top of page

Masaj Terapisinde Ayak Masajının Önemi


Masaj-Terapisinde-Ayak-Masajının-Önemi

En çok uygulanan masaj yöntemleri çoğunluklu çeşitli ağrıları gidermeyi amaçlayan metotlar oluyor. Özellikle ayak masajı, masaj yaptırarak rahatlamaya, gevşemeye çalışan her bireyin tercih etmiş olduğu metotlardan birisidir. Uzun süre ayakta kalanlardan varis tedavisi görenlere kadar birçok kişi ayak ağrıları sebebiyle gündelik yaşamından kopabiliyor. Oysa doğru bir şekilde uygulanan bir masaj bütün ağrılarınızdan kurtulmanızı sağlayabilir. Bunun için seçiminizi profesyonel olarak masaj hizmeti sunan kişilerden yana kullanmalısınız. Aksi takdirde ayaklarınızın ağrılarından kurtulmak isterden, vücudunuzun yeni ağrılar kazanmasına olanak verebilirsiniz.


Yatar Pozisyonda Yapılmalı


Masaj uygulaması sırasında vücudun çeşitli pozisyonları alması gerekilmektedir. Baskı uygulanacak kasın durumu göz önünde bulundurularak belirlenecek olan bu pozisyonlar söz konusu ayak masajı olduğunda yalnızca yatar pozisyon gerektiriyor. Çünkü ayakların rahatlaması, gevşemesi ve kan dolaşımının da vücutta normale dönmesi, masajın da etkili olabilmesi için gereklidir. Bu masajda öncelikle kasların gevşemesi amaçlanıyor. Bu sebeple ilk dakikalarda ayağın üst bölümüne hafif baskılar uygulanmaktadır. Fakat rahatlamayı asıl sağlayan ayağın tabanına uygulanan baskı ve masajlardır. Sonucun en kısa sürede görülebildiği masaj yöntemlerinin en başında gelen ayak masajı düzenli olarak yaptırılabilir.Profesyonel bir masöz ya da masör aracılığı ile uygulandığı sürece her gün uygulanan seansların bile bir zararı olmayacaktır. Fakat nadiren de olsa migren hastaları ayak masajı sonrasında migren atakları da yaşayabiliyor. Bu duruma sebep olan ayağın her bir noktasının vücudun çeşitli bir bölgesine etki ediyor olmasıdır. Yanlış ayak masajı yalnızca migren ağrılarını değil farklı birçok ağrıyı da tetikleyebilir. Bu sebeple ayak bölgesine uygulanan masajda eğitim kadar en an tecrübe de önem arz etmektedir.


Ayaklara uygulanacak olan masajlarda en sık kullanılan jojoba yağlarıyla soya yağları oluyor. Rahatlatıcı etkisi en üst seviyede olan bu yağlar ayakların masaj sırasında dinlenmesine de olanak sağlayabiliyor. Bu yağların kullanıldığı masaj sonrasında sanki günlerdir dinleniyormuşsunuz gibi bir izlenime kapılmanızın sebebi de budur. Bu bitkilere alerjisi olan kişilerde devreye saf zeytinyağı girmektedir. Çünkü zeytinyağı da cildi dinlendirme özelliği bulunan nadir yağlar arasında yer alıyor. Uzun uçak seyahatleri öncesinde de masaj yaptırarak ayaklarınızın sızılamasını ve şişmesinin oluşumunu önleyebilirsiniz. Dilerseniz masajı seyahat öncesinde değil sonrasında da yaptırabilirsiniz.


Thai Masajı


Thai Tayland’ın geleneksel masaj çeşidinin isimlendirilmesidir. Normal masajla arasında pek çok açıdan çok fark vardır. Alışıla geldik masaj çeşitlerinde genelde masaj yapılacak kişinin rahat bir yerde yatması önemlidir. Çünkü masaj uygulayacak kişi ne kadar rahat olursa masajda alınan performansın o kadar artacağı düşünülür. Özellikle masaj uygulanacak ortamın rahat olması çok önemli yer tutmaktadır. Müşteri memnuniyetinin en önemli temeli olarak düşünülür. Ancak thai masajında işler biraz daha değişiktir. Thai masajı, uzakdoğu felsefesi ve bilgisi ışığında, tamamıyla doğal ve insan sağlığını hem bedensel hem de zihinsel yönden iyileştirmeyi hedef alan bir uygulamadır. Bu yönlerden normal masajlardan pek farkı yoktur.Kommentare


bottom of page