top of page

Thai Masajı ve İsveç Masajı – Farkı Öğrenin


Thai Masajı ve İsveç Masajı – Farkı Öğrenin

Masaj hakkında bilgi sahibi olmayanlar için kas ağrılarını gidermeye yardımcı olan bir uygulamadır. Genellikle masaj yapan kişi, kas gerginliği, stres, ağrı veya yaralanma nedeniyle zorlanan noktalara veya parçalara basmak için ellerini kullanarak baskı uygular. Kas ağrılarının çeşitli nedenleri vardır, ancak bunlar bir şekilde stres, kaygı ve sağlıklı bir yaşam tarzının ortadan kalkmasıyla ilişkilidir.


Kas ağrılarının farklı nedenleri olduğundan, her tür kas ağrısının başka masajlara ihtiyacı vardır. Bu nedenle, farklı masaj tarzlarındaki, özellikle Thai masajı ve İsveç masajı arasındaki ihtiyaçları, nedenleri veya farklılıkları anlamak için cevaplar arıyorsanız, o zaman bu makale tam size göre.


Thai Masajı


Thai masajı seansları 80 ila 90 dakika arasında sürebilir ve mesajı alan kişinin sadece yerdeki bir yoga matına uzanması istenir. Klasik masajlardan farklı olarak, masaj terapisi alan kişinin tedaviye aktif olarak katılması istenir. Thai masajı yerde yapıldığından vücut, yerçekimi ve basınç gibi unsurların alıcının duruşunu düzeltmede önemli bir rol oynamasına izin veren güçlü bir temele maruz kalır.


Uzmanlar genellikle kendinizi daha iyi hissetmek için herhangi bir yağ veya losyon sürmezler. Sadece baskı uygularlar ve çalışmak için germe kullanırlar. Thai masajında ​​kullanılan çekme ve germe teknikleri yoga yapılırken kullanılanlara benzer. Masaj terapisti, vücudunuzu yoga tarzı pozlarda gerecek ve hareket ettirecektir. Yardımlı yoga masajı olarak adlandırılır.


Thai masajı, kas gerginliğini gidermek için masaj terapistleri tarafından orta düzeyde germe uygulamak gibi klasik Hint yogasından çeşitli uygulamaları içerir. Bu tür masajlarda kas esnekliğine yardımcı olmak için germe ve çekme teknikleri sıklıkla kullanılır.


İsveç Masajı


İsveç masajı yaklaşık 60 ila 90 dakika sürebilir. İsveç masajı yaptıran kişi çıplak olarak yatağa yatırılır. Masaj terapisti, soyunmak ve masaja hazırlanmak için belirli bir süre verir. Kıyafet olmayacağı için masaj terapistleri, vücudun masaj yapılmayacak bölgelerini beyaz bir pamuklu bezle örtmenizi sağlayacaktır.


Masaj naziktir ve yatakta tüm vücuda uygulanır, bu da İsveç masajını çok rahatlatıcı hale getirir. Thai masajından farklı olarak, bu, çoğu iş yoğurma, vurma, yuvarlama ve titreşim ile yapıldığından, düzgün duruşlar yapmak için sert bir zemin gerektirmez.

Çoğu yoğurma ve perküsyon, sürtünmesiz cilt yüzeyleri gerektirir ve masaj terapistleri genellikle yağ ve losyon kullanır.


Yağ ve krem ​​kullanımı, sürtünmeyi azaltmaya ve nemlendirmeyi artırmaya yardımcı olarak vücudunuzu masaj almaya daha yatkın hale getirir. İsveç masajının başlangıcı sırttan gerçekleşir. Bir masaj terapisti, ellerini alt sırttan üst sırta kaydırarak, aynı anda olası kas spazmları veya gerginliklerinin olduğu herhangi bir düğüm veya bölgeye odaklanacaktır. Ve herhangi bir zorlama tespit edildiğinde, masaj terapisti, çözülene kadar sürekli bir kayma tekniği kullanacaktır.


Daha sonra, masaj terapisti muhtemelen boyun, bacaklar, omuzlar, kollar, eller ve son olarak ayaklar gibi bir sonraki vücut bölgenize gidecektir. Bazen Hint baş masajı uygulamasının bir parçası olduğuna inanılan İsveç baş masajı da yaparlar. İsveç masajı için kullanılan beş benzersiz vuruş vardır, bunlar:

 • Petrisaj: yoğurma ve sıkma.

 • Tapotement: Eller veya parmak uçlarıyla yapılan vurma.

 • Sürtünme: Sürtünme yaratır ve kolay kan dolaşımı sağlar.

 • Effleurage: kayma.

Thai Masajının Faydaları

 • Geliştirilmiş Duruş

Thai masajının duruşu iyileştirdiğine hiç şüphe yoktur. Masaj yerde yapıldığından, omuriliğin duruşunu önemli ölçüde etkiler ve bu da genel duruş sorunlarını iyileştirmeye yardımcı olur.

 • Artan Hareket Aralığı

Masajın içerdiği Yoga teknikleri sayesinde Thai masajı hareket kabiliyetini önemli ölçüde artırır. Yoganın kemikler ve eklemler için nasıl çalıştığını hepimiz biliyoruz; Bu nedenle, Thai masajının esnekliği artırması ve buna bağlı olarak hareketliliği geliştirmesi şaşırtıcı değildir.

 • Eklem Sertliğini Giderir

Bu masaj, aşırı germe ve çekme teknikleriyle eklem sertliğini yatıştırır ve rahatlatır. Osteoporoz veya osteoartritten etkilenen birçok insan, bir Thai masajı yaptırdıktan sonra muhteşem ağrı kesici unsurlar kaydetmiştir.


Masöz

İsveç Masajının Faydaları
 • Uyku Düzenini İyileştirir

Kayma ve sıkma teknikleri genellikle masaj seansları sırasında hastaların uyumasına yardımcı olur. Özellikle boyun ve sırt çevresinde kan dolaşımının artması uyku düzenini iyileştirir ve rahatlama sağlar.

 • Kan Dolaşımı

İsveç masajında ​​kullanılan beş vuruş, genel bir vücut masajı olduğu için kan dolaşımını düzenlemeye yardımcı olur, belirli bölgelerde değil tüm vücutta kan regülasyonu artar.

 • Stres Seviyelerini Düşürür

Sırt masajı aldıktan sonra stres seviyeniz kesinlikle artacaktır. Tüm düğümler ve kas kasılmaları çözülür ve kişiyi her türlü ağrıdan kurtarır.

 • Ağrısız Omurga ve Sırt

Bu masajın en iyi yanı, yağ ve losyon kullanarak gerginlikleri ve düğümleri gidermeye nasıl yardımcı olduğudur. Genellikle sırt ağrısı veya omurilik sorunları olan kişiler masajdan çok faydalanır.

Comments


bottom of page