top of page

Masaj Terapisi Ne için Kullanılır?


Masaj Terapisi Ne için Kullanılır?

Masaj terapisi, çeşitli fiziksel koşulları ve ihtiyaçları hafifletmek ve rahatlatmak için kullanılan çeşitli masaj biçimlerini ifade etmek için kullanılan bir terimdir. Tüm masaj türlerinde terapist, gerginliğin artmasını sağlamak, kas gerginliğini azaltmak, gevşemeyi artırmak ve ağrıyı gidermek için eller, parmaklar, dirsekler, ön kollar ve hatta ayakları kullanarak kas katmanlarını kaydırmak, yoğurmak ve hafifçe vurmak için basınç uygular. Masaj terapisi, sıkıcı bir günün ardından gevşemek, ruha enerji vermek, kan akışını iyileştirmek, depresyon ve kaygıyı gidermek ve sırt ağrısını tedavi etmek için sıklıkla kullanılır. Ayrıca spor yaralanmalarını iyileştirmek ve genel sağlık durumuna yardımcı olmak için kullanılır.


Masaj Terapisi Nasıl Çalışır?


Masaj, nihai zihin-vücut-buluşma terapisidir. Hem zihinsel hem de fiziksel faydalar sağlamak için dokunmanın doğal etkisinden yararlanır. Basit bir dokunuş bile vücuda rahatlık sağladığından, deneyimli bir profesyonel terapistin ellerinden, parmaklarından, dirseklerinden ve önkollarından gelen hassas ve ince dokunuş ve hareket, rahatlıktan fazlasını sağlayabilir. Bu nedenle tek bir masaj terapisi seansı durumluk kaygıyı, kan basıncını ve kalp atış hızını azaltmaya yardımcı olurken, birden çok seans sürekli kaygıyı, depresyonu ve ağrıyı azaltabilir.


Masaj terapisi, iyileşme gücü sağlamak için vücudun dokunmaya karşı içgüdüsel tepkisini kullanır. Vücuda nazik bir dokunuş uygulandığında kaslar gevşer ve gerginlik giderilir. Buna karşılık, daha az hareket ve hareket aralığı yaşayan alanlar gerilir ve daha iyi hareketlilik elde edilir. Örneğin, bir hasta spor yaralanmasından kurtuluyorsa, masaj yaptırmak, yaralı uzvun esnekliğini artırarak iyileşme süresini önemli ölçüde iyileştirme eğilimindedir.


Masaj terapisi sayesinde vücut, iyileşmeyi ve yaralanmalardan kurtulmayı destekleyen kan ve lenf dolaşımını iyileştirir. Kan dolaşımı düzeldikçe, sinir sistemi sakinleşir, kalp atış hızı düşer ve kan basıncı düşer. Daha iyi dolaşım ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirir, olası hastalıkları önler ve mevcut bir hastalıktan kurtulmak için bağışıklık sistemini güçlendirir.


Masaj, vücudun doğal savunma sisteminin bir parçası olan lenf sistemini harekete geçirdiğinden, vücudun atık ve toksinleri atmasına yardımcı olur ve doğal iyileşme mekanizmalarını destekler. Aslında, lenfatik drenaj masajı adı verilen özel bir masaj şekli, toksinleri ve stresi azaltmaya yardımcı olmak için kanser tedavilerinden iyileşen hastalar için özel olarak kullanılır.


Masaj terapisi, özellikle geleneksel tedaviye yanıt vermeyen hastalarda kronik bel ağrısının giderilmesinde faydalıdır. Uygulandığında işlevi iyileştirir ve kronik ağrı semptomlarını hafifletir. Ayrıca kronik boyun ağrısı olanlarda ve ileri kanser hastalarında ağrıyı hafifletmeye ve ruh halini iyileştirmeye yardımcı olduğu için yararlıdır. Spesifik olarak, masaj terapisi aşağıdakiler için kullanılabilir:

 • Osteoartrit, romatoid artrit, fibromiyalji ve doğumla ilgili ağrıların neden olduğu kronik ağrıların giderilmesi.

 • Kronik baş ağrılarını ve migreni hafifletir.

 • Otizmli çocuklarda davranışların iyileştirilmesi.

 • Astım hastalarında akciğer fonksiyonunun arttırılması.

 • Sindirim fonksiyonunu iyileştirir ve sindirim bozukluklarının tedavisine yardımcı olur.

 • Strese bağlı uykusuzluğun hafifletilmesi.

 • Kalp cerrahisi hastalarında ağrı ve kaygıyı azaltmak.

 • Ruh sağlığı hastalarında depresyon ve anksiyete vakalarını azaltmak.

 • Diyabetik hastalarda glikoz seviyelerini kontrol etmenin yanı sıra yaşam kalitelerini iyileştirme.

 • Kanser hastalarının ağrıyı azaltmasına, rahatlamış hissetmesine ve bağışıklık fonksiyonlarını güçlendirmesine yardımcı olur.

 • Temporo-mandibular eklem ile ilgili ağrıyı hafifletmek.

Masaj

Tedavi hedeflerine ulaşmak için masaj terapisi genellikle hastanın ihtiyaçlarına ve durumuna göre uyarlanır. Kullanılan en yaygın teknikler şunları içerir:

 • İsveç Masajı: Kasları gevşetmek ve stresi azaltmak için ritmik vuruşlarla birlikte uzun, süpürme vuruşları, yuvarlama ve kas yoğurma uygulaması yapılır. En popüler masaj türlerinden biridir.

 • Shiatsu Masajı: Kan akışını iyileştirmek ve stresi azaltmak için hafif esneme hareketleri ile birlikte parmak basıncının kullanılmasını içerir. Bu aynı zamanda çok popüler bir tekniktir.

 • Thai Masajı: Germe ve yoga benzeri hareketler tüm vücudu çalıştırarak kişiye enerji ve zindelik hissi verir.

 • Tetik Noktası Tedavisi: Hedeflenen bir alanda veya tetik noktasında ağrıyı hafifletmek için izole bir basınç ve serbest bırakma hareketleri döngüsü kullanılır.

 • Refleksoloji: Belirli bir durumu tedavi etmek, gevşemeyi teşvik etmek ve stresi azaltmak için ayakların ve ellerin belirli bölgelerine basınç uygulanması.

 • Derin Doku Masajı: Teknik, İsveç masajına benzer, ancak belirli sorunlu bölgelere derin basınç uygulanmasını içerir ve önümüzdeki birkaç gün içinde hastanın ağrı hissetmesine neden olur.

 • Nöromüsküler Terapi Masajı: Kronik ağrı kaynağı olarak kabul edilen altta yatan dokuların ve sinirlerin manipülasyonunun, rahatlama sağlamak ve semptomları hafifletmek için kullanıldığı karmaşık bir masaj türüdür.

 • Sıcak Taş Masajı: Ağrıyı gidermek ve gergin kasları gevşetmek için vücudun belirli bölgelerine ısıtılmış taşların uygulanması.

 • Spor Masajı: Fiziksel olarak aktif bireylerin olaylara hazırlanmalarına, yaralanmaları önlemelerine veya ameliyattan sonra iyileşmelerine yardımcı olmak için tekniklerin bir kombinasyonunu kullanır ve vücudun belirli bölgelerine odaklanır.

 • Prenatal Masaj: Hamile kadınlarda en iyi terapötik sonuçları elde etmek için çeşitli tekniklerin uygulanması. Kullanılan teknikler müşterinin tercihine, durumuna ve ihtiyaçlarına dayanmaktadır.

コメント


bottom of page