top of page

Masaj Terapisi ile Kulak Çınlamasından Kurtulun


Masaj Terapisi ile Kulak Çınlamasından Kurtulun

Kulak çınlamanız ne kadar ciddi? Hiç gitmeyeceğinden mi endişeleniyorsun? Topluluk önünde konuşmaya utandığınız için kariyerinizi, ilişkilerinizi veya sosyal gelişiminizi engelliyor mu? Diğer birçok fiziksel ve zihinsel hastalık türü gibi, kulak çınlaması da tedavi edilebilir. Masaj terapisi, kulak çınlamasının nedenlerini ve semptomlarını ortadan kaldırmak için kanıtlanmış çok az yöntemden biridir. Spor ve yaralanma masajı terapisinde derin bilgi ve birikime sahip biri tarafından yapıldığında bu tedavi şekli gerçek bir çözümdür.


Kulak Çınlaması Nedir?


Kulak çınlaması diğer bir adıyla tinnitus, gerçekte harici bir ses olmadan sesin algılanmasıdır. Bir tür kronik durumdur. Bu koşul altındaki aralık, can sıkıcı ve zayıflatıcı arasında olma eğilimindedir. Tinnitus genellikle aralıklı veya sabit olarak iki bölüme ayrılır. Bunlar bireysel kulaklarda veya her iki kulakta da deneyimlenebilir.


Bu durumda, teşhis konulan kişi kulaklarında çınlama sesi duyma eğilimindedir. Sesin çınlama etkisi olması gerekli değildir, ancak ıslık, vızıltı, tıklama veya bir tür müzik melodisi olabilir. Sesi ne olursa olsun, ama asıl mesele, ondan kurtulmak istemenizdir.

Kulak Çınlamasının Nedenleri


Kulak çınlaması, uzun vadede işitme ve denge ile ilgili çok büyük sorunlara yol açabilecek ciddi bir durumdur. 40 yaş ve üstü kişilerde bu durum, ancak günümüzde genç nesilde de bulunma eğiliminde.


Bilim adamları, kulak çınlaması için özel bir tedavi başlatılmadığını söylüyor. Ancak, yakın tarihli bir grup çalışması, düzenli bir masaj seansının, kulak çınlaması semptomlarını zamanla tedavi ederken azaltma eğiliminde olduğunu göstermiştir. Boyuna, kulağa kasları çiğnerken masaj yapmak, kulak çınlaması teşhisi konan kişilerin durumunu iyileştirebilir.


Kulak çınlaması hem fiziksel hem de zihinsel koşullardan etkilenebilen çeşitli faktörlerden kaynaklanabilir. Kan dolaşımı sorunlarından yüksek tansiyona veya yeni veya yüksek sese maruz kalmaya kadar kulak çınlamasına neden olabilir. Ayrıca kamçı, baş, boyun ve kulaklarla ilgili diğer durumlar da kulak çınlamasının nedenleridir. Yakın tarihli bir araştırmaya göre, kulak çınlamasının kafatası ve boynun hizalanması üzerinde bir miktar etkisi olduğu düşünülmektedir. Referans olarak, stres ve depresyon durumu daha da kötüleştirebilir.


Masaj Kulak Çınlamasını Nasıl Azaltır?


Kulak çınlaması semptomlarının azaltılabileceği muazzam yollar vardır. Masaj, bireyler arasında depresyon ve stres belirtilerini azaltma eğilimindedir. Buna ek olarak masajın kişinin vücut yapısını iyileştirdiği de bilinmektedir. Bu başlangıçta kulak çınlamasının durumunu iyileştirir. Uzmanlar, kas ve sinir gerginliğinin kulak çınlaması durumunu kötüleştirebileceğini söylüyor. Masaj yardımı ile boyun, baş ve çene uygun şekilde hizalanırken kaslar ve sinirler arasındaki gerilim azaltılabilir. Düzenli olarak masaj yaptırmak, seans sırasında yapılan tekrarlayan hareketler ve mobilizasyon nedeniyle doku durumunu iyileştirebilir.


Masaj

Kulak Çınlaması Tedavisi için Masaj Teknikleri

Kulak ve boyun çevresindeki önemli noktaları hedefleyerek kulak çınlaması belirtilerini azaltabilir. Örneğin kulak memesini alt kısmından tutup farklı yönlere hareket ettirmek sağlıklı yaşamı destekler. Masaj seansı sırasında yapılan çeşitli germe hareketleri, kulak çınlaması giderirken kan akışını iyileştirebilir.


Kulak çınlaması tedavisi için yapılan masaj seansında mastoid işlemi takip edilir. Bu süreçte kulak ve boyun çevresindeki kaslar odakta tutulur. Bu işlem, hizalamayı geliştirirken boyun ve kulak kasları arasındaki gerilimi en sonunda azaltan diğer masaj formlarıyla birlikte kullanılır.


Tüm insan vücudunun en güçlü ve en güçlü kası çeneyi ve kafatasını birbirine bağlama eğiliminde olduğundan ve genellikle çene kemiğinin kulak memesine en yakın olan köşesinde bulunur. Vücutta bulunan çok önemli kaslardan biri olduğu için, bu kaslar arasındaki aşırı gerilim, çınlamayı arttırırken vücut duruşunda yanlış hizalamaya neden olabilir. Bunu önlemek için masaj seanslarına sahip olmak en uygun seçimdir.

Comments


bottom of page