top of page

Masaj Terapisinin Psikolojik Faydaları


Masaj Terapisinin Psikolojik Faydaları

Masajın, on binlerce yıl öncesinden beri, çeşitli vücut koşulları için eski bir tedavi biçimi olarak tüm dünyada birçok farklı uygarlık tarafından uygulandığı düşünülmektedir. Tarihimizde masajın ilaç tedavisi yerine lüks olarak görüldüğü bir dönem olsa da, günümüzde hem fiziksel hem de zihinsel terapi olarak kabul edilmektedir.


Masaj terapisinin hemen etkisini kendi vücudumuzda hissetmek çok zor değil çünkü bir seanstan sonra hatta seans sırasında kaslarımızın gevşediğini ve gerginliklerinin azaldığını hissedebiliyoruz. Ağrı hissettiğimiz her vücut parçasına sürekli basınç uygulamak, hemen rahatlama sağlayabilir. Bu sefer masaj terapisinin zihinsel veya duygusal etkilerine, nasıl oluştuğuna veya varsa buna odaklanacağız.


Kaygıyı Azaltmak ve Uyku Düzenini İyileştirmek İçin Masaj Terapisi


Anksiyete, gerginlik duyguları, endişe verici düşünceler ve kan basıncındaki artış gibi fiziksel değişiklikler ile karakterize edilen bir duygu olarak tanımlanabilir. Aslında kaygı normal ve genellikle sağlıklı bir duygu olarak görülür. Bununla birlikte, bir kişi neredeyse her zaman aşırı düzeyde kaygı hissettiğinde, o zaman bir zihinsel sağlık durumu haline gelebilir.


Araştırmacılar, masaj terapisinin öncelikle kan basıncımızı ve kalp atış hızımızı düşürmeye yardımcı olarak anksiyete semptomlarını azaltabileceğini ve düzenli bir masaj terapisi seansı almanın anksiyeteye atfedilen istenmeyen duygulardan etkili bir şekilde kurtulabileceğini yayınladı.


Bu araştırmaya ek olarak, Ulusal Sağlık Enstitüsü'nde yapılan yeni bir araştırma, anksiyeteden mustarip hastaların, 10 saatlik masaj seanslarından sadece üç ay sonra semptomlarının yarısını azalttığını ortaya koydu. Bu terapilerin faydalarının, kaygının ortaya çıkmasını düzenleyebilen ve hatta önleyebilen genel bir gevşeme reaksiyonundan kaynaklanabileceği varsayılmaktadır. Düzenli olarak masaj yaptırmanın bir diğer olumlu etkisi de uyku düzenimizi iyileştirebilmesi veya uyku problemlerine yardımcı olabilmesidir.


Stres ve Depresyon için Masaj Terapisi


Stres, vücudumuzun ayarlamalar veya herhangi bir tepki gerektiren her değişikliğe (olumlu veya olumsuz olabilir) verdiği tepkidir. Vücudumuz bu değişikliklere fiziksel, zihinsel ve duygusal kabullerle yanıt verir ve “kortizol” adı verilen bir hormon salgılar.


Stres normaldir ve çevremizden, vücudumuzdan ve hatta kendi düşüncelerimizden herhangi birinden (veya tamamından) deneyimlenebilir. Bununla birlikte, stres rahatlamadan devam ederse ve çok fazla kortizol üretilirse, vücudumuzun iç dengesini bozabilecek ve sonunda baş ağrıları, artan tansiyon, göğüs ağrısı, uyku sorunları, depresyon, panik gibi duygusal ve fiziksel semptomlara yol açabilecektir. Bir masaj terapisi seansı boyunca tüm vücudumuzdan “stres hormonu” kortizol atılır. Masaj, vücudumuzu kendi hormonal dengesine geri getirmek için kortizol seviyelerini düşürmenin etkili bir yoludur.


Masoz

Masaj, Ruh Sağlığına İyi Gelen Hormonları Serbest Bırakır


Masaj, vücudumuzdaki endorfin ve serotonin gibi "pozitif" veya "iyi hissettiren" hormonların veya kimyasalların salınımını uyarır. Endorfinler, normalde sinir sistemimiz tarafından ağrı veya stresle başa çıkmamıza yardımcı olmak için üretilen kimyasallardır. Bu kimyasallar ayrıca ağrı kesici ve mutluluk arttırıcı olarak da işlev görür.


Serotonin ise temel ve en önemli işlevlerinden biri, sağlığımıza ve mutluluğumuza büyük katkı sağlamasına rağmen, vücudumuzda çok çeşitli işlevlere sahip bir kimyasaldır. Serotonin, iştahımız, duygularımız ve motor, bilişsel ve otonomik işlevlerimizde büyük bir rol oynadığı düşünülmektedir. Ayrıca ruh halimizin dengesini korumada önemli bir rol oynamaktadır. Bu kimyasalların masaj yoluyla vücudumuzda düzenli olarak üretilmesi kesinlikle ruh halimizi ve ruh sağlığımızı iyileştirecektir.


Her türlü masaj, hem fiziksel hem de duygusal açıdan kendimizi daha iyi hissetmemizi sağlayabilir. Düzenli masaj terapisi seansları yaptırmak, özellikle bir uzman tarafından yapıldığında sağlığımızı koruyabilir ve iyileştirebilir. Rahatlamak ve istenmeyen sağlık sorunlarından kaçınmak için masaj terapisine gitmeyi alışkanlık haline getirmek, harcayacağınız her paraya kesinlikle değecektir.

Comments


bottom of page