top of page

Masaj Terapisinin Temelleri


Masaj Terapisinin Temelleri

Masajın faydalarını ve etkilerini anlamak için vücudun fizyolojik olarak nasıl tepki verdiğini düşünmek önemlidir. Masaj terapisi iki tür tepki içerir, yumuşak dokular manipüle edildiğinde basınç ve hareketin bir sonucu olarak mekanik tepkiler yani sinirlerin uyarıya tepki verdiği refleks tepkiler.


İskelet Sistemi Üzerindeki Etkileri


Masaj, bağ dokusundaki herhangi bir kalınlaşmayı azaltarak ve fasyadaki kısıtlamaların giderilmesine yardımcı olarak eklem hareketliliğini artırmaya yardımcı olabilir. Yapışıklıkları serbest bırakmaya, yara dokusunu parçalamaya ve iltihabı azaltmaya yardımcı olur. Sonuç olarak, sert eklemlere hareket aralığını geri kazandırmaya yardımcı olabilir. Masaj, kas tonusunu ve dengesini iyileştirir, kemiklere ve eklemlere uygulanan fiziksel stresi azaltır.


Kas Sistemi Üzerindeki Etkileri


Masaj terapisi, kas dokusundaki kas gerginliğini, sertliğini, spazmlarını ve kısıtlamalarını giderir. Kas gevşemesi nedeniyle kaslardaki esnekliği arttırır. Kas içine daha fazla oksijen ve besin getirerek kan dolaşımını artırır. Bu kas yorgunluğunu ve ağrıyı azaltır. Toksinlerin ve atık ürünlerin kastan hızla uzaklaştırılmasını destekler.


Kardiyovasküler Sistem Üzerindeki Etkileri


Masaj, kanın kalbe geri venöz akışına mekanik olarak yardımcı olarak dolaşımı iyileştirebilir, kan damarlarını genişletebilir, onların daha verimli çalışmasına yardımcı olabilir ve gelişmiş bir kan akışı sağlayabilir; dokulara taze oksijen ve besinlerin verilmesi iyileştirilir ve atık ürünlerin, toksinlerin ve karbondioksitin venöz sistem yoluyla uzaklaştırılması hızlandırılır, kan basıncının geçici olarak düşmesine yardımcı olur, kılcal damarların genişlemesi nedeniyle kalp atış hızını azaltır, gevşeme nedeniyle kalp atış hızını azaltır iskemiyi azaltır (İskemi, genellikle ağrı ve doku disfonksiyonu ile kendini gösteren, vücut bölümlerine kan akışındaki azalmadır).


Lenfatik Sistem Üzerine Etkileri


Masaj terapisi, lenfatik drenajı artırarak ödemi (dokudaki fazla sıvıyı) azaltır ve sistemden atıkların uzaklaştırılmasını sağlar Düzenli masaj, beyaz kan hücrelerindeki artış nedeniyle bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olabilir.


Sinir Sistemi Üzerindeki Etkileri


Masaj terapisi duyusal reseptörleri uyarır. Bu, kullanılan tekniklere bağlı olarak sinirleri uyarabilir veya yatıştırabilir. Aynı zamanda parasempatik sinir sistemini uyarır, gevşemeye ve stresin azalmasına yardımcı olur. Masaj, endorfinlerin salınmasıyla ağrıyı azaltmaya yardımcı olur (endorfinlerin ruh halini yükselttiği de bilinir).


Masöz

Cilt Üzerindeki Etkileri


Cilt dolaşımının iyileştirilmesi, hücrelerin beslenmesinin artması ve hücre yenilenmesinin teşvik edilmesi, ter bezlerinden ter üretiminin artması, cilt yüzeyindeki kılcal damarların damar genişlemesi yoluyla üre ve atık ürünlerin atılmasına yardımcı olması, cildin renginin iyileştirilmesine yardımcı olması, cildin esnekliğinin artması cilt, sebum üretimini artırarak cildin esnekliğini ve enfeksiyona karşı direncini artırmaya yardımcı olur.


Solunum Sistemi Üzerine Etkileri

Masaj terapisi, solunum kaslarındaki herhangi bir gerginliği gevşeterek solunumu derinleştirir ve akciğer kapasitesini artırır. Sempatik sinir sisteminin uyarılmasının azalması nedeniyle solunum hızını da yavaşlatır.


Sindirim Sistemi Üzerindeki Etkileri

Masaj, kalın bağırsakta peristaltizmi artırabilir, kabızlığın giderilmesine yardımcı olabilir, kolik ve gaz, sindirimi uyaran parasempatik sinir sisteminin aktivitesini teşvik eder.


Masajın Fizyolojik Etkileri

Masaj terapisi, hem zihni hem de vücudu gevşeterek stres ve kaygıyı azaltmaya yardımcı olabilir, bir refah hissi yaratır ve artan benlik saygısı, pozitif vücut farkındalığını teşvik eder ve gevşeme yoluyla gelişmiş bir vücut imajı, gevşeme yoluyla duygusal travmayı kolaylaştırır.Comments


bottom of page