top of page

Masaj Uygulamasının Bilinmeyen Faydaları


Masaj-Uygulamasının-Bilinmeyen-Faydaları

Hormonlar Masajı Seviyor


Bireyin nasıl hissettiğini belirleyen, mutluluğun ve aşkın kaynağı olan hormonlar masajdan besleniyor. Boyun ya da sırt tutulduğunda uygulanmaya alışık olunan masaj, aslında ruhu da dinlendiriyor. Yapılan araştırmalar sonucuna göre masaj yaptırmak vücutta serotonin, dopamin ve oksitosin seviyelerini arttırıyor. Gündelik dilde söylenirse, masaj sayesinde kişi kendini daha mutlu hissedebilir bu mümkün. Masaj seansı sonrası vücutta, bedende stres hormonu olarak bilinen kortizon düşüyor. Bunun yanı sıra Arginine Vasopressin adı verilen saldırgan ile özdeşleşen kortizon artışına destek olmakta olan hormonda da ciddi oranda düşüş göze çarpıyor. Adrenalin de düşüyor ve vücut, beden rahatlıyor. Yapılan araştırmalar bireylerde anksiyete ve depresyon oranının masaj ile düştüğünü ortaya koymakta.


Bedeninize Değer Verin


Masaj, kasların rahatlamasını, gevşemesini sağlayarak ağrı hissinin azalmasına yardımcı olmakta. Stresi azaltan masaj seansı, kasların gerginliğinin de ortadan kalkmasını sağlıyor. Bölgesel enerji bloklanmaları, yanlış hareketler, kas sıkışmaları sebebi ile yaşanan tutulmalar masaj yaptırmak ile yok olabiliyor. Elbette ağrı problemlerinde uzmanlar aracılığı ile masaj uygulanması öneriliyor.


Masaj Yaptırın, Hastalıklardan Kurtulun

Düzenli masaj yaptırıldığı takdirde, vücuttaki lenfosit kan hücrelerinin sayısı artmakta ve vücudun bağışıklık sistemi güçlenmekte. Hastalıklara, rahatsızlıklara karşı daha güçlü bir savunma sistemi anlamına gelen artış, masaj uygulamasının hayat rutini içinde yer alması gerektiğinin de kanıtı oluyor.


Cilt Problemlerine Elveda


Hijyenik ortamda ve doğru teknik ile uygulanan masajların cilt yüzeyinin yenilenmesine yardımcı olduğu bilinmekte. Özellikle Uzak Doğu’da kadınlar, yüzyıllardan beri cilt ürünlerini, dakikalar boyunca süren masaj ile beraber cilde yediriyor. Daha az kırışıklığın ve pürüzsüz bir cildin sırrı olduğu bilinen masajın, vücuttaki yara izlerinin de onarılmasına yardımcı olmuş olduğu araştırmalarda yer alıyor. Masajla uyarılan cilt, daha çok kolajen salgılayarak yenilenmekte. Aromaterapi ismi verilen ve bitkisel yağlar ile desteklenen masajlarda, yağların da besleyici etkisi cildi yenilemeye katkıda bulunuyor.


Masaj İle Dinlenin


Masaj yaptıranların ‘yorgunluğumu aldı’ dediğini duymuşsunuzdur. Bilim de masajın yorgunluk üstündeki etkisini onaylıyor. Kasların uzun süre kullanımı ya da zorlanması ile oluşan fiziksel yorgunluk, masajla hafifliyor. Kas aktiviteleri sırasında ortaya çıkan laktik asit ve benzeri biyokimyasallar da yorgunluk hissinin karşılığı olmakta. Masaj hareketleri, sıvazlama ve ovalama kaslardaki bu biyokimyasalların dağılmasına katkıda bulunarak bölgesel yorgunluk hissini de hafifletmektedir.


Sindirim Problemlerine Son


Yapılan araştırmalar, masaj uygulamasının kabızlık ve hazım problemlerine iyi geldiğini kanıtlamaktadır. Laksatif ilaçla beraber yapılan masaj, kronik kabızlık probleminde 8 hafta sonunda rahatlama, gevşeme sağlıyor. Karın ağrısında azalma, gastrointestinal semptomlarda rahatlama ortaya çıkıyor.


Hayat Kalitenizi Arttırın


Bütün hayat kalitesini etkileyen uyku düzeni, masajla beraber yoluna koyulabiliyor. Yapılan araştırmalar beş hafta boyunca, günde iki masaj seansının uyku problemlerinde ciddi düzelme sağladığını kanıtlıyor. Uyku bölünmesi ya da uykuya dalmada zorlanma problemlerinde masaja başvurabilirsiniz.

Comments


bottom of page