top of page

Masaj Terapisi Skolyoz Ağrısında Size Nasıl Yardımcı Olabilir?

Güncelleme tarihi: 22 Tem 2022


Masaj Terapisi Skolyoz Ağrısında Size Nasıl Yardımcı Olabilir?

Skolyoz masajı tedavisi, hastanın altındaki nedene yönelik olmasa da tıbbi araştırmalar skolyoz ağrısının ve diğer semptomların geçici olarak rahatlama sağlayabileceğini bulmuştur. Kranial sakral tedavi ve derin doku masajının yardımcı olabilecek iki ana masaj türü vardır. Açıkçası, hangi tür skolyoz masajının en iyi olduğu konusunda farklı görüşler vardır. Yetkili bir masaj terapisti, sırt ve vücudun kas dengesine yardımcı olmak için masaj vuruşları, sürekli baskı, konumlandırma ve germe kombinasyonunu kullanabilir ve skolyoz semptomlarını azaltır.


Kranial-sakral tedavi: kraniyal-sakral tedavi, omurganızı dengelemeye yardımcı olur ve omurilik çevresinde ve omurga boyunca kısıtlı dokuyu harekete geçirerek işlev yeteneğini artırır.


Derin doku masajı: Tipik olarak, derin doku, destekli germe ve nöromüsküler terapi, omurgayı gevşetmeye, kan akışını artırmaya ve gergin bölgeleri uzatmaya yardımcı olur, böylece kas ağrısı hafifletilebilir.


Uygun kranial-sakral terapi uygulaması ve derin doku masajı, fasya ve kas-iskelet gerginliğini dindirebilir ve böylece sıkışan bir omurga üzerindeki stresi azaltabilir. Bu durumu tedavi etmek için bir seçenek olmamakla birlikte, masaj terapisi, bu anormal omurga yapısının neden olduğu sırt ağrısı, nefes darlığı, siyatik, baş ağrısı ve uykusuzluğun bir kısmını hafifletmeye yardımcı olabilir.


Birçok hasta, skolyozun özellikle bir masaja uygun olup olmadığını merak eder. Masaj terapistinin eğitimi ve seviyesi ile lisanslı bir skolyoz uzmanı tarafından yapılan tedavi önemli ölçüde farklılık gösterse de yeterlilik bireysel beceri düzeyine, skolyoz hastalarının tedavisinde deneyime ve ustalığa kişisel ilgiye dayanmaktadır.


Masöz

Skolyozlu Hastalara Masajın Faydaları


Düzenli masaj terapisinin faydası sadece ağrı kesici değildir. Masaj, skolyoz hastaları için günlük yaşamlarına katkıda bulunabilecek bir dizi başka yararlı etki sunar. İşte faydaları;

  • Vücudun Artan Hassasiyeti

Vücudunuzun bilinç eksikliği, skolyoz ilerlemesinde önemli bir faktör olabilir. Bir çalışma, vücutlarının bilincini oluşturmaya odaklanan hastalarda skolyoz semptomlarında iyileşme olduğunu gösterdi. Masaj terapisi, vücudunuza daha yakın olmanızı sağlar, bu da skolyoza katkıda bulunan hareket kalıplarını değiştirmenize olanak tanır.

  • Daha İyi Uyku

Skolyozlu hastalar için, çoğu uykusuzluktan muzdarip olduğu için rahat bir uyku pozisyonu bulmak genellikle zordur. Bir vaka çalışması, haftada iki kez masajın, ağrıyı hafifletmenin yanı sıra hastanın uyku yeteneğini geliştirdiğini buldu.

  • Daha İyi Hareketlilik

Hasta ayrıca aynı çalışmada günlük aktiviteler için daha fazla kapasite gösterdi. Bunun nedeni masaj terapisinin omurganın hareketliliğini arttırması ve sırt kaslarını dengeleyerek daha fazla işlevselliğe yol açmasıdır.

  • Daha İyi Ruh Sağlığı

Masaj, zihnin aktivitesini azaltmaya ve daha fazla şifa enerjisi salmaya yardımcı olur. Aynı zamanda fiziksel ve psikolojik etkilerle gerginliği giderir. Bir çalışma, skolyoz masajı tedavisi alan hastaların zihinsel sağlıklarında ani gelişmeler olduğunu gösterdi.


Gergin kaslar, masaj sırasında kanın serbestçe akmasını sağlamak için vücut boyunca gerilir. Artan dolaşım esnekliği artırmaya yardımcı olur ve omurga kaslarını iyileştirmeye yardımcı olur.


Comments


bottom of page