top of page

Masaj Terapisi ile Donmuş Bir Omuz Tedavisi


Masaj Terapisi ile Donmuş Bir Omuz Tedavisi

Kolunuzu kaldırmakta zorlanıyor musunuz? Yakın zamanda, iyileşemeyeceğiniz bir omuz yaralanması mı aldınız? Yaygın olarak donmuş omuz olarak bilinen yapışkan kapsülitten muzdarip olabilirsiniz. Donuk omuz, omuzlarınızda ciddi bir hareket kaybıyla sonuçlanan eklem kapsülünün skarlaşması, kalınlaşması ve büzülmesidir. Ek semptomlar tipik olarak sertlik ve ağrıyı içerir. Bu semptomlar, yalnızca omzunuz tedavi edilmediği sürece gelişmeye devam edecek ve iki yıla kadar devam edecektir. Teşhis üzerine doktorunuzun önereceği ilk şeylerden biri masajdır.


Omuz yaralanmanız için doğru masajı bulmanıza yardımcı olmak için bu kılavuzu hazırladık. Donmuş omuz tedavisine yönelik herhangi bir masajın zaman zaman rahatsız edici olacağını unutmamak önemlidir. Bu nedenle, sizi tedavi etmek için profesyonel, eğitimli ve deneyimli bir masaj terapistine ihtiyacınız vardır. İhtiyacın olan son şey bir omuz masajından sonra kendini daha kötü hissetmek, değil mi?


Hangi Masaj Size Uygun?


Birçok kronik durum gibi donuk omuz tek bir masaj seansında tedavi edilemez. Bu nedenle, omzunuz için düzenli masaj terapisi planlamak faydalıdır. Donmuş omuz ağrısını hafifletebilecek ve sonunda durumunuzu düzeltebilecek bir dizi masaj terapisi vardır.

  • İsveç Masajı

Her zaman popüler olan İsveç masajı vücudunuzun hassas bölgelerine yumuşak vuruşlar ve daha sert bölgelere daha sert vuruşlar kullanır. Dahası, donmuş omuz için harika bir önlem yapan kas gerginliğini azaltır. Birçok deneyimli masaj terapisti, en çok talep edilen masajlardan biri olduğu için İsveç masajı konusunda rahattır. İsveç masajları tipik olarak 60 ila 90 dakika arasında sürer ve bu da sizin rahatlamanız için yeterince uzundur. Durumunuzdan dolayı yaşayacağınız acıya rağmen, deneyimli masaj terapistiniz sizi rahatlatmaya çalışacaktır. Buna yardımcı olmak için masajı daha konforlu hale getirmeye yardımcı olan çeşitli yağlar ve losyonlar kullanacaklardır. Bazı masaj terapistleri, masaj boyunca rahatlatıcı müzik çalmayı bile seçerler.

  • Derin Doku Masajı

Donmuş bir omuz durumunun ciddiyeti, daha yoğun bir masajla hafifletilir. Genellikle İsveç masajının bir evrimi olarak görülen derin doku masajı, çok daha fazla baskı uygulaması bakımından farklılık gösterir. Bunu, vücudunuzdaki daha derin kas katmanlarına erişmek için yapar. Bunu yaparak, donmuş omuz gibi ağır koşulların bile tedavi edilmesine yardımcı olabilir. Bununla birlikte, derin bir doku masajı sağlıklı kaslar için bile ağrılı olabilir. Yani donmuş omzunuz çok ağrıyorsa, masaj sizin için dayanılmaz olabilir. Bu, masaj terapistinizle iletişim kurmanız gereken bir şeydir. Deneyimli bir masaj terapisti, durumunuzu yönetebilecek ve ağrınızı dindirmek için uygun baskı uygulayabilecektir.

  • Tetik Nokta Tedavisi

Tetik nokta terapisi, vücudunuzdaki hassas kaslara ve tetik noktalarına erişen iyileştirici bir masajdır. Bunu yaparken masaj terapistiniz bu bölgelerdeki iltihabı ve ağrıyı azaltabilir. Tetik nokta tedavisi, kilit noktalara aktif olarak baskı uyguladığı için herhangi bir kas sertliği için mükemmel bir çözümdür. Bu masaj terapisi, ağrıyı gidermenin yanı sıra kaslarınızın iyileşmesini de iyileştirmeyi amaçlar. Tetik nokta terapisinin daha gelişmiş bir masaj terapisi olduğunu ve yalnızca daha deneyimli masaj terapistlerinin onu uygulamada rahat hissedeceğini belirtmek önemlidir. Özellikle donmuş omuz durumunuzun ciddiyeti düşünüldüğünde.

  • Isı Terapisi

Masaj terapinize ek olarak, iyileşmeyi hızlandırmak için ısı terapisini kullanabilirsiniz. Isı tedavisi veya termoterapi, dolaşımı teşvik eden kan damarlarınıza ısı uygulamanın bir yoludur. Bu, ağrıyı azalttığı ve kaslarınızdaki hareketi uyardığı için masaj için faydalıdır. Donuk omuz ile yapılan masajın ağrılı olduğu bilindiğinden, ısı tedavisi bu süreci kolaylaştırmanın mükemmel bir yoludur. Isı tedavisi, yukarıda sıraladığımız üç masajdan herhangi biri ile kullanılabilir. Deneyimli bir masaj terapisti, masajınızdan önce size ısı tedavisi sağlamak için gerekli tüm araçlara sahip olacaktır. Isı terapisini uygulamanın en yaygın yolu, ısıtma paketleri veya sıcak havlulardır. Her iki seçenek de kaslarınıza derin ısı tedavisi sağlamaya yardımcı olur ve iyileşme sürecinizi başlatır.


Masaj

Masajların Ek Faydaları


Donmuş omuzdan kurtulma yolunuza ek olarak, tüm bu tedavilerin ek faydaları vardır. Tüm masajlar vücudunuzdaki kan dolaşımını teşvik eder. Bu sadece durumunuzu tedavi etmeye yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda vücudunuzda gelecekte yaralanma olasılığını da azaltabilir. Dahası, masajlar stresten kurtulmak için inanılmaz araçlardır. Masajlar vücudunuzda serotonin ve dopamin salgılar. Bu kimyasallar vücudunuz için inanılmaz derecede faydalıdır ve stres seviyelerinin azalmasına neden olur. Masajdan sonra sadece vücudunuz değil, zihniniz de inanılmaz hissedecektir.

Comments


bottom of page