top of page

Masaj Terapisinin 5 Eşsiz Faydası


Masaj Terapisinin 5 Eşsiz Faydası

Masaj terapisi, mevcut en çok yönlü, en etkili ve en rahatlatıcı tedavi biçimlerinden biridir. Herkes iyi bir masajdan hoşlanır ve faydaların çoğu oldukça yaygın olarak anlaşılır. Masajlar rahatlatıcıdır. Vücuttaki yapısal sorunları giderirler ve kas dengesizliğini tedavi edebilirler.


Ancak bu tanıdık faydaların ötesinde, masaj terapisinin kişinin sağlığı üzerinde bir dizi başka olumlu etkisi de vardır. Burada, yaşam boyu zindeliği desteklemenin bir yolu olarak hem zihinsel hem de fiziksel olarak daha iyi bir sağlığa ulaşmanıza yardımcı olan masaj terapisinin beş eşsiz faydası bulunmaktadır.


Masaj Terapisinin Faydaları

  • Postüral Stresi Giderir

Birçok insan günlerinin çoğunu oturarak veya ayakta geçirir, ancak nadiren ikisi arasında iyi bir denge ve çeşitli duruşlar bulunur. Yaptığınız iş ne olursa olsun, muhtemelen bir tür tekrarlayan hareketi veya her gün aynı duruşlara kilitlenmeyi içerir. Belki bu bir bilgisayar masasında oturmak, ayaklarınızın yerden kesilmesi, sürekli ayakta durmak ya da her gün ne yapıyorsanız yapın, ancak çoğu insan için postürel stres çok gerçek bir problemdir.


Masaj terapisinin yardımcı olabileceği yer burasıdır. Bir masaj terapisti, atletik antrenmandan sonra yaralanmayı tedavi etmekten veya kasları yeniden hizalamaktan daha fazlası olarak, özellikle postüral stres yaşadıktan sonra dengeyi yeniden sağlamak için tüm kas-iskelet sistemini yeniden hizalayabilir. Bunun önleyici tıbbi faydaları da vardır, çünkü postüral dengeyi veya hareketliliği yeniden kazanmış bir vücudun stres altında bile bu dengeyi sürdürmesi daha olasıdır. Postüral problemler birikimlidir ve masaj terapisi onları kaynağında gidermenin harika bir yoludur.

  • Anksiyete ve Depresyonu Azaltmaya Yardımcı Olur

Kaygı ve depresyon son derece yaygındır. Sebebi her ne şekilde atfediyorsanız, bu koşulların çoğu insandaki akıl sağlığının büyük çoğunluğundan sorumlu olduğunu ve birçok insanın psikofarmakolojik seçenekleri takip etmekte tereddüt ettiğini söylemek doğru olur.


Masaj terapisinin işe yarayabileceği yer burasıdır. Sakinleştirici bir atmosfer yaratarak temasın iyileştirici faydalarının yanı sıra masajın kendisinin pratik analjezik etkileri sayesinde, masaj terapisi, anksiyete ve depresyon vakalarının bazı semptomlarını hafifletebilir. Bu tür bir tedavi, bir kişinin genel Sağlık durumunu iyileştirmeye yönelik her türlü pratik faydaya sahip olabilir.

  • Uykuyu İyileştirir

Masaj terapisi, uykuyu birkaç farklı şekilde iyileştirebilir. Birincisi, hastayı rahatlatır, stresten kurtulmayı ve kişinin daha hızlı uykuya dalmasına, daha sağlıklı uyumasına ve daha az uyku bozukluğu yaşamasına yardımcı olabilecek sakinlik hissini sağlar. Buna ek olarak, masaj terapisi postüral stresi, yapısal anormallikleri ve lokalize ağrıyı hafifleterek kişinin rahat bir uyku pozisyonu bulmasını ve sürdürmesini daha kolay hale getirir.


Masöz

  • Kas Ağrısını Kolaylaştırır ve Dolaşımı İyileştirir

Eğitimli bir masaj terapisti, lokalize ağrıyı tedavi etmek için belirli kasları veya kas gruplarını izole edebilir. Bunun da ötesinde, kasların farklı katmanları uyarıldığında ve ekstremitelerin vücut ucu iyice çalıştırıldığında, vücut kendini daha özgürce açmaya başlar. Vücut gevşedikçe, genel dolaşım iyileşir.


Dolaşımdaki bu iyileştirme, lokalize iltihabı azaltabilir, ayrıca yorgunluğu azaltabilir ve enerji seviyelerini iyileştirebilir. Ayrıca, yaralanmadan sonra iyileşmeyi hızlandırmaya veya hastalık veya rahatsızlıkları tedavi ederken veya iyileşirken bağışıklık tepkisini artırmaya yardımcı olur. Temel olarak, vücudu açarak, oksijen ve besinlerden hormonal belirteçlere kadar her şeyin akışı iyileştirilir, bu da vücudu daha uyumlu, verimli ve işlevsel hale getirir.

  • Beyaz Kan Hücresi Sayısını ve Bağışıklık Tepkisini Artırır

Masajların kortizol ve vazopressin düzeylerini düşürmenin yanı sıra başka somut kimyasal faydaları da vardır. Son araştırmalar, masajın vücudun bağışıklık tepkisinde önemli bir rol oynayan lenfositlerin veya beyaz kan hücrelerinin kan seviyelerini arttırdığını doğruladı. Ayrıca, stres hormonlarını azaltarak ve kan basıncını düşürerek vücut, hastalık veya enfeksiyondan daha etkili bir şekilde korunmak için bağışıklık tepkisini daha iyi hedefleyebilir.

コメント


bottom of page