top of page

Masaj Vertigo Tedavisine Nasıl Yardımcı Olabilir?


Masaj Vertigo Tedavisine Nasıl Yardımcı Olabilir?

Vertigo, dengenizi bozan, etrafınızda dönen bir baş dönmesi hissidir. Enfeksiyonlar gibi iç kulak sorunları en yaygın nedendir. Parlak ışıklar, ani hareketler ve kaygı, vertigoyu daha da kötüleştirebilir. Stresi azaltan ve baş ve boyun arterlerindeki kan akışını artıran sakinleştirici masaj teknikleri, bazı semptomların tedavisine yardımcı olabilir.


Vertigo tedavisi için en yaygın masaj şekli akupresür masajıdır. Geleneksel Çin tıbbına dayanan bu tedavi şekli, vücudun çeşitli noktalarında bulunan akupunktur noktalarına odaklanır. Belirli basınç noktalarını kullanarak meridyen hatları boyunca enerji akışını başlatmanın bu temel felsefesi, refleksoloji ve Shiatsu masaj terapisinde de kullanılır. Akupresür masajı ile vertigo tedavisi için dört ana akupunktur noktası şunlardır:

  • Bai Hui noktası, başın üstünde;

  • Qiao Yin noktası, kulakların arkasında;

  • Feng Chi noktası, başın arkasındaki saç çizgisinin tabanı; ve

  • Tai Xi noktası, ayak bileğinde.

Anksiyete ve Vertigo


Endişeli veya stresli hissetmek semptomları daha da kötüleştirebilir. Vertigo ile başa çıkmak için iyi kabul edilen bir yöntem, ışıkları kısmak, uzanmak ve rahatlamaya çalışmaktır. Başka bir deyişle, kendinizi masajın sıklıkla yapıldığı ortama çok benzeyen bir ortama koyun. Terapötik bir masaj, stres veya kaygıyı azalttığı kabul edilmesinin yanı sıra, baş dönmesi nöbetlerinin neden olabileceği baş ağrılarını ve boyun ağrısını iyileştirmeye yardımcı olabilir.


Kendi Kendine Yardım Teknikleri


Semptomları evde kendiniz iyileştirmeye çalışmak istiyorsanız, vertigo için en yaygın egzersiz, iç kulakta toplanıp baş dönmesine ve denge kaybına neden olabilecek küçük döküntülerin bir kısmını yerinden çıkarmayı ve hareket ettirmeyi amaçlayan Epley manevrasıdır. Bazı masaj terapistleri bu prosedür konusunda özel olarak eğitilmiştir ve bunu seansları sırasında genel tedavilerinin bir parçası olarak kullanırlar.


Belirli akupunktur noktası masaj hareketlerini kendi üzerinizde denemek de mümkündür. Bununla birlikte, uygun şekilde eğitilmiş profesyonel bir terapistten tedaviyi gerçekleştirmesini istemek genellikle daha kolay, daha güvenli ve daha rahatlatıcıdır. Uzun süredir baş dönmesi çekiyorsanız, daha fazla tavsiye için masaj terapistinizi ziyaret etmeniz yardımcı olabilir.


Masöz

Masaj Vertigoya Neden Olabilir Mi?


Masajın vertigoya neden olması çok sıra dışıdır. Bununla birlikte, bazı kişilerin terapötik bir masaj yaptırdıktan sonra kısa bir süre için biraz sersemlik veya baş dönmesi hissetmeleri oldukça yaygındır. Bu, özellikle düzenli olarak masaj almayan veya düşük tansiyonu olan kişiler için geçerli olabilir.


Masaj yaptırdıktan sonra baş dönmesi hissetmemek için, tedavinizin sonunda bir veya iki dakika uzanmak ve sonra yavaşça kalkmak en iyisidir. Rahat bir yere oturun ve bir bardak soğuk su veya ılık bitki çayı yudumlayın. İçeceğinizi bitirirken kendinize en az 10 dakikalık ek dinlenme süresi tanıyın çünkü baş dönmesi hissetmemelisiniz.

Tedavi öncesinde veya sonrasında bu duruma nörolojik bir sebep olup olmadığını öğrenmek ve masajın size uygun olup olmadığını değerlendirmek için terapinizden önce doktorunuzla görüşebilirsiniz.

Comments


bottom of page