top of page

Masaj Türleri Arasındaki Fark Nedir?


Masaj Türleri Arasındaki Fark Nedir?

Her biri birinin iyileşmesinde önemli bir rol oynayan bir dizi farklı masaj terapisi vardır. Daha önce hiç masaj yaptırmadıysanız veya yeni bir tür ağrı veya sorun yaşıyorsanız, sizin için en iyi masajın hangisi olduğunu belirlemekte zorlanabilirsiniz.


Her durumda, masaj terapistiniz ihtiyaçlarınıza en uygun terapi türünü belirlemenize yardımcı olabilir, ancak ihtiyaç duyduğunuz arka plan bilgisine sahip olmanız için masaj türleri arasındaki daha belirgin farklılıkları sizinle paylaşmak istiyoruz.


En Yaygın Masaj Türleri Nelerdir?


Masaj türleri arasındaki farka girmeden önce, randevunuzu planlarken ne bekleyeceğinizi bilmeniz için en yaygın masaj terapisi türlerinin neler olduğunu gözden geçirmek istiyoruz. Dört temel masaj türü vardır. Bunlar İsveç, derin doku, kranial-sakral ve nöromüsküler terapiyi içerir. Bunlar, hiçbir şekilde, tek masaj türleri değildir. Ayrıca uçucu yağları, sıcak taşları ve diğer araçları kullanan terapiler de bulacaksınız. Herkesin birçok yerde alabileceği masaj türleri arasındaki farkı ayırt etmek amacıyla, yalnızca en yaygın olan bu dört yöntemi tartışacağız.

  • İsveç Masajı

İsveç masajı, basınç ve hızın oldukça esnek bir şekilde uygulanması nedeniyle yaygın olarak tanınmaktadır. Çoğu masaj terapisti, daha önce yapmadığınız bir İsveç masajıyla başlamanızı önerir. Bu yöntem sadece terapistinizin tedavi ihtiyaçlarınızı değerlendirmesine izin vermekle kalmaz, aynı zamanda bir İsveç masajı da neyi sevip neyi sevmediğinizi hissetmenizi sağlar.


Bu teknik en yaygın olarak yüzeysel gerilimi azaltmak için parmaklar, eklemler ve avuç içi karışımı kullanılarak gerçekleştirilir. Farklı vuruşlar, vücudun yumuşak dokusuna kan akışını teşvik eder. İsveç masajı, stres veya kaygıyı azaltmak, eklem veya kas ağrılarını azaltmak ve uykusuzluğu önlemek isteyenler için harika bir tekniktir. Bu teknik en çok gevşemeyi teşvik ettiği bilinmektedir.

  • Derin Doku Masajı

Masaj türleri arasındaki farkla ilgili tartışmamızda bir sonraki adım derin dokudur. Derin doku masajı genellikle yanlış anlaşılır. Ekstra derin bir İsveç masajı değildir. Derin doku, daha derin vuruşlar için yüzeysel kasları hazırlamak için kendi üzerine inşa edilen özel bir tekniktir. Bu hareketler iskemik dokuyu, yara dokusunu ve bağ dokusundaki yapışıklıkları parçalamaya yardımcı olur. Stratejik hareketler yoluyla artan baskı, dokunun en derin katmanlarına iner ve derin doku masajını diğer masaj yöntemlerinden farklı bir teknik olarak karakterize eden de budur.


Derin doku masajı, kronik ağrı ve kas gerginliği olan hastalar için idealdir. Ek olarak, sınırlı hareket kabiliyeti, yaralanma, tekrarlayan zorlanma, fibromiyalji ve siyatikten muzdarip olanlar için faydalı bir terapi olabilir.

  • Kraniyosakral Masaj

Kraniyosakral, masaj türleri arasındaki farkı tartışırken öne çıkıyor. Bu, vücuttaki yumuşak dokudan ziyade merkezi sinir sistemine odaklanan çok nazik bir tekniktir. Teknik, ritmik uyarıları askıya almak ve gevşetmek için beyin omurilik sıvısını manipüle eder.


Kraniyosakral masaj, özellikle travma geçirmiş ve TSSB, sarsıntı, travmatik beyin hasarı, migren, omurilik sorunları ve daha pek çok şeyden muzdarip veya iyileşen hastalar için faydalıdır.

  • Nöromüsküler Masaj

Nöromüsküler masajın benzersiz özellikleri vardır ve bu da alternatif “tetik nokta tedavisi” ismine yol açar. Bu modalite, nöromüsküler sistemi ve vücudun geri kalanına nasıl bağlandığını dikkate alır. Bu, vücuttaki sorunlu bölgeleri izole etmek ve rahatlatmak için çalışan son derece odaklı bir çalışmadır. Bu masaj türünü diğerlerinden ayıran en önemli faktör geleneksel, rahatlatıcı bir masaj olmamasıdır. Nöromüsküler masajın biraz rahatsız edici olduğunu ve rahatlamış olsa da ağrılı hissetmenize neden olduğunu görebilirsiniz.


Nöromüsküler masaj, iskemi, miyofasyal tetik noktaları, sinir sıkışması ve sinir sıkışması olan hastalar için idealdir. Yumuşak dokuda yeterli kan akışı olmadığında kas spazm yapabilir ve ağrıya neden olabilir. Nöromüsküler masaj, bununla mücadele etmek ve kan akışını artırmak için çalışır.


Evde Masaj

Masaj Türleri Arasındaki Farkı Bilmek


Masaj türleri arasındaki farkı ve her birinin en iyi hangi semptomları tedavi edebileceğini bildiğinizde, vücudunuz için en iyi kararı verebilirsiniz. Tüm masaj türleri fiziksel sağlığınızda benzersiz bir rol oynar ve ağrıyı hafifletmek ve kendinizi en iyi şekilde hissetmenize yardımcı olmak için birlikte kullanılabilir.


Commenti


bottom of page