top of page

Masaj Terapistleri için Kişisel Bakım İpuçları


Masaj Terapistleri için Kişisel Bakım İpuçları

Masaj terapisi işi yapmak stresli ve yorucu olabilir. Masaj terapistleri, müşterilerine hem fiziksel hem de zihinsel olarak hizmet etmek için çok çalışsalar da, genellikle kendilerine bakmayı unuturlar. Masaj terapistleri, kendileriyle ilgilenerek müşterilerine daha fazla ilgi gösterebilir, müşteri devamlılığı sağlar ve kendileri de daha sağlıklı olur.


Çoğu uzman, hastaları tedavi eder fakat kendileri de kas ve iskelet ağrısı yaşar. 2006 yılında yapılan bir çalışmada, masaj terapistlerinin %65'i son iki yılda seans sonrası ağrı hissettiklerini bildirmiştir. Tipik olarak başparmaklarında, bileklerinde, omuzlarında ve bellerinde ağrı hissederler.


Fiziksel ve zihinsel sağlığına dikkat etmeyen masaj terapistleri, aşağıdakiler gibi birçok rahatsızlık yaşayabilir;

  • Tendinit - bir tendonun iltihabı veya tahrişi

  • Tenosinovit - bir tendonu çevreleyen kılıfın ağrılı iltihabı

  • Dehidrasyon

  • Tekrarlayan hareket veya aşırı kullanımdan kaynaklanan ağrı

  • Alt sırt gerginliği

  • Yüksek kan basıncı

  • Zayıf sindirim

  • Uykusuzluk hastalığı

  • Hafıza kaybı

  • Odaklanma zorluğu

Tüm gün bilgisayar başında çalışanlar gibi masaj terapistleri de karpal tünel sendromu gibi tekrarlayan yaralanmalardan kaçınmaya özen göstermelidir. Örneğin, müşterilerinizin vücutlarına sık sık avuç içlerinizle ve bileklerinizin ortasıyla temas ediyorsanız, avuçlarınızın üst veya yan kenarlarını kullanmayı deneyin. Parmaklarınıza ve bileklerinize ara sıra mola vermek için dirseklerinizle veya önkollarınızla masaj yapmayı da deneyebilirsiniz.


Masaj terapistleri, talebin yüksek olduğu günlerde çok yoğun çalışır. Ancak, en değerli kaynağınız olan enerjinizi korumak genellikle daha faydalıdır. Çok çaba sarf ederek zihinsel ve fiziksel durumunuzun olumsuz yönde gitmesine izin verirseniz bunaltıcı bir noktaya ulaşabilirsiniz.


İş gününüz boyunca mini meditasyonlar, nefes çalışması seansları ve diğer molalarla kendinizi yenileyin. Bitmeyen ofis işleri, organizasyon ve yoğun işlerle randevular arasındaki boş zamanınızı doldurmamaya çalışın. Yükümlülükleriniz arasında kendinize hak ettiğiniz dinlenme süresini tanırsanız, her randevunuzda kendinizi mutlu hissedebilirsiniz.


Kollarınızı uzun süre dışarıda tutmak ve omuzlarınızda baskı oluşturmak rotator manşetinizi ve deltoid kaslarınızı zorlar. Bunun yerine, masaj için gerekli basıncı yaratmak için vücudunuzu kullanın. Dirseklerinizi vücudunuza dayamaya çalışın ve vücut ağırlığınızın doğrudan ön kollarınıza ve ellerinize akmasına izin verin.

Masaj terapistleri vücutlarını fazlasıyla yorar ve genellikle iyileşmek ve yenilenmek için fazladan zamana ihtiyaç duyarlar. Daha fazla uyumak, çok çeşitli fiziksel ve zihinsel stres etkenlerini daha iyi yönetmenize ve her güne ve yenilenmiş ve dinlenmiş olarak başlamanıza yardımcı olabilir.


Profesyonel bir masaj masasına yatırım yapmak, dayanıklılığınızı büyük ölçüde artırabilir. Müşterilerinizin üzerine eğilmeniz gerekmediğinde bileklerinizi düz tutmak ve dik bir duruş sergilemek daha kolaydır. Vücudunuzu korumanıza ve enerjinizi müşterileriniz için saklamanıza olanak tanıyan bir masaj masası vücudunuza uzun vadeli yatırım yapmanızı sağlar.


Masöz

İş gününüz boyunca vücudunuzu sağlıklı beslediğinizden ve nemlendirdiğinizden emin olun. Günde üç ila dört müşteriye masaj yapıyorsanız, muhtemelen bir egzersiz seansı kadar çaba sarf edersiniz. Seanslar arasında atıştırmak için sağlıklı atıştırmalıklar bulundurun.


Vücudunuzu fiziksel olarak zorlu bir işin stresinden kurtarmak için siz de profesyonel bir masaj yaptırabilirsiniz. Meslektaşlarınız sorunlarınızı belirlemeye ve onlara neden olan belirli duruş ve hareketleri düzeltmenize yardımcı olabilir.

Comments


bottom of page