top of page

Masaj Tıbbi Durumların Belirtilerini Hafifletir


Masaj Tıbbi Durumların Belirtilerini Hafifletir

Masaj terapisinin hafifletebileceği semptomlar nelerdir? İşte masaj terapisinin getirdiği kanıtlanan yaygın faydaların bir listesi.

  • Baş ağrısı ve migren ağrısını hafifletir,

  • Sırt ağrısını hafifletir,

  • Lenf akışını artırır ve bağışıklık sistemini güçlendirir,

  • Esnekliği artırır,

  • Kan basıncını düşürür,

  • Dolaşımı artırır,

  • Karpal tünel semptomlarını azaltır,

  • Enerjiyi artırır,

  • Endorfin salgılar ve sırayla ruh halinizi iyileştirir.

Osteoartrit, kanser, fibromiyalji ve anksiyete/depresyon, masaj terapisinin semptomları hafifletmeye yardımcı olabileceği tıbbi durumlara iyi örneklerdir. Bununla birlikte, vuruşların yoğunluğu ve basıncı nedeniyle fibromiyalji için derin doku masajının önerilmediğini belirtmek önemlidir.


Kireçlenme


Osteoartriti olan bireyler için masaj terapisi, ağrının yanı sıra şişmeyi de gidermeye yardımcı olurken, aynı zamanda eklem hareketliliğini teşvik eder ve artritik eklemlerinizdeki dolaşımı iyileştirir. Bu durum için masaj terapisi kullanmak, ağrıyı hafifletmek ve yaşam kalitesini artırmak için kısa süreli ilaçsız mükemmel bir çözümdür. Artrit formunuz için hangi tür masaj tedavisinin güvenli ve uygun olduğunu görmek için daima doktorunuza danışın. Bazı tedavi türleri sizin için uygun olmayabilir ve sorunlara neden olabilir.


Kanser


Kemoterapi gören hastaların sıklıkla kolayca morarma ve kanama gördüklerini anlıyoruz, bu nedenle derinlemesine bir konsültasyondan sonra, çoğu için doğru masaj yaklaşımının etkilenen bölgelere baskı yapmadan hafif olması muhtemeldir. Yakın zamanda kanser cerrahisi geçirmiş kişilerde de masajla rahatlık ve ağrı kesici sağlanabilir.


Masaj tedavilerinin kanser hastaları için birçok faydasına rağmen, bilinmesi gereken bazı endişeler vardır. Masaj rezervasyonunuzdan önce, belirli kanseriniz için özel tıbbi tavsiye için her zaman doktorunuza danışmalı ve en uygun masaj tedavisi konusunda tavsiye almalısınız. Masaj terapistinizle görüştüğünüzde, kanseriniz ve ağrı alanlarınız ile ilgili belirli ayrıntıların yanı sıra doktorunuzun sağlayabileceği diğer ilgili ayrıntıları belirtmelisiniz. Bu şekilde, durumunuz için en iyi masaj tedavisini sağladığımızdan emin olabiliriz.


Masaj

Fibromiyalji


Fibromiyalji hastalarının masaj randevusu almadan önce doktordan izin almaları gerekir. Bunun nedeni, durum çok genişse veya yanlış masaj yapılırsa daha büyük hasara neden olabilen, fibromiyalji ile ilişkili basınç hassasiyetinin artmasıdır. Bu rahatsızlıktan muzdaripseniz, fibromiyalji tedavisi konusunda deneyimli bir terapist aramanız önerilir, doktorunuz ihtiyaçlarınız için iyi bir masaj terapisti önerebilmelidir.


Endişe ve Depresyon

Anksiyete ve depresyon için masaj terapisi, ilgili semptomlar için muazzam bir hafifletici olarak göz ardı edilir. Bir akıl hastalığı olsa da, fiziksel bedenlerimiz ve onlarla yaptıklarımız kimyasal dengeler üzerinde büyük rol oynar ve bu da zihinsel durumumuzu etkiler. Örneğin kortizol; Vücudun birincil stres hormonu, vücudunuzun strese tepki vermesine, kan şekerini düzenlemesine, dokuları onarmasına ve enfeksiyonlarla savaşmasına yardımcı olan bir hormondur. Bir masajın ardından kortizol seviyeleri düşer ve serotonin yükselir, bu nedenle vücudunuzdaki ağrı önleyici mekanizmaları teşvik eder.


Masajınızdan önce, terapistinize kendiniz ve ilgili tıbbi durumlar hakkında olabildiğince fazla bilgi vermeniz en iyisidir. Bu şekilde terapistiniz size mümkün olduğunca etkili bir tedavi sağlayabilir. Randevu almak için konumunuzu seçin ve bugün online rezervasyon yapın.

Comments


bottom of page