top of page

Masaj Terapisinin Psiko ve Somatik Faydaları


Masaj Terapisinin Psiko ve Somatik Faydaları

Yıllarca süren evrim, uygulama ve deneyler sayesinde birçok rahatlama ve şifa tekniği geliştirildi. Masaj terapisi, artık çok daha yaygın ve herkesin kullanımına açık hale geldi. Bugün hemen hemen herkes profesyonel bir masaj randevusunu alabilir. Birçok insanın omuzlarını ovuşturmayı sevmesinin nedeni masajın rahatlatıcı olmasıdır. Evet, masaj terapisi rahatlamanıza yardımcı olabilir, ancak vücudunuza birçok farklı şekilde de fayda sağlayabilir. Masaj terapisi kan dolaşımınızı iyileştirebilir, kaygıyı, baş ağrılarını azaltabilir, metabolizmayı ve diğer vücut fonksiyonlarını artırabilir.


Gerilmiş bir vücut gergin, sertleşmiş ve esnek değildir. Böyle bir durum, kasların gerilmesine, garip hareketlere ve vücutta sodyum birikmesine neden olabilir. Stresli vücut, sindirim sorunlarına, uykusuz gecelere ve diğer vücut fonksiyonlarının bozulmasına neden olabilecek kortizol (stres hormonu) salgılayarak sağlıksız kilo alımına neden olur. Stresli bir vücut zihninizi etkiler ve çalışma performansınızı düşürür.


Masaj terapisi, bu sorunlardan kaçınmanıza ve bedeninizi ve zihninizi stresten atmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca uykunuzu iyileştirir, bu da gelecekte daha az stresi garanti edebilir. Masaj terapisi kaslarınızda harikalar yaratır. Birçok insan kas ağrıları, gerilmeler ve diğer problemlerle karşı karşıya kaldıklarında masaj terapistlerinin yardımına başvurur. Daha önce masaj yaptırdıysanız, seanstan sonra arınma hissini zaten biliyor olabilirsiniz.


Masaj terapisi kan basıncınızı düşürebilir ve dolaşımı iyileştirebilir. Kan basıncı seviyesini düşürmek, masaj terapisinin uzun vadeli bir faydasıdır. Komplikasyonlardan kaçınmak için vücudunuza bakmak her zaman iyi bir fikirdir. Uzun vadede, terapi kan damarlarınız ve genel dolaşımınız için faydalı olabilir.


Masaj terapisinin bir diğer uzun vadeli etkisi, bağışıklık sistemini güçlendirmek ve uyarmaktır. Artan stres seviyelerinin vücudunuzu hastalıklara ve yaralanmalara karşı daha savunmasız hale getirdiği gösterilmiştir. Hassasiyeti uykusuz geceler, yetersiz beslenme ve fiziksel aktivite eksikliği ile birleştirirseniz, yardıma ihtiyacı olan yoksun bir organizmanız olur. Bu durum bağışıklık sisteminizi etkileyecektir. Vücudunuz zararlı bakterilerle doğal olarak savaşmak için daha zor bir zaman geçirecek, her gün yaptığı rutin savunmayı yapmak daha zor olacaktır.


Masöz

Masaj terapisinin bağışıklık sisteminizin sitotoksik kapasitesini arttırdığı bilinmektedir. Düzenli profesyonel masaj seansları vücudunuzun hücrelere besin sağlamasına yardımcı olacaktır. Ayrıca vücudunuzun ve zihninizin stres seviyelerini azaltacak, kan dolaşımınızı iyileştirecek ve beslenmeyi kolaylaştıracaktır.


Masaj terapisi, kilo verme programınıza bir ektir. Sadece bir masaj seansı çok istenen sonuçları sağlayamazken, fitness hedeflerinize daha hızlı ulaşmanıza yardımcı olacak genel bir rutinin parçası olabilir. Masaj terapistleri genellikle müşterilerine selülit önleyici masajlar sunar. El hareketleri, özel teknikler ve masaj aletleri vücudunuzun sorunlu bölgelerine baskı yapar. Sürekli ve düzenli masaj, selülit dediğimiz küçük çukurlar oluşturan cilt altındaki sertleşmiş yağ tabakasını kıracaktır.


Masaj terapisi zihinsel ve duygusal sorunlara yardımcı olabilir. Sadece vücudu rahatlatmakla kalmaz, aynı zamanda zihninizdeki acıyı da hafifletir. Düzenli masaj seansları, gerginliği azaltabilir ve huzurlu ve derin bir rahatlama hissi uyandırabilir. Birçok kişi panik bozukluklarına yardımcı olmak ve zihinsel istikrarlarını geliştirmek için profesyonellere başvurur. Terapi, bedeni gevşeterek korkularınızı, endişelerinizi ve stresinizi atmanıza yardımcı olabilir. Derin gevşeme hissini tam olarak anlamak için bunu denemek gerekir.

Comments


bottom of page