top of page

Masaj Terapisi ve Sağlıklı Uykunun Ortak Noktası Nedir?


Masaj Terapisi ve Sağlıklı Uykunun Ortak Noktası Nedir?

Masaj terapisi, rahatlama ve stres atma yoluyla sağlıklı bir yaşam tarzını teşvik etmeye yardımcı olur. Ancak, bu günlerde insanların ortak sorunu olan uyku eksikliğini gidermede güçlü bir araç olabilir. Her gece 8 saat uykuya ihtiyacımız olduğunu hepimiz bilsek de, birçok insan hala 6-7 saat ve hatta çoğu zaman daha azıyla idare etmeye çalışmaktadır. Aynı zamanda obezite, strese bağlı kalp sorunları ve kronik yorgunluk gibi sağlık sorunlarında da artış görülmektedir.


Uykunun Faydaları


Yeterli, dinlendirici uyku sadece fiziksel sağlık için değil, aynı zamanda zihinsel ve duygusal refah için de gereklidir. REM olmayan (hızlı göz hareketi) uyku ve REM uykusunun farklı aşamalarında yeterli zaman harcadığımızda aşağıdaki faydaları elde ederiz:

  • Fiziksel Enerji

Gece boyunca sadece 4-5 saat uyuyan herkes, bunun tüm gün üzerindeki olumsuz etkisine tanıklık edebilir. Sanki vücudumuz bize verdiğimizden daha fazla uykuya ihtiyacı olduğunu hatırlatır. Halsiz ve günün ortasında bile şekerlemenin iyi durumda olduğunu hissederiz. Sabahları tam anlamıyla yataktan sıçrayan, önlerine çıkan her şeyi üstlenmeye hazır olan kişilerin, 8 saat veya daha fazla uyuyan kişiler olma olasılığı daha yüksektir.

  • Zihinsel Uyanıklık

Uyku eksikliği, uyanıklığın azalmasına ve kısa süreli hafıza kaybına neden olur. Bunlar da, karmaşık zihinsel görevleri yerine getirme ve bunlarla kalma kapasitemizi etkiler. Bu nedenle öğrencilere önemli bir sınavdan önce iyi bir gece uykusu çekmeleri sık sık hatırlatılır. Hangi sektör olursa olsun uykusuzluk iş performansını olumsuz etkiler.

  • İştah Kontrolü

Araştırmalar, uyku yoksunluğu sırasında açlık sinyalleriyle ilişkili bir kimyasalın büyük miktarlarda salındığını göstermiştir. Aynı zamanda, uykusuzluk, yeterince yemek yediğimizi bildiren başka bir kimyasalı da bastırır. Bu çifte kimyasal darbe ve uyku yoksunluğunun getirdiği yorgunluk, kilo vermek isteyen insanları mahveder. Hangi diyette olurlarsa olsunlar, her gece uykusuz kalan insanlar iştahlarını kontrol etmekte zorlanırlar. Başarılı olmak için herhangi bir kilo verme stratejisi yeterli uyku ile birleştirilmelidir.

  • Sağlıklı Bağışıklık Sistemi

Basitçe söylemek gerekirse, vücudun enfeksiyonlarla savaşabilmesi için yeterli dinlenmeye ihtiyacı vardır. Azalan uyanıklığı kafeini emerek telafi edebilsek de, hücrelerimizin uyku sırasında geçirdiği yenilenmenin yerini hiçbir şey tutamaz. Sağlıklı hücreler, hastalığa neden olan mikropları yenme şansının daha yüksek olduğu anlamına gelir.

  • Stresle Mücadele Yeteneği

Yüksek kaliteli uyku, vücudun stresle savaşma yeteneğine katkıda bulunur. Uykusuz kaldığımızda, stres tepkilerimiz aşırıya kaçma veya gereğinden uzun sürme eğilimindedir. Bu nedenle kronik uykusuz bireyler, 8 saatlik uykuyu öncelik haline getirenlere göre daha asabi ve asabi olurlar. Bu faydalara ek olarak, sağlıklı ve yeterli uykunun felç, kalp hastalığı, diyabet ve diğer rahatsızlık riskini de azalttığı gösterilmiştir.


Evde Masaj

Masaj Terapisi ve Sağlıklı Uyku


Sağlıklı uyku alışkanlıkları kazanmanın en iyi yolu, doğal, ilaçsız yöntemlerdir. Araştırmalar, düzenli masaj terapisinin yorgunluğu azalttığını, rahatlamayı desteklediğini ve kaliteli uykuya katkıda bulunduğunu göstermiştir. Masaj terapisi faydaları hem anında hem de uzun vadelidir.


Masaj yaptıran kişiler hem masajdan hemen sonra hem de birkaç saat sonra daha rahatlatıcı bir uyku deneyimi yaşarlar. Vücutları daha rahatlar, ağrıları azalır ve daha hızlı derin uykuya dalabilir. Bebeklerine nazik masajlar yapan ebeveynler de benzer sonuçları doğrulayabilirler. Masaj yapılan bebekler daha rahatlar ve uykuları daha az rahatsız olur. Düzenli bir masaja ek olarak, sağlıklı uykuyu şu yollarla teşvik edebiliriz:

  • Belirli bir yatma zamanı belirlemek,

  • Yatmadan birkaç saat önce kafeinden kaçınmak,

  • Uyku alanının (yatak odası) sessiz, karanlık ve rahat olmasını sağlamak,

  • TV'ler, video oyunları ve akıllı telefonlar gibi elektronik cihazları yatmadan en az bir saat önce kapatmak.

Uyku, sağlıklı bir yaşam tarzının temel taşlarından biridir. Düzenli masaj terapisi, daha iyi bir uyku, stressiz günler ve geceler elde etmenize yardımcı olmak için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biridir.

Comments


bottom of page