top of page

Masaj Yoluyla Farkındalık


Masaj Yoluyla Farkındalık

Doktorlar, daha dikkatli olmanın zihinsel sağlığınızı iyileştirdiği ve hatta depresyonun başlamasını durdurabileceği konusunda hemfikirdir. Fakat farkındalık nedir ve bir masaj daha dikkatli olmanıza nasıl yardımcı olabilir?


Farkındalık Nedir?


Farkındalık, günlük olarak kendiniz ve çevrenizdeki dünya hakkında net ve mevcut bir farkındalığa sahip olmaktır. Bu kulağa basit gelebilir, ancak çoğumuz, özellikle yoğun stresli hayatlara katlananlar, farkındalıktan yoksundur.


Farkındalığı Geliştirmek


Farkındalığın önemli bir yönü, içinde bulunduğumuz ana zihinsel ve fiziksel öncelik vermektir. Dikkat dağıtıcı düşüncelerin etrafımızda olup bitenlere müdahale etmesine izin vermeyerek, kendimizi daha dikkatli olmak için özgür bırakırız. Farkındalığı geliştirmenin ilk adımı, aşırı meşgul bir zihnin nasıl yönetileceğini anlamaktır.


Telaşlı bir yaşam tarzınız olduğunda, herhangi bir zamanda zihninizden sürekli olarak birden fazla düşünce akışına sahip olmak olağandışı değildir. Daha da önemlisi, bu düşünceler sizi bilinçli veya bilinçsiz olarak şimdiki zamanda yaşamaktan sürekli olarak alıkoymamalıdır.


Günlük olayları biraz daha ayrıntılı deneyimlemek için biraz zaman ayırarak basit bir başlangıç ​​yapın. Kahvenizi içmeden önce koklayın. İşe giderken sokağınızdaki ön kapıların rengine dikkat edin. Farkındalık, düşüncelerinizin ayrıntılarının, çevrenizdeki dünyada olup bitenlerle uyumlu olmasına izin vermekle ilgilidir.


Etrafınızda olup bitenleri takdir etmek için ilk adımları attıktan sonra, ortaya çıktıklarında dikkat dağıtıcı düşünceleri tanımayı ve park etmeyi öğrenin. Farkındalık temelli bilişsel terapinin destekçisi Profesör Lewis şöyle diyor:


“Akşamları, terfi şansınızı engelleyebileceğini düşündüğünüz yeni bir işe alımla ilgili endişelerle sürekli olarak dikkatinizin dağıldığını görebilirsiniz. Bu endişeyle zihninizin giderek daha fazla dağılmasına izin vermek yerine, daha sonra bu endişeyi daha ayrıntılı düşünmek için kendinize biraz zaman ayırmaya söz verin. Ardından etrafınızda olup biteni gözlemleyin, ilginizi çeken bir şey seçin ve bunun yerine zihinsel duyularınızı buna odaklayın.”


Zihninizi dikkat dağıtıcı düşüncelerden uzaklaştıracak zihinsel iradeye sahip olmak ve içinde bulunduğunuz anın tadını çıkarmak zor olabilir. Ancak adım adım ilerlemek ve istikrarlı bir yaklaşım benimsemek, bunu yapma yeteneğinizi geliştirmenize olanak sağlayacaktır.


Evde Masaj

Masaj Terapisi Nasıl Yardımcı Olabilir?


Çoğu insan, örneğin sessiz bir yürüyüşe çıkarken veya bir masaj yaptırırken olduğu gibi, sakin ve keyifli bir çevreye sahip olmanın, mevcut anı daha iyi deneyimleyebilmeleri için bu rahatsız edici endişeleri tanımayı ve geçici olarak sakinleşmeyi kolaylaştırdığını fark eder.


Bunu düzenli olarak yapmak, her hafta bilinçli olarak daha dikkatli olmaya odaklanacağınız önceden tanımlanmış aynı zaman dilimine sahip olmak bile, genel farkındalığı geliştirmek için iyi bir yoldur. Diğer endişelerden tamamen uzaklaşmaya çalışıyorsanız, kullanılan teknikler zihninizin daha hızlı rahatlamasına ve normalde olduğundan daha az analitik olmasına yardımcı olduğundan, dört elli bir masaj mükemmel bir seçimdir.


İster haftalık masajlarla ister basit bir yürüyüşle kaygıyla mücadele etmeye karar verin, ayrılan zamanı bilinçli olarak etrafınızda olup bitenleri deneyimlemeye ve işlemeye odaklanarak geçirdiğinizden emin olun.


Comments


bottom of page