derece ısıtılıp ya da soğutularak uygulamaya hazır hale getirilir. Taş masaj terapisi sayesinde kaslar gevşer ve yumuşar, kasta bulunan toksinleri atar, stresi uzaklaştırarak derinin daha da rahatlamasını sağlar, kas spazmı ve ağrılarının geçmesine yardımcı olur, sakinlik hissi sunarak ruhsal iyileşmeyi de sağlar.


Bali Masajı


Bali masajı terapisini özel kılan şey ise kullanılan bitki özlü yağlar, volkanik taşlar, kurutulmuş bitkiler ve taze meyvelerdir. Bali masaj terapisi en çok çam, ananas, lavanta ve hindistan cevizi kullanılır. Aynı zamanda boreh ismi verilen özel bir yağ karışımı da kullanabilir. Bali masaj terapisi vücut ısısını arttırarak kan dolaşımını daha da hızlandırır. Bu masaj uygulamasının en çok kullanılan iki uygulama şekli vardır;


Egzotik Bali Masajı: Bu masajda bitki özleri kullanılarak uygulanan peeling ile başlar, daha sonrasında ise boreh yağı ile vücut temizlenir ve yoğurt maskesi uygulamasına geçilir. En sonunda da yerel çiçeklerin özelerinden hazırlanmış olan banyo ile sona erer. Aromaterapi uygulaması ile de toplam yaklaşık 2 buçuk saat kadar sürer.

Lulur Royal: Lulur ismi verilen bir karışım ile peeling uygulanarak başlanır. Daha sonra da kasları rahatlatıcı ve cildi de nemlendirici olan çiçek banyosu yer alır. Bu uygulama yaklaşık olarak 2 saat kadar sürer.


Comments


bottom of page