top of page

Masaj Yaptırmak Ne Zaman Güvenli Değildir?


Masaj Yaptırmak Ne Zaman Güvenli Değildir?

Masaj rahatlatıcı, doğal ve ılımlı bir vücut terapisidir ve buna göre insanların büyük çoğunluğu için güvenli bir tedavi olarak kabul edilir. Genel olarak sağlıklı bir insanda, makul özen ve dikkatle yapılan bir masaj tedavisinin olumsuz bir tıbbi duruma neden olabileceği neredeyse hiç yoktur. Bununla birlikte, masajınızın özel olarak ayarlanması veya hatta tamamen önlenmesi gereken belirli durumlar vardır.


Masaj için Uyarılar


Bir 'masaj uyarısı' olduğunda, bu genellikle masözünüzün masaj tedavisine devam edebileceği anlamına gelir, ancak belirli özel koşulları hesaba katmak için uygulanan stili değiştirmesi gerekecektir. Bu genellikle ciddi bir sorun değildir. Masaj için uyarılar oldukça yaygındır. Örneğin, yakın zamanda bir hastalıktan kurtulmuş olabilirsiniz ve hala kendinizi zayıf hissediyor olabilirsiniz, bu nedenle terapistiniz size herhangi bir rahatsızlık vermemek için her zamankinden daha hafif, daha yumuşak bir baskı uygulamaya karar verebilir. Masaj asla çok fazla veya çok uzun süre acıtmamalıdır. Veya çok stresli ve endişeli iseniz, terapistiniz sizi dinlemek için ekstra çaba gösterebilir ve duygusal olarak daha hassas olabileceğinizin farkında olabilir.


Kontrendikasyonlar


Bu gibi durumlarda yine de masaj yapılabilir ancak belirli bir bölgeye (veya bölgelere) hiç masaj yapılmamalıdır. Bir kontrendikasyona iyi bir örnek, müşterinin bir kırık yaşamasıdır, örneğin spor yaparken düşen bir kolun kırılması. Bu durumda terapistiniz kırık kola masaj yapmayacak, vücudunuzun geri kalanına masaj yapabilecektir. Lokal kontrendikasyon durumlarında, masaj genellikle vücudun diğer bölgeleri için çok ihtiyaç duyulan rahatlama ve rahatlığı sağlamaya yardımcı olur, bu da yaralanmanın bir sonucu olarak ortaya çıkan normal yetenek eksikliğini telafi etmekten dolayı aşırı kullanılmış ve tükenmiş olabilir.


Masaj

Toplam Kontrendikasyonlar


Çoğumuz hayatımızın çoğunda masaj yaptırmak için tamamen iyi olsak da, masaj yaptırmanın hiç uygun olmadığı bazı durumlar vardır. Örnekler arasında yakın zamanda geçirilmiş bir kalp krizi gibi yakın tarihli kardiyovasküler durumlar, felç, menenjit veya beyin tümörleri gibi sinir sistemi bozuklukları ve ayrıca bir dizi bulaşıcı cilt hastalığı yer alır. Bu ve diğer çeşitli durumlarda, masaj genellikle tamamen kontrendikedir ve bu nedenle masaj rezervasyonu yaptırmamalı veya talep etmemelisiniz. Enfeksiyöz cilt bozuklukları dışında, bu durumların çoğu ciddi ve yaşamı tehdit edicidir ve muhtemelen bu durum için tedavi görürken masaj yaptırmanın uygunsuzluğu konusunda size tavsiyede bulunacak tıbbi eğitim almış profesyonellerle düzenli temas halinde olacaksınız.


Masaj, güvenli olmayabileceği gebeliğin ilk üç aylık döneminde (12 hafta) da önerilmez. Bununla birlikte masaj, çoğu tıp uzmanı tarafından ilk 12 haftalık dönemden sonra çok güvenli ve hatta yardımcı olarak kabul edilir. Hamileliğiniz boyunca kişisel durumunuzu değerlendirebilmeleri ve tavsiyelerde bulunabilmeleri için hamileyken masaj yaptırma konusunda her zaman doktorunuza danışmanızı öneririz.


Masaj terapistiniz bu koşulları dikkate alacak ve tedaviye başlamadan önce herhangi bir uyarı veya kontrendikasyon olup olmadığını değerlendirmek için sizinle kısa bir konsültasyon gerçekleştirecektir. Bununla birlikte, masaj yaptırmaya uygunluğunuz konusunda herhangi bir şüpheniz varsa, herhangi bir masaj tedavisi için rezervasyon yaptırmadan önce doktorunuza danışmanızı ve tavsiyelerini almanızı şiddetle tavsiye ederiz.


Şu anda masaj almak için tamamen kontrendike iseniz, kontrendike durum ortadan kalktıktan ve uygun bir iyileşme süresi geçtikten sonra masaj tedavilerinin keyfini çıkarmaya çoğu zaman geri dönebileceğinizi unutmayın.

Comments


bottom of page