top of page

Masaj Yapmak Kasları Güçlendirir Mi?


Masaj-Yapmak-Kasları-Güçlendirir-Mi-?

Masaj Yapmak Kasları Güçlendirir Mi?


Masaj, kilo verme programı uygulayan bireyler tarafından düzenli olarak uygulattırıldığında, boşalan yağ hücrelerini sıkıştırıp, sarkmalarını engeller. Vücuttaki, bedendeki deformasyonu engeller ve kasları rahatlatır. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirmede etkisi vardır. Felç, kanser, romatizma vb. gibi hastalıklarda, rahatsızlıklarda doktor önerisi aracılığı ile uygulanan masajlar, bireyin ağrılarını azaltır, beden ve zihin açısından olduğu kadar psikolojik açıdan da rahatlamasını sağlar. Masaj uygulattıran kişi kendini daha da enerjik hisseder. Günümüz yaşam şartlarının ortaya koymuş olduğu olumsuz faktörlerden (yorgunluk, gerginlik, stres vb.) bireyin uzaklaşmasını sağlar. Baş ağrılarının (migren gibi) doğurmuş olduğu ağrıları azaltır.


Vücuttan toksinlerin kolayca atılmasına katkı da bulunur. Cilde esneklik kazandırır. Metabolizmayı hızlandırır. Her biri eller ile deri üstüne ritmik darbeler vurmaktan ibaret olan bu perküsyon manevraları, özellikle de güçlü adalelerin uyarılmasında kullanılır. Vibrasyon manevraları ise parmak uçları, düz vaziyette ve cilt sahasına dikey olacak tarzda temas ettirildikten sonra yapılan titreme hareketleridir ve ağrı kesici, dindirici bir etkisi bulunur. Masaj uygulamasının kanıtlanmış en belirgin yararlarında ilk ikisi artan kan dolaşımı ve kazandırılan esnekliktir. Fizyolojik ya da mekanik açıdan bakıldığı zaman da masaj ile kas dokularının yağlanarak optimum hareketin de elde edilmesi sağlanır.


Kas dokuları birbirinden bağımsız çalışacak bir şekilde yapılanmıştır. Kaslar kurur ya da susuz kalır ise dokular birbirine yapışır ve kas katılaşmaya başlar. Kasa sıvı verildiği zamanda, yeniden yumuşayarak esneklik kazanır. Kas dokularının etrafında oluşan dolaşım arttıkça gelen ve besin ve giden atık düzeni de artar ve kas daha da sağlıklı olur. Yaşlanma da geniş anlamda bir kuruma sorunudur. Vücutta, bedende su azaldıkça yaşlanma da hızlanır. Çok su tüketmek ve düzenli olarak masaj yaptırmak kırışıklar ile savaşırken etkili bir teknik, yöntemdir. Kan vücuda oksijen taşıdından dolayı sağlıklı olmak adına iyi bir dolaşım gerekmektedir. Masaj kan dolaşımını arttırır, dolayısı ile vücuda faydası kesindir.Masajın Etkileri


Herşeyden önce masaj, kasın aktif güç ve kuvvetini arttırmaz. Kasın gücü ve kuvveti fakat bilinçli egzersizler ile arttırılabilir. Masaj uygulamasının amacı kondisyonel seviyede daha üst düzeye ulaşabilmek ve gevşeme sağlayarak performansı arttırmaktır.


Masaj Çeşitleri


Klasik Masaj: Çoğunlukla vücudun güne zinde başlamasına veya yaşamın günlük yorgunluk, gerginlik ve sıkıntılarından kurtulmak amacıyla uygulanan genel dinlenme ve gevşeme yöntemi olarak kullanılan bir masaj çeşididir. Önemli olan masaj yaptıran bireyin rahat ve keyifli bir alanda kendini zinde ve dinlenmiş hissetmesinin sağlanabilmesidir. Çoğunlukla masaj yağı ile uygulanır fakat isteğe bağlı olarak bazı durumlarda kaygınlaştırıcı bir malzeme kullanmadan da klasik masaj uygulamak mümkündür.


Aromaterapi: Çoğunlukla klasik masaj yöntemlerini bitki özlerinden elde edilmiş karışımlar ile hazırlanan masaj yağlarını kullanarak uygulanan bir masaj tekniğidir. Gevşetici, rahatlatıcı, dinlendirici olabileceği gibi aynı zamanda zindeleştirici ve uyarıcı türde etkileri de olabilir. Günümüzde aromaterapik masaj sadece tedaviye yönelik olarak dedik, klasik masajı destekleyici olarak genel rahatlama sağlayıcı ve dinlendirici olan özelliği ile de kullanılan, uygulanan bir yöntemdir.


Spor Masajı: Özellikle sportif etkinliklerde kullanılan bir masaj çeşididir. Spor masajı uygulamasını klasik masaj uygulamasından ayıran en önemli özellikler öncelikle süre, ritm ve bası miktarlarının farklı olmasıdır. Bunun yanı sıra uyarıcı hareketler çoğunluktadır ve branşa özgü olarakta uygulanır.


Comments


bottom of page