top of page

Masaj Terapisinin Tedavi Edebileceğini Bilmediğiniz Durumlar


Masaj Terapisinin Tedavi Edebileceğini Bilmediğiniz Durumlar

Masaj terapisinin insanların gergin, ağrıyan kaslarla baş etmede son derece etkili olduğu bir sır değil, ancak profesyonel bir masaj terapisti ile yapılan tedavilerin diğer birçok durumu da yönetmenize yardımcı olabileceğini biliyor muydunuz?


İyileşme Süresi


Masaj terapisi, spor salonu sonrası bir yaralanmadan iyileşmeyi hızlandırabilir. Hareket, spor ve fitness rutinleri sağlıklı yaşamda önemli bir rol oynar. Çoğu zaman, stres, çok az dinlenme ve iyileşme veya sürekli, yoğun fiziksel aktivite olsun, bu faaliyetler bize yetişebilir ve dokularımıza iyileşebileceğinden daha hızlı zarar verebilir.

Masaj terapistiniz, kas sağlığını ve gerginliğini değerlendirerek, spor masajı terapisi ve derin doku masajı terapisi tedavileri gibi geniş bir masaj modalitesi yelpazesi aracılığıyla aktivite nöbetleri arasındaki iyileşme sürenizi hızlandırmada rol oynayabilir. Ek olarak masaj terapistleri, insanların aktivite ve yaralanmalardan daha hızlı iyileşmesine yardımcı olduğu gösterilen germe, rehabilitasyon egzersizleri ve hedefe yönelik ısı veya buz uygulaması hakkında tavsiyelerde bulunabilir.


Yara Dokusu


Masaj terapistleri yara dokusunu harekete geçirebilir ve parçalayabilir. Çeşitli nedenlerle skar dokusu ile sonuçlanabiliriz. Genel olarak konuşursak, uzun vadeli sağlığımız söz konusu olduğunda yara izleri büyük bir sorun oluşturmaz. Bazen burkulmalar, incinmeler, kırık kemikler veya vücudu onarmak için yapılan ameliyatlar gibi yaralanmalar yoluyla, iç yara dokusu oluşumundan olumsuz etkilenebiliriz. Bu skar dokusu, hareket açıklığının bozulmasına, kronik ağrıya veya vücutta bir gerginlik veya kısıtlama hissine yol açabilir.


Profesyonel bir masaj terapisti, yara dokusuyla ilgili endişelerinizi çeşitli şekillerde gidermenize yardımcı olabilir. Masaj terapistleri, alet destekli yumuşak doku mobilizasyonu, sürtünmeler veya miyofasyal gevşetme dahil olmak üzere çeşitli teknikler kullanarak yara dokusunu harekete geçirebilir ve parçalayabilir. Sonuç, gelişmiş bir hareket aralığı, kronik ağrıda bir azalma veya vücutta azalmış bir gerginlik hissi olabilir. Benzer şekilde, masaj terapistiniz, tekniklerin ve diğer evde bakım talimatlarının gösterilmesi yoluyla evde kendi yara dokunuzu nasıl tedavi edeceğinizi göstermek üzere eğitilmiştir.


Bağırsak Problemleri


Profesyonel bir masaj terapisti ile bağırsak sorunları için masaj terapisi tedavisi, tipik olarak, şikayetinizin doğası hakkında kısa bir sohbet ve değerlendirmeyi ve ardından midenizin etrafındaki bölgeye rahatlatıcı bir masajı içerir. Tipik olarak, nazik, saat yönünde manipülasyonlar, sindirim sisteminin yolunu izleyerek ya doğrudan karın üzerinde ya da giysiler üzerinde gerçekleştirilir. Bu, bölgeye kan ve hareket getirir ve tipik olarak bir masaj terapisti ile yapılan bir tedavi, işleri ilerletmek için yeterlidir.


Kaygı

Kaslarınızı gevşetmenin yanı sıra, bir masaj terapisti sizi kaygıyı azalttığı kanıtlanmış nefes alma teknikleri konusunda eğitmenize yardımcı olabilir. Ek olarak, yavaş, derin ama nazik masaj terapisi, 'dinlenme ve sindirme' sisteminiz olarak da bilinen parasempatik sinir sisteminizi uyarır ve bu da sempatik sisteminizi sakinleştirir. Anksiyete yaşadığınızda masaj terapisi sizi daha sakin hissettirebilir.


Masaj

Baş Ağrısı

Zayıflatıcı gerilim baş ağrıları, sadece bir masaj terapisi seansında genellikle hafifletilir veya tamamen ortadan kaldırılır. On farklı baş ağrısı türü olduğunu biliyor muydunuz? Neyse ki, en yaygın baş ağrısı türü olan gerilim tipi baş ağrısı, genellikle bir masaj terapistine yapılan ziyaretle kolayca giderilir.


Baş, çene, boyun ve omuz kaslarında stres, yaralanma veya aktivite kaynaklı gerginlik, dokuyu sıkıştırarak uygun hareket aralığını kısıtlayarak yoğun, uzun süreli gerilim baş ağrılarına neden olabilir. Gerilim baş ağrıları ayrıca tetik noktaları ve yansıyan ağrı kalıplarını da içerebilir. Bir masaj terapisti bu kas gerginliğini serbest bırakmak için vücudunuzla birlikte çalışabilir. Zayıflatıcı gerilim baş ağrıları genellikle sadece bir masaj terapisi seansında hafifletilir veya tamamen ortadan kaldırılır.


Çene Ağrısı

Masaj terapistleri temporomandibular eklem bozukluğunu tedavi edebilir. Temporomandibular eklem bozukluğu, çene, yüz, baş, boyun veya omuzlarda kronik ağrının yanı sıra ağzınızı kapatma veya açmada zorluk ve tıklama, gıcırdama, patlama veya çatırdayan sesler veya hisler ile karakterizedir.


Masaj terapistleri, bunu ya çene ve ağız eklemlerine etki eden kasların çoğunu serbest bırakarak ya da hastanın açık ağzındaki kasları serbest bırakmak ve manipüle etmek için eldivenli bir el kullanarak bunu ele almak üzere eğitilmiştir.

Comments


bottom of page