top of page

Masaj Terapisi ve Kayropraktik Bakım - Mükemmel Sağlık Birleşimi


Masaj Terapisi ve Kayropraktik Bakım - Mükemmel Sağlık Birleşimi

Uygun vücut bakımı söz konusu olduğunda, masaj terapisi ve kayropraktik bakım mükemmel ikili olabilir. Her iki sağlık uzmanı da vücudunuzun daha az ağrı ile hareket etmesine yardımcı olur. Stres, yaralanma, kötü beslenme alışkanlıkları ve diğer birçok faktör, vücudumuzun en iyi performansını göstermediği durumlarda rol oynar.


Kas veya eklem ağrıları gibi vücut ağrıları bizi sadece fiziksel olarak değil, zihinsel olarak da etkiler. Günlük görevleri yerine getiremediğimizde veya sevdiğimiz aktiviteleri ağrısız bir şekilde yapamadığımızda, depresyon ve zihinsel yorgunluğun sızması kolaydır. Peki masaj terapisi ve kayropraktik bakım nasıl yardımcı olabilir? Aşağıdaki yazımızı okuyun ve bu iki harika bakımın size nasıl faydalı olabileceğiniz öğrenin.


Masaj Terapisi


Masaj terapisinin tanımı, ağrıyı gidermek, iyileşmeyi desteklemek veya fiziksel işlevi iyileştirmek için vücudun kaslarının ve diğer yumuşak dokularının manipülasyonudur. Masaj terapisi, ağrıya neden olan veya bir siniri tahriş eden (sıkıştıran) gergin kasları gevşetmeye yardımcı olur. Masaj, vücudunuzun daha akıcı hareket etmesine yardımcı olmak için bağ dokusunu (fasya) gevşetir. Aynı zamanda endorfin, serotonin ve dopamin gibi mutlu hormonların artışını teşvik ederek sinir sistemini sakinleştirir.


Bu hormonların artmasıyla daha iyi uyuyabilir, daha az stresli, endişeli veya depresif hissedebilirsiniz. Ancak şunu lütfen unutmayın, masaj depresyon için her derde deva değildir, ancak zihinsel sağlık yolculuğunuzun bir parçası olarak kesinlikle yardımcı olabilir. Masaj terapisinin diğer faydaları şunlardır:

  • Dolaşımın artması,

  • Ortak hareketliliği geliştirin,

  • Ameliyat veya yaralanma sonrası iyileşmeyi destekler,

  • Kronik ağrı yönetimi için bütünsel yaklaşım,

  • Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Kayropraktik Bakım


Bir kiropraktör, vücudun kas, sinir ve iskelet sistemleri ile ilgili sağlık sorunları olan hastaları teşhis eder ve tedavi eder. Kayropraktik bir ayarlama (omurganın manipülasyonu), kas-iskelet sistemi bozukluklarından veya yaralanmalardan kaynaklanan ağrıyı hafifletmeye yardımcı olmak için omurgayı ve diğer eklemleri hizalayacaktır. Omurganızın hizalanması, yerinde olmayan bir disk veya eklem tarafından tahriş edilen (sıkıştırılan) bir sinir üzerindeki baskıyı da alacaktır.


Masaj terapisi gibi, kayropraktik bir ayarlama daha iyi bir duruşa sahip olmanıza, daha iyi uyumanıza, hareketliliği ve ruh halinizi iyileştirmenize ve çeşitli rahatsızlıklardan ağrı kesici vermenize yardımcı olabilir. Kayropraktik bakım ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirdiği ve sindirim fonksiyonlarını iyileştirdiği bilinmektedir.


Masaj

Masaj ve Kayropraktik Bakım Bir Arada


Gördüğünüz gibi masaj terapisi ve kayropraktik bakım vücudunuzdaki aynı sistemlere yardımcı olur, ancak kiropraktörler iskelet sistemine daha fazla önem verir ve masaj terapistleri kas sistemine odaklanır. İkisini bir araya getirdiğinizde, kas-iskelet sisteminiz için tam bir tedavidir.


Bu nedenle bazen optimal bakım için hem masaja hem de ayarlamalara ihtiyaç duyarsınız. Ayarlamadan önce masaj yaptırmak son derece faydalıdır. Sıkı kaslar, bağlar ve tendonlar gevşetildiğinde, ayarlama daha etkili olacak ve daha uzun bir tutuşa sahip olacaktır.

Comments


bottom of page