top of page

Masaj Yardımlı Germe


Masaj Yardımlı Germe

Tam vücut sabah germe kaslarınızı uyandırır ve sizin için iyidir. Ancak yaşlandıkça ve daha meşgul oldukça, çoğumuz bu doğal sağlıklı alışkanlığı kaybederiz. İyi haber şu ki, masaj terapistiniz, genç esnekliğinizin bir kısmını yeniden kazanmanıza yardımcı olmak için destekli germe tekniklerini kullanabilir.


Esnemek Neden Bazen Acıtır?


Ayak parmaklarınıza dokunmak için eğildiğinizde ve tüm bu gerilimi hamstring ve kalça kaslarınızın arkasında hissettiğinizde neler olduğunu hiç merak ettiniz mi? Bacak kaslarınız, iç içe geçmiş, içi sıvı dolu liflerden oluşan karmaşık bir ağdan oluşur. Bunlar birbirine yakın paketlenir ve esnek bir kolajen doku ağı ile çevrelenir.


Gerildiğinde hissettiğiniz gerginlik, kolajen ağındaki düğümlerden, kas liflerindeki yaylı titin proteininden veya kas liflerinizdeki sıvıya karşı basınçtan gelebilir. Ayak parmaklarınıza doğru gerildiğinde kolajen doku genişler ve daralır. Ne kadar daralırsa, her bir kas lifinin içindeki sıvıya o kadar fazla sıkışmaya başlar.


Neyse ki, yaşınız ne olursa olsun, birkaç hafta boyunca hafif bir zorlama ile kaslarınız, herhangi bir rahatsızlık duymadan ayak parmaklarınıza kolayca dokunmanıza izin verecek kadar esnek hale gelmelidir. Bunu sağlamanın yollarından biri, kısa bir süre boyunca düzenli olarak uygulanan masaj terapisi germe teknikleridir.


Esneme Neden Size İyi Gelir?


Uyurken, vücudunuz birkaç saat boyunca hareketsizlikten sertleşebilir. Kas kollajenindeki düğümlerden kas liflerinde gerginlik oluşmaya başlar ve sıvı tek bir yerde toplanmaya başlar. İster masaj yaptırın ister kendiniz yapın, kaslarınızı germek, kas lifi sıvısını normal pozisyonlarına geri döndürmeye yardımcı olur. Kaslardaki gerginlik giderilir ve lifler yeniden hizalanır. Kan dolaşımınız da düzelir. Uyurken kalbiniz biraz daha yavaş atar. Sabah masaj yaptırmak ve birkaç dakika esnemek kanın tekrar daha hızlı akmasını sağlar.


Germe aynı zamanda siyatik gibi sinirle ilgili belirli ağrı türlerini hafifletmenin harika bir yoludur. Kaslarınız gevşemeye başladığında, siyatik sinirine daha az baskı uygular ve sonuç olarak ağrı neredeyse anında azalır.


Evde Masaj

Masaj Germe Terapisi


Masaj terapisinde kullanılan birçok farklı germe tekniği vardır. Ayrıca birçoğunu evde masaj seansları arasında kendi başınıza da uygulayabilirsiniz. Kaslarınızda çok sayıda düğüm ve sıkışma varsa, derin doku masajı ağrıyı hafifletmeye yardımcı olmak için mükemmel bir tedavi seçeneğidir. Masajınızı almadan önce 10 dakika germek bu durumda çok faydalı olabilir. Öte yandan, biraz destekli germe istiyorsanız, kaslarınızın tekrar çalışmasını sağlamak ve esnekliği artırmak için hafif bir yardım için bir Thai combo masajı deneyin.


Düzenli olarak esneme yapmıyorsanız, esnekliği istikrarlı bir şekilde artırmak için herhangi bir tedaviye başlamak önemlidir. Küçük adımlar zamanla büyük sonuçlara yol açacaktır. Germe sırasında asla kaslarınızı aşırı çalıştırmayın, çünkü onları daha esnek hale getirmeye zorlamak yerine yaralanma riskine girersiniz. Bir dahaki sefere uyandığınızda beş dakikalık esneme yapmak için birkaç dakika harcayabilirsiniz.Comments


bottom of page